Звернення можливого перегляду євроінтеграційного курсу України

15
Тра
2013
Категорії: Документи Платформи / Заяви

ЗВЕРНЕННЯ
Української національної платформи
Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Стратегічний європейський вибір українського народу спирається на широкий суспільний і політичний консенсус із закріплений у вітчизняному законодавстві. Громадяни України вкотре підтримали здійснення європейського політичного курсу під час виборів до Верховної Ради України 28 жовтня 2012 року, віддавши абсолютну більшість голосів політичним силам, що виступають за європейський вектор розвитку України.

З огляду на це, ми занепокоєні інформацією щодо спроб кулуарного і непрозорого перегляду європейського курсу України. Хоча візит Президента України до Москви 18 грудня був перенесений, втім, проекти документів, що планувались до підписання, які містять у собі суттєву корекцію політичного курсу країни, не відкинуті і продовжують перебувати в процесі узгодження з російською стороною, будучи втаємниченими від українського суспільства.

Ми вимагаємо забезпечення прозорості розробки та ухвалення будь-яких стратегічно важливих для країни рішень. З огляду на високу суспільну значущість майбутніх політичних рішень в контексті підготовки державного візиту Президента України до Російської Федерації, що планується на 1-у половину 2013 року, пропонуємо розпочати широкий суспільний діалог щодо змісту документів, які можуть бути підписані: як у сфері енергетичної співпраці, так і торговельних відносин.

Якими б не були поточні обставини формування державних фінансів, питання стратегічного курсу країни не можуть бути предметом дипломатичного торгу із урядом іншої суверенної держави. У цьому контексті ми наголошуємо на неприпустимості приєднання України до Митного союзу Росії, Казахстану та Білорусі, оскільки таке приєднання означає відмову від задекларованого на вищому політичному рівні та закріпленого законодавством курсу на європейську інтеграцію України та зобов’язань, уже зафіксованих у парафованій Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Ми готові допомогти Президенту, уряду та парламенту здійснити всі необхідні кроки для усунення перешкод на шляху до підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, зокрема тих, що вказуються у Висновках Ради ЄС щодо України від 10.12 .2012.

Для забезпечення ефективної роботи на цьому шляху, ми наголошуємо на необхідності створення дієвого механізму координації дій органів влади у питаннях європейської інтеграції та пов’язаних реформ, визначення відповідальних осіб за координування органів виконавчої влади у складі Кабінету міністрів та надання їм відповідних повноважень, забезпечення персональної відповідальності членів уряду за невиконання євроінтеграційних завдань.

В контексті формування нового складу уряду та розподілу сфер відповідальності між віце-прем’єр міністрами, вважаємо за необхідне визначити віце-прем’єр-міністра з європейської інтеграції та надати йому усю повноту влади з управління і контролю виконання відповідних заходів на рівні міністерств і відомств.

Ми виступаємо за відновлення відповідального за адаптацію законодавства України до законодавства ЄС структурного підрозділу у складі Мінюсту, істотного розширення повноважень та ваги висновків Комітету з питань європейської інтеграції Верховної Ради України.

Ми закликаємо продовжити кроки по наповненню реальним змістом співпрацю органів влади та громадянського суспільства, підкреслюючи, що Національна платформа ГФ СхП є легітимним громадським представництвом української сторони у відносинах в рамках Східного Партнерства Європейського Союзу, має дієві канали комунікації з органами ЄС і володіє достатнім організаційним та експертним потенціалом.