Заява Національної платформи щодо реформування виборчого законодавства

17
Вер
2013
Категорії: Документи Платформи / Заяви

ЗАЯВА
Національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства щодо реформування виборчого законодавства в контексті угоди про політичну асоціацію та ЗВТ між Україною та ЄС

Питання реформування виборчого законодавства, забезпечення ефективності виборчої
системи та демократичності процесу підготовки й проведення президентських і парламентських виборів відповідно до міжнародних стандартів демократичних виборів, рекомендацій ОБСЄ та Бюро демократичних інститутів з прав людини є однією із ключових умов підписання Угоди про асоціацію та Угоди про глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (УПА). Це вимагає виконання рекомендацій, визначених в остаточному звіті спостережної місії ОБСЄ/БДІПЛ щодо парламентських виборів в Україні 2012 року; уніфікації та стабілізації виборчого законодавства через схвалення Виборчого кодексу України. Необхідно запровадити чіткі правила для збалансованого доступу до ЗМІ учасників виборчих перегонів.

Протягом останніх 15 років чимало політичних сил, що представлені в парламенті, висловлювали свою прихильність та готовність до ухвалення Виборчого кодексу. У 2010 році було здійснено спробу ухвалити один із варіантів Виборчого кодексу, який отримав позитивну оцінку Венеціанської комісії. Проте прийнятий він так і не був. Політиками періодично висловлюються надумані аргументи проти уніфікації регулювання виборів, що суперечить їхнім попереднім заявам стосовно потреби в гармонізації законів про вибори. Прийняття Виборчого кодексу дозволило б уніфікувати регулювання всіх виборчих процедур, забезпечити повноту і юридичну визначеність, зручність у практичному користуванні виборчим законодавством (у тому числі виборчими комісіями, судами тощо), усунути дублювання норм, уніфікацію правил проведення виборів та зосередження всіх регламентацій в одному законі, забезпечити механізми для практичної реалізації принципу обов’язковості і періодичності виборів.
Потребує реформування виборче законодавства для виборів місцевих органів влади яке потрібно розглядати у контексті дотримання засад місцевого самоврядування. Відміна виборів чи їх перенесення порушують право громадян на доступ до управління, а також активне й пасивне звужують можливості реалізації активного і пасивного виборчого права.
Так, викликає занепокоєння відсутність вирішення питання призначення дат виборів у органи місцевого самоврядування з боку ВР. Так, у 2013 році парламент України не призначив вибори до органу місцевого самоврядування в столиці – Києві та вибори міського голови, термін повноважень яких сплив 2 червня 2013 року. Ситуація відсутності виборів у органи місцевого самоврядування в Києві ускладнена й тим, що місто не має чинного міського голови, адже міський голова склад свої повноваження.

Зважаючи на це, Національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства закликає Президента України та Верховну Раду України проявити політичну волю та здійснити першочергові кроки до ухвалення повноцінного Виборчого кодексу, що потребує й досягнення політичного консенсусу щодо виборчих систем та процедур, реформувати законодавство й про місцеві вибори, призначити дати виборів до органів місцевого самоврядування. У той же час, тривала і перспективна робота над кодексом не повинна стати перешкодою для зусиль щодо виправлення недоліків у чинному виборчому законодавстві. Потрібно удосконалювати Закон України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, Закон України «Про вибори Президента України» та ухвалити відповідні зміни за рік до виборів. Також закликаємо невідкладно забезпечити прозоре,відкрите та інклюзивне обговорення змін до законів про вибори, результатом яких має стати досягнення консенсусу щодо виборчих систем та процедур, які застосовуватимуться на загальнодержавних та місцевих виборах.

Ухвалено 17 вересня 2013 р., м.Київ