Заява Керівного Комітету УНП щодо недопущення політичного свавілля

27
Тра
2015
Категорії: Анонси / Без категорії / Документи СxП / Заяви / Новини

Керівний Комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства в Україні ппідтримав Заяву щодо недопущення політичного тиску на особу – Головного Уповноваженого з Прав Людини.

 

“Одразу після надання Парламенту України Щорічної доповіді Уповноваженого про стан додержання прав і свобод людини за 2014 рік народними депутатами було зареєстровано проект Постанови Верховної Ради України від 18 травня 2015 року №2876 «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України “Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини».

У Щорічній доповіді Уповноваженого, підготовленій за результатами здійснення парламентського контролю у тісній співпраці Уповноваженого з представниками правозахисної спільноти та міжнародних організацій, йдеться про численні факти грубих порушень прав людини у минулому році, а також звертається увага парламентарів та суспільства на те, що низка нормативно-правових актів органів державної влади, прийнятих у минулому році, або не відповідає міжнародним стандартам у галузі прав людини, або суттєво звужує права і свободи, про що неодноразово наголошувалось і в звітах міжнародних організацій, зокрема, в звітах Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини.

Про аналогічні порушення прав людини йдеться й у Доповіді правозахисників «Права людини в Україні 2014», яка засвідчила ефективну співпрацю громадськості та Офісу Омбудсмана. У цьому зв’язку варто зазначити, що конструктивна співпраця Уповноваженого з представниками інститутів громадянського суспільства є одним з пріоритетних і безумовних  принципів, на яких ґрунтується діяльність Уповноваженого. Така співпраця є надійною гарантією глибокого, об’єктивного і всеосяжного моніторингу дотримання прав людини в Україні, а також важливим елементом  врахування суспільної думки при удосконаленні законодавства у сфері прав людини.

Сам факт реєстрації подібного проекту Постанови, спрямованого на  звільнення Уповноваженого в обхід закріпленої законом процедури, свідчить про відсутність будь-яких зауважень по суті діяльності Уповноваженого та про відвертий політичний тиск на Омбудсмана, спричинений принциповою позицією, яку займає Уповноважений щодо низки ініціатив Уряду та народних депутатів, що містять загрози  для прав і свобод людини.

Слід зазначити, що це вже не перша спроба знищити незалежність Офісу Омбудсмана. Так в минулому скликанні Парламенту вже реєструвався аналогічний  проект постанови, який викликав хвилю обурення з боку правозахисної спільноти.  Парламентський Комітет з прав людини, розуміючи важливість забезпечення незалежності Національної інституції з прав людини,   прийняв рішення про відхилення проекту Постанови “Про визнання таким, що втратили законну силу, Постанови від 24 квітня 2012 р. “Про призначення В. Лутковської Уповноваженим ВР з прав людини” (№4231)”.