Заява Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства щодо погіршення ситуації з дотриманням прав людини в Криму

11
Лют
2017
Категорії: Документи ФГС / Заяви / Новини / РГ1

39696850Повідомляємо, що  у зв’язку з нещодавнім погіршенням ситуації з дотриманням прав людини з боку російської окупаційної влади  в Криму представники Української національної платформи ФГС СхП ініціювали заяву, яка 9 лютого 2017 р. була ухвалена і оприлюднена Керівним комітетом Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства в Брюсселі.

З текстом заяви українською та англійською мовами можна ознайомитися нижче.

Заява Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства

у зв’язку з погіршенням ситуації з правами людини в Криму

 Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства висловлює серйозну стурбованість у зв’язку з нещодавнім погіршенням ситуації з дотриманням прав людини в Криму з боку окупаційної російської влади. Зокрема, викликають серйозне занепокоєння факти переслідування та затримання  правозахисників та адвокатів, які відстоюють права підзахисних громадян України на Кримському півострові у політичних процесах, сфабрикованих російською владою як засіб політичного тиску та залякування  громадян, що не підтримують незаконні дії РФ в Криму, незаконну окупацію та анексію Криму.

Так, 26 січня 2017 року було заарештовано адвоката Еміля Курбедінова за безпідставними звинуваченнями в екстремізмі. Цього дня Еміль Курбедінов прямував до кримськотатарського активіста, в домі якого силові структури РФ проводили обшук. Окрім того, 25 січня Федеральна служба безпеки РФ затримала в Криму російського адвоката Миколу Полозова, намагаючись допитати його як свідка у справі члена Меджліса кримськотатарського народу Ільмі Умерова, стосовно якого триває  судовий процес, при тому що Ільмі Умеров є підзахисним Миколи Полозова у цій справі.  Обидва адвокати є захисниками у кількох резонансних справах, відкритих російською владою окупованого Криму проти громадських активістів. Зокрема, Еміль Курбедінов захищає декількох затриманих у справі “Хізб ут-Тахрір”, “справі 26 лютого”, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова і журналіста Миколу Семену; серед підзахисних Миколи Полозова насамперед можна згадати Ільмі Умерова, а також Ахтема Чийгоза.

 5 лютого 2017 р., після 10 днів арешту і перебування в сімферопольському ізоляторі, Еміля Курбедінова відпустили. Однак переслідування правозахисників, громадських активістів і кримських татар  в окупованому Російською Федерацією Криму є системною тенденцією, що вимагає реакції та рішучих дій міжнародної спільноти.

Ситуація з правами людини в Криму погіршується з моменту незаконної окупації та анексії РФ. Триває переслідування кримських татар, корінного народу України; російською стороною заборонено представницький орган кримських татар – Меджліс кримськотатарського народу, який російська влада визначила “екстремістською організацією” через непідтримку незаконної окупації та анексії Криму. Відбуваються переслідування незалежних ЗМІ, обмежуються свобода зібрань, порушуються права на свободу та особисту недоторканність, свободу вираження думок, право на повагу до приватного життя, право на справедливий суд, фактично порушено 4-ту Женевську конвенцію 1949 року про захист цивільного населення під час війни. З боку Російської Федерації постійно обмежується доступ на Кримський півострів правозахисників, міжнародних організацій, які спостерігають за дотриманням прав людини, прав національних меншин та корінних народів.

Зокрема, на  минулому тижні кримських татар,  заарештованих російською владою -  фігурантів політичних справ, стосовно яких ще триває так зване “судове слідство”,  було внесено РФ до списків терористів і екстремістів, що ще більше обмежує їхні права. Раніше фігуранти справ були піддані насильницькій психіатричній експертизі. Було висунено чергові звинувачення в “екстремізмі” члену Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерову, щодо якого давно тривають кримінальні справи щодо “загроз територіальної цілісності РФ” через висловлювання у ЗМІ. Тривають політично і релігійно вмотивовані переслідування кримських мусульман, незважаючи на відсутність доказів будь-яких протиправних дій з їхнього боку. Зокрема, внаслідок кількох судових засідань, 3 лютого продовжено термін утримання під вартою 8-ми мусульман, заарештованих лише за підозрою у належності до організації Хізб ут-Тахрір, яка визнана «терористичною» в Росії, але не є забороненою в Україні.

Грубо порушивши міжнародне право, окупувавши Крим, російська сторона продовжує демонстрацію неповаги до міжнародного права у питаннях з дотриманням прав людини в окупованому Криму (в тому числі, у процедурах судових процесів). Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН №68/262 про територіальну цілісність України, ухваленою 27 березня 2014 р., було підтверджено визнання територіальної цілісності України у «міжнародно визнаних кордонах», а резолюція Генеральної Асамблеї ООН про ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, прийнята 19 грудня 2016 р., закріпила за Росією статус окупаційної влади та поклала на неї всю відповідальність за брутальне порушення прав людини на тимчасово окупованій території України – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь. Резолюція, зокрема, закликала Росію як державу-окупанта дотримуватися своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права та звільнити негайно українських громадян, які були незаконно затримані та осуджені без урахування елементарних норм правосуддя, а також наполягала на необхідності забезпечення з боку окупаційної влади РФ безперешкодного доступу представникам міжнародних моніторингових місій з питань дотримання прав людини, а також правозахисним громадським організаціям.

Таким чином, на Російській Федерації лежить відповідальність за виконання 4-ї Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 р. і двох Додаткових протоколів до неї, ратифікованих РФ, однак щодо ряду норм цих міжнародно-правових актів Росія не дотримується своїх зобов’язань.

 Ситуація з правами людини в Криму постійно погіршується. У зв’язку з цим ми закликаємо інституції ЄС і міжнародних партнерів:

-       належним чином відреагувати на переслідування, репресії та порушення прав людини в окупованому Криму з боку РФ,

-      віднайти механізми (зокрема – але не тільки – санкції), застосувати додаткові важелі тиску на Російську Федерацію з метою реагування на порушення прав людини в Криму.

Члени Керівного Комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства

 

 

Заяву було спрямовано до інституцій ЄС і ОБСЄ, європейських і українських політиків, серед яких:

Дональд Туск, Президент Європейської Ради

Жан-Клод Юнкер, Президент Європейської комісії

Антоніо Таяні, Президент Європейського парламенту

Федеріка Могеріні, Віце-президент Європейської комісії, Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки

Йоханнес Ган, Європейський комісар з з питань розширення і політики добросусідства

Ангела Меркель, Канцлер Німеччини

Франсуа Олланд, Президент Франції

Сіґмар Ґабріель, Міністр зовнішніх справ Німеччини

Жан-Марк Еро, Міністр закордонних справ Франції

Міністри закордонних справ країн-членів ЄС

Антоніо Ґутерреш, Генеральний Секретар ООН

Ламберто Заньєр, Генеральний Секретар Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)

Себастьян Курц, Голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ Австрії

Ількка Канерва, Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ

Торбйорн Яґланд, Генеральний Секретар Ради Європи

Педро Аґрамунт, Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи

Петро Порошенко, Президент України

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України

Павло Клімкін, Міністр зовнішніх справ України

Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України

 

Оригінальна версія заяви доступна тут (Statement), а також за посиланням: http://eap-csf.eu/index.php/2017/02/10/steering-committee-calls-for-an-adequate-reaction-to-the-deteriorating-of-human-rights-situation-in-crimea/?lang=ru.