Відкрите звернення щодо дотримання євроінтеграційних зобов’язань України у питаннях боротьби з корупцією та законодавства про державні закупівлі

21
Гру
2017
Категорії: Документи Платформи / Заяви / Новини / новини членів УНП / РГ1 / РГ2 / РГ3 / РГ4 / РГ5

UNP_logo_ukr

20 грудня 2017 р.

Президенту України Петру Порошенку
Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману
Голові Верховної Ради України Андрію Парубію
Народним депутатам України

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
щодо дотримання євроінтеграційних зобов’язань України
у питаннях боротьби з корупцією та законодавства про державні закупівлі

Громадські організації, що входять до Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, занепокоєні діями української влади, що мають на меті встановити контроль над антикорупційними органами України (НАБУ, САП та НАЗК), а також передбачають зміни у законодавстві в сфері державних закупівель, які підривають здорову конкуренцію та суперечать зобов’язанням України в контексті виконання Угоди про асоціацію. Зокрема, йдеться про спробу прийняття законопроекту №7362 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення парламентського контролю», прийняття у першому читанні законопроекту №7206 «Купуй українське, плати українцям» (про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку промислового виробництва та малого і середнього підприємництва), а також здійснення тиску на окремих посадовців та громадських активістів.

Ці дії підривають та знецінюють прогрес, що був досягнутий Україною у сфері євроінтеграційних реформ протягом останніх кількох років, а також підривають довіру міжнародних партнерів (ЄС, G7) до нашої держави. Більше того, зазначені дії в угоду особистих інтересів високопосадовців підвищують ризик запуску механізму призупинення безвізового режиму, отримання якого стало великим досягненням України, свідченням незворотності європейського вибору та визнанням зусиль української влади та суспільства у проведенні євроінтеграційних реформ. Український народ засвідчив свій європейський вибір під час Євромайдану 2013-2014 рр. та продовжує відстоювати його у війні з Російською Федерацією. В цих умовах, коли критично важливою є консолідація органів влади і громадянського суспільства та сумлінне виконання Угоди про асоціацію, відверте порушення вимог, які раніше взяла на себе Україна, є недопустимим та таким, що у прямий та непрямий спосіб грає на руку агресорові.   

Законопроект №7206 «Купуй українське, плати українцям», прийнятий Верховною Радою України у першому читанні 7 грудня 2017 р., незважаючи на задекларовані добрі наміри, не відповідає положенням Угоди про асоціацію, права ЄС та норм СОТ. Окрім того, серед прогнозованих наслідків  прийняття  законопроекту – спотворення системи електронних державних закупівель ProZorro, ефективність якої була визнана міжнародною спільнотою та взята за приклад в інших країнах. Відповідно до Угоди про асоціацію, Україна зобов’язана імплементувати до 2019 року базові положення директив, що регулюють правовідносини у сфері державних закупівель. Положеннями статті 18 Директиви 2014/25/ЄС передбачено, що замовники повинні рівноправно і без дискримінації ставитись до суб’єктів господарювання, діяти відкрито і пропорційно. Також стаття 36 Директиви 2014/24/ЄС визначає, що структура закупівель не повинна штучно обмежувати конкуренцію. Конкуренція може вважатися обмеженою штучно, якщо структура закупівель розробляється для того, щоб надати перевагу або поставити в невигідне становище певних учасників. Відповідно до статті 148 Угоди про асоціацію, сторони визнають внесок прозорого, недискримінаційного, конкурентного і відкритого тендерного процесу у сталий економічний розвиток і встановлюють у якості своєї мети ефективне, взаємне і поступове відкриття відповідних ринків закупівель. Також, згідно статті 151 Угоди, замовники не висувають умов, що можуть призвести до прямої або опосередкованої дискримінації економічних операторів іншої Сторони. Окрім того, згідно з положеннями статті ІІІ Угоди СОТ про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася на початку 2016 року, кожна із Сторін повинна забезпечити щодо товарів, послуг та постачальників режим, не менш сприятливий, ніж той, який надається національним товарам, послугам та постачальникам.

Ми звертаємося до вас із закликом не підтримувати при подальшому розгляді законопроект №7206 «Купуй українське, плати українцям», положення якого суперечать Угоді про асоціацію та зоні вільної торгівлі між Україною та ЄС. 

Всі питання, що стосуються захисту національних виробників, вважаємо за необхідне вирішувати шляхом попередніх консультацій з  міжнародними партнерами та зацікавленими сторонами в рамках механізмів, що не суперечать міжнародним договорам, які зобов’язалась виконувати Україна.   

Закликаємо припинити тиск на антикорупційні органи та відмовитись від прийняття законопроекту, що обмежить незалежність їхньої діяльності та дозволить органам влади  на них впливати. Ми також закликаємо докласти зусиль до створення незалежного антикорупційного суду, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.

Повторно вимагаємо припинити тиск на громадських активістів та громадські організації, які борються з корупцією, а також скасувати поправки до закону про електронне декларування, згідно з якими особи, залучені до антикорупційної діяльності, мають подавати електронні декларації нарівні з державними посадовцями, про що вже йшлося у заяві Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства від 4 квітня 2017 р. 

Наполягаємо, щоб в подальшому при прийнятті важливих рішень проводились широкі та відкриті експертні консультації з представниками громадянського суспільства щодо законопроектів, які стосуються виконання положень Угоди про асоціацію, дотримання критеріїв Плану дій з візової лібералізації та 20 досягнень до 2020 року в рамках ініціативи «Східне партнерство».

Громадські організації – члени Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

—————————————————————————————————————————————————————————

Завантажити звернення: UNP Statement.