В рамках Щорічної асамблеї ФГС СхП обговорили прогрес і виклики реформ в Україні

01
Лис
2017
Категорії: Новини / новини проекту "Громадська синергія" / Новини ФГС СхП / новини членів УНП

zastavka2

26 жовтня, у рамках Щорічної асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, відбулася дискусія “Twists and Turns of Reforms in Ukraine”, яку організували Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства та проект «Громадська синергія».  Говорили про успіхи, виклики, а також негативний досвід в процесі втілення реформ в Україні – як з точки зору представників органів державної влади, так і експертів громадянського суспільства. Основна увага дискусії була присвячена судовій реформі, децентрацізації та сфері боротьби з корупцією – своїми оцінками зусиль України щодо цих питань поділилися Ольга Стефанішина – Директор Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції; Михайло Жернаков – Директор фундації DEJURE, головний експерт з питань судової реформи РПР; Юлія Івахніна, Начальник Відкритого офісу Національного антикорупційного бюро України; Юрій Вдовенко, Член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, Голова Центру транскордонного співробітництва.  Модерувала захід Зоряна Міщук, ключовий експерт проекту «Громадська синергія» та голова Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС.

IMG_0944

Ольга Стефанішина, Директор Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, у своєму виступі говорила про ухвалені напередодні Урядом рішення – в першу чергу про План заходів з виконання Угоди про асоціацію та механізми його впровадження у державні політики у різних сферах. Вона зауважила, що, якщо оцінювати кількість законопроектів, які Україні потрібно прийняти в контексті гармонізації з європейським законодавством і виконання Угоди про асоціацію, за минулий і 2017-й рік об’єм ухваленого законодавства складає орієнтовно 15%. Однак, якщо порівнювати той прогрес, який Україна досягла за останні роки на історичному відрізку 25-ти років незалежності країни, то пророблена упродовж останніх двох років робота – це великий прорив. За словами п. Ольги, якби виконання Угоди полягало у прийнятті актів, які відповідали б актам права ЄС, то Угода б точно не була розрахована на 10 років, а зобов’язання щодо наближення законодавства не мали б різних часових рамок. Але окремі секторальні політики не можна трансформувати в стислі часові рамки – наприклад, податкову реформу. Тому Угода передбачає, що Україні потрібно 10 років, щоб трансформувати 24 політики відповідно до європейських стандартів, при цьому різні політики мають свої темпи.

IMG_0958

Михайло Жернаков, Директор фундації DEJURE, головний експерт з питань судової реформи РПР, висловив переконання, що Україна перебуває на правильному шляху, однак важливо зробити реформи невідворотними. Він нагадав, що, згідно з соціологічними опитуваннями, ще у 2015 р. довіра українців до судів була критично низькою – близько 1%. За останні два роки було зроблено кілька важливих кроків, зокрема, великою мірою був оновлений суддівський корпус, було прийнято законодавство, що передбачає деполітизацію судової системи, обмежено суддівський імунітет, а самі судді повинні були пройти переатестацію. Водночас, верхівка судової влади змінилася незначною мірою (наприклад – у Верховному Суді України – лише на третину), і, як показує практика, цього недостатньо для того, щоб система запрацювала за новими принципами. Як позитивне досягнення, Михайло Жернаков також згадав впровадження в Україні спеціальних органів для боротьби з корупцією – НАБУ, НАЗК; але, як вважає експерт, також потрібно довести до логічного завершення ініціативу зі створенням Антикорупційного суду. Разом з тим, Михайло Жернаков зауважив, що система суттєво чинить спротив тому, щоб ці органи працювали ефективно і корупціонерів було реально притягнуто до відповідальності. Поки, погоджується експерт, успіхи можна оцінити досить стримано і на практиці реальних зрушень не так багато. 

IMG_0941

Юлія Івахніна, Начальник Відкритого офісу Національного антикорупційного бюро України у своєму виступі окреслила здобутки діяльності НАБУ протягом кількох років, відколи цей орган діє в Україні. Вона нагадала, що інституцію було законодавчо впроваджено в середині жовтня 2014 р., але запрацювала вона лише з середини квітня 2015 р., коли директором НАБУ було призначено А.Ситника. Пані Юлія звернула увагу на той факт, що керівник був призначений за підсумками конкурсу, а при НАБУ було створено наглядову раду експертів – фахівців з антикорупційної тематики. Окрім того, кандидати, що претендували на посади в НАБУ (а їх було більше 4-х тисяч осіб, з яких обрано кількасот), проходили суворий кваліфікаційний відбір, а також здавали психологічні тести і контроль через детектор брехні. Перші справи були порушені, коли було призначено керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Н.Холодницького. Загалом, за останні два роки НАБУ розслідувало 110 справ, зараз 92 справи перебувають на етапі судового розгляду. Юлія Івахніна повідомила, що деякі справи перебувають в суді по два роки, у зв’язку з великою завантаженістю судів, а частині підсудних навіть вдалося втекти з країни. Це є додатковим аргументом на користь створення в Україні Спеціального антикорупційного суду. Водночас, вона висловила сподівання, що через кілька років Україна зможе побачити відчутні результати роботи Бюро, і зауважила, що, якщо взяти до уваги польський досвід, кількість справ порушених НАБУ за два роки навіть перевищує результат польських колег за перших 5 років їхньої роботи.

IMG_0942

Юрій Вдовенко, Член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, керівник ГО «Центр транскордонного співробітництва», поділився з присутніми своєю оцінкою прогресу реформ у сфері децентралізації. На думку Юрія, цей прогрес не є достатнім, хоча й ті результати, які були досягнуті, вселяють надію. В контексті реформи можна виокремити два кластери: потрібно було змінити територіальну організацію влади, а також треба було змінити нову систему місцевого самоврядування. Як зауважив Юрій, хоча кількість об’єднаних громад в Україні щороку зростає, збереглася стара система районів, не змінено структури державних адміністрацій. Потрібно вносити зміни до Конституції та законодавства, і ключове питання в цьому процесі – не стільки, як трансформувати адміністративну карту України, наскільки забезпечити можливість надання якісних послуг громадам на всіх адміністративно-територіальних рівнях. І хоча загалом досягнення реформи Юрій Вдовенко оцінює десь на рівні 50%, він погоджується, що на місцевому рівні прогрес відчувається, громади докладають зусиль, щоб покращити муніципальну інфраструктуру та вчаться грамотно розпоряджатися власними бюджетними коштами.

До дискусії долучилися присутні представники української делегації – учасники Щорічної асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, а також представники з інших країн Східного Партнерства, які також ділилися досвідом своїх країн в контексті проведення реформ.

IMG_0927

Захід було проведено за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується ЄС та виконується Міжнародним фондом «Відродження»