Школа Східного партнерства: візії, місії, цінності

19
Бер
2015
Категорії: Новини / Статті

12-14 березня відбулася визначна подія в рамках роботи Української національної платформи Східного партнерства – Школа Східного партнерства, організована Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства спільно з Українською школою політичних студій за підтримки Європейської комісії та сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.

10410535_737064199742632_2412859286921860878_n

Метою проведення Школи було підвищення рівня обізнаності учасників про особливості політики, що проводиться в рамках Східного партнерства, її цілі, завдання та інструменти. Протягом трьох днів експерти ознайомлювали учасників Школи з перспективами України як партнера ЄС та основними напрямками формування громадянського суспільства в нашій державі.

Учасниками проекту стали громадські активісти, представники НУО-членів УНП різних Робочих груп з усіх регіонів України.

За результатами роботи Школи Східного партнерства, було окреслено основні візії розвитку Східного партнерства, зокрема, відповідність новим суспільним та міжнародним викликам, трансформація ролі Національних платформ у розрізі контролю та, безпосередньо, виконання Угоди про Асоціацію.

Як зазначив Ян Томбінськи (Посол ЄС в Україні, один з перших ідеологів Східного партнерства):

«Східне партнерство – це унікальне єднання (3 країни є асоційованими, а 3 – ні). Сьогодні ми, як Європейський Союз, маємо перейти від емоційної підтримки України до формування і виконання реального плану дій. Саме сьогодні реформування країни потребуватиме від нас додаткових зусиль та ресурсів. ЄС – це фантастичний інструмент досвіду боротьби з кризами. Україна має оперувати досвідом ЄС, знаннями, якими наші друзі готові ділитися. Варто вивчити цей досвід і не робити наших помилок. Але це можливо тільки з умови, коли Україна сама собі дасть раду у діях та побудує стратегію поведінки, розвитку та візію майбутнього – ВЛАСНУ І САМОСТІЙНО. У кожного суспільства є межі того, що воно може витримати. Війна і суцільна соціально-економічна криза все швидше закривають для України «вікно можливостей», яке само по собі не статичним явищем. Ви – Українці маєте якнайшвидше почати позитивні зміни та створити бачення свого майбутнього».

10410535_737064206409298_1280029774678736929_n

Остап Семерак – Народний депутат України, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції окреслив загальний наратив розвитку формату роботи Східного партнерства:

«В травні у Ризі буде поновлено питання ефективності роботи СхП та перегляду місії Східного партнерства. Програма роботи УНП СхП була відірвана від реалій суспільства та нагальних його потреб. Очікування наших громадян є суттєво вищими аніж програма роботи СхП може запропонувати. Докази цього ми з вами зараз переживаємо і вони є трагічними. Щодо програми: фонди, які нею передбачені, не підтримують певні пріоритетні напрямки, яких сьогодні потребує Україна.

Також варто зазначити, що Східне партнерство не є однорідним за своїми ідеологічними та ціннісними пріоритетами: платформа об’єднує суспільства з різними планами, бажаннями та амбіціями (країни, що обрали європейський вектор розвитку та ті, які, вочевидь, не формують власний Порядок денний з огляду на європейську інтеграцію).

Ми маємо бути свідомими того, що, звісно, ЄС без нас переживе, але зараз ми маємо скористатися можливістю стати частиною Європейської сім’ї.

Коли ми говоримо про модернізацію Східного Партнерства, ми в першу чергу очікуємо таких рішень на Ризькому саміті Східного Партнерства, який відбудеться у травні цього року. Мова йде про безпеку, енергетичну галузь, адміністративну реформу та візову лібералізацію, оскільки Реформи Східного Партнерства – це питання безпеки. Ми повинні побачити в перспективі зміцнення ролі ЄС у встановленні миру в нашому регіоні і у вирішенні конфлікту з РФ.

Другий пріоритет – це енергетика. Ми очікуємо, що ця програма дозволить Україні отримати більшу ступінь незалежності від поставки енергоносіїв, які йдуть із РФ та більший рівень співпраці з ЄС щодо диверсифікації енергетичних ринків.

Третій пріоритет – це реформа публічного адміністрування. Ми розуміємо, що підготовка і написання будь-яких програм реформ можлива, але їх виконання неможливе без інституційної здатності. Якщо Україна має на меті наближення до європейських стандартів – ми повинні не лише написати програму реформ, а також створити інструменти, які будуть імплементувати ці реформи.
Четвертий пріоритет – це візова лібералізація. Ми очікуємо позитивного рішення на Ризькому саміті Східного Партнерства щодо спрощення короткотермінових віз для подорожей українських громадян».

В рамках роботи Школи учасники мали можливість також ознайомитися з ефективними та ціннісно-орієнтованими процесами політики. Роман Кобець (експерт з аналізу політики) зазначив: політика, зокрема і політика Східного партнерства, має бути інформованою, своєчасною, злагодженою, ефективною, чутливою. Форум громадянського суспільства – це інституція, яка є пластичною та сприятливою для змін, результат яких ми зможемо побачити в короткій та далекій перспективі.

За результатами роботи Школи Східного партнерства було сформовано пропозиції та бачення щодо розвитку і трансформації політики Східного партнерства загалом та в Україні.

Відтак, громадянське суспільство з кожним днем стає більш інклюзивним та ефективним у вирішенні суспільних, державних та міжнародних питань.