Протидія російській пропаганді у рамках ініціативи Східного Партнерства: дискусія у Європейському парламенті

07
Лют
2017
Категорії: Новини / Новини ФГС СхП / РГ1

Copy-of-Event_Disinformation-War_Website-1

31 січня 2017 р. Форум громадянського суспільства Східного Партнерства провів у Європейському парламенті  дискусію “Східне Партнерство як арена російської дезінформаційної війни».

 Метою дискусії було проаналізувати медіа-сферу Східного Партнерства і здатність східних сусідів Європейського Союзу здійснювати моніторинг пропаганди та протидіяти їй. Тривала монополізація медіа-ринку державою чи владними елітами призвела до суттєвого зменшення кількості джерел інформації, до якої має доступ читацька аудиторія в країнах Східного Партнерства. Водночас, регіон втягнутий у дезінформаційну війну, в якій Східне Партнерство подається як антиросійський проект, що призведе до втрати суверенітету країн-членів СхП. Член Європейського парламенту Яромір Щетіна (Jaromir Štětina – Чехія), за організаційної підтримки якого відбувся захід, зазначив, що  “немає бомб, танків, ракет, однак ми живемо в умовах війни, оскільки це гібридна війна, і дезінформація є частиною цього гібридного протистояння”.

 Одне з завдань дискусії полягало у пошуку відповідей на питання щодо підтримки ініціатив незалежних ЗМІ, які протидіють пропаганді, ролі служб громадського мовлення, а також обговорення того, що медіа-спільноти у Європейському Союзі та Східному партнерстві можуть навчитися один у одного.

32382618520_9e4228ec6d_k

Борис Навасардян (Boris Navasardian), член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, Президент Єреванського прес-клубу,  підкреслив, що те, що відбувається у регіоні Східного Партнерства, має надзвичайно важливе значення для Європейського Союзу, оскільки пріоритети ЄС і країн Східного Партнерства у сфері медіа-свободи і протидії дезінформації та пропаганді збігаються. Він презентував проект “Об’єднуючи зусилля та навички з метою протидії пропаганді”, що був реалізований у рамках регрантингової схеми Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. Завданням проекту було проаналізувати частоту появи «мігруючих» меседжів пропаганди серед числа вибраних для дослідження ЗМІ в країнах Східного Партнерства і Росії, а також спосіб, за допомогою якого автори поширювали відповідні меседжі, і позицію ЗМІ (підтримка, заперечення, нейтральність).  «Дезінформація – це не завжди про відверту брехню, це радше маніпуляція шляхом однобічної подачі фактів і ідей», підкреслив Б. Навасардян.

 Аґнєшка Ромашевська-Ґузи (AgnieszkaRomaszewska-Guzy), директор BelsatTV зазначила, що для того, щоб ефективно протидіяти пропаганді, треба займати проактивну позицію. Вона зауважила, що політика «м’якої сили», яку сповідує ЄС, не завжди ефективна у боротьбі з російською пропагандою, і додала, що «найкращою обороною є напад». Посилення національної ідентичності і сприяння громадським ініціативам – це ті підходи, що допоможуть протидіяти пропаганді «Русского мира».  

 Якуб Каленськи (Jakub Kalensky) з робочої групи з питань стратегічних комунікацій (східний напрямок) Європейської служби зовнішньої дії  основну увагу приділив підвищенню інформованості щодо російської пропаганди  і потреби інвестувати в освіту з метою зробити людей більш свідомими щодо масштабів дезінформаційних кампаній. Робочу групу слід посилити шляхом заснування відділів принаймні з одним представником у кожній з країн СхП, переконаний п. Каленський. Окрім робочої групи з питань стратегічних комунікацій, країни-члени ЄС мають реагувати локально (як приклад – Чеський Центр протидії тероризму і гібридним загрозам). 

 Міріам Лексманн (Miriam Lexmann), директор офісу ЄС, Міжнародний республіканський інститут,  підкреслив, що нагнітати страх і маніпулювати емоціями легше в умовах, коли «основним середовищем і активом є «кліки», «лайки» і «шери». «Ми живемо у наших власних «бульбашках» соціальних медіа. Для того, щоб протистояти пропаганді, потрібен більш масштабний підхід», сказав він. 

Рекомендації Форуму з питань громадянського суспільства щодо протидії дезінформації і пропаганді (http://eap-csf.eu/wp-content/uploads/EaP-CSF-Recommendations_February-2017.pdf)

Детальніша інформація про проект  “Об’єднуючи зусилля та навички з метою протидії пропаганді” (“Joining efforts and skills to confront propaganda”) тут  - http://eap-csf.eu/index.php/2016/10/20/joining-efforts-and-skills-to-confront-propaganda/, презентація головних результатів проекту доступна за посиланням: http://eap-csf.eu/wp-content/uploads/Joining-efforts-and-skills-to_confront-propaganda.Jan_31_2017.pdf.

Оригінальне повідомлення про дискусію (англійською мовою) – http://eap-csf.eu/index.php/2017/02/06/eastern-partnership-battleground-of-russias-disinformation-war/

10 березня 2017 р. презентація результатів  “Об’єднуючи зусилля та навички з метою протидії пропаганді” відбудеться в Україні (Український кризовий медіа-центр – вул. Хрещатик 2, «Український дім», о 14.00), деталі за посиланням – http://eap-csf.org.ua/10-bereznya-vidbudetsya-pres-konferentsiya-yak-kremlivska-propaganda-pronikaye-v-media-postradyanskih-krayin/.