Представники платформ громадянського суспільства обговорили можливі напрямки співпраці з департаментом ЄС Міністерства закордонних справ України

01
Бер
2017
Категорії: Новини / РГ1 / РГ2 / РГ3 / РГ4 / РГ5

mfa_picture

28 лютого 2017 р. відбулася зустріч представників обох платформ громадянського суспільства (Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства і Української Сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС) з департаментом Європейського Союзу Міністерства закордонних справ України.

Голови платформ громадянського суспільства Геннадій Максак (УНП ФГС СхП) і Зоряна Міщук (УС ПГС) розповіли представникам департаменту ЄС Міністерства закордонних справ України про цілі, плани і потенціал платформ.

Зокрема, як зазначив Геннадій Максак, УНП ФГС СхП могла б надати аналітичну підтримку Міністерству закордонних справ шляхом написання тематичних аналітичних досліджень. Ще одним напрямком діяльності могли би бути регіональні заходи, зокрема, на рівні Східного Партнерства, або національного характеру – на теми, пов’язані зі Східним Партнерством.

Зважаючи на те, що національні платформи Форуму представляють громадянське суспільство, це дає певні переваги, відзначив п.Максак. Більша довіра до інститутів громадянського суспільства дає можливість просувати на рівні ЄС окремі гострі питання, як це наприклад, відбувається на прикладі прийняття заяв від Форуму громадянського суспільства. Ілюстрацією такої промоції українських інтересів є, наприклад, прийняті нещодавно заяви –  щодо ескалації військового конфлікту у Авдіївці та щодо порушення погіршення ситуації з правами людини в Криму. Відповідні заяви були ініційовані  УНП, підтримані на рівні Форуму громадянського суспільства, і пізніше направлені керівникам ключових інституцій ЄС.

Національний Координатор УНП також зауважив, що ще один потенційний напрямок, де б Українська національна платформа могла б відстоювати українські інтереси – це адвокація в країнах Східного Партнерства і Європейського Союзу.

 Директор департаменту ЄС Всеволод Ченцов та його заступник Сергій Саєнко відзначили, що, окрім першочергових питань, які стосуються європейської інтеграції України на поточному порядку денному, і які «лежать на поверхні» (як-то безвізовий режим в Україні, спільний авіаційний простір, ратифікація Нідерландами Умови про асоціацію між Україною і ЄС), є ще й комплекс інших питань, менш обговорюваних, однак при цьому не менш актуальних. Виклики, з якими стикається сьогодні ЄС, зміщує фокус суспільств країн Європейського Союзу на інші проблеми, при цьому українські питання відходять на другий план. До того ж Україні важко конкурувати з Росією у інформаційному протистоянні, що також має свої політичні наслідки, в тому числі в контексті виборів в ряді країн ЄС.  Тому допомога платформ громадянського суспільства у роботі з громадянськими суспільствами країн ЄС була б дуже актуальною. Зокрема, існує потреба  у проведенні інформаційно-просвітницьких кампаній в країнах ЄС, популяризації України і промоції ідеї спільності цінностей і інтересів між Україною і ЄС, а вже громадянські суспільства країн ЄС, в свою чергу, могли б тиснути і на уряди своїх країн. Було б добре, припустили представники департаменту ЄС, якби українські платформи громадянського суспільства посилили свою присутність на рівні Брюсселю, інших ключових містах, де приймаються політичні рішення, а також, зокрема, і в Нідерландах.

Окрім того, Сергій Саєнко відзначив, що УНП ФГС СхП та УС ПГС могли б організувати у співпраці з департаментом ЄС Міністерства закордонних справ України певні спільні заходи, в тому числі щодо питань, які стосуються анексії Криму, реінтеграції Донбасу та внутрішньопереміщених осіб. Існує також потреба проведення ширших інформаційно-просвітницьких кампаній щодо запровадження безвізового режиму з Україною – які б акцентували увагу не лише на можливостях, які відкриває для України і українців безвізовий режим, але й на ризики, які він несе.

Щодо участі  України в багатосторонньому форматі, який передбачає ініціатива Східного Партнерства, В.Ченцов та С.Саєнко погодились, що в умовах, коли формування Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції ще не завершене, а міністерства відповідальні в першу чергу за секторальні напрямки в межах своєї компетенції, роль громадянського суспільства є дуже важливою. Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства, на їхню думку, могла б взяти участь в організації окремих тематичних заходів – наприклад, під саміт Східного Партнерства, що відбудеться у листопаді в Брюсселі. Також у співпраці з Департаментом ЄС можна узгодити більш конкретні ініціативи у рамках 20 пріоритетів і очікуваних досягнень Східного Партнерства, що були нещодавно опубліковані. Зважаючи на виклики у сфері безпеки, з якими стикається зараз Україна і пострадянський регіон в цілому, ще однією ідеєю, яку можна розвивати, є створення у рамках Української національної платформи робочої групи з питань безпеки; на рівні  Східного Партнерства це міг би бути, наприклад, регіональний центр з питань безпеки в країнах СхП.

Сторони домовились продовжити спілкування і за результатами зустрічі напрацювати більш конкретні пропозиції та ідеї для подальшої співпраці.

 

Учасники зустрічі: 

  • Від платформ громадянського суспільства:

-   Геннадій Максак (Національний Координатор УНП ФГС СхП);

-   Вячеслав Рой (Координатор Робочої групи 5 УНП ФГС СхП “Соціально-трудова політика та соціальний діалог”);

-   Ольга Машталер (Секретар УНП ФГС СхП);

-   Зоряна Міщук, (голова УС ПГС, ключовий експерт проекту “Громадська синергія”); 

-   Михайло Руденко (Секретар УС ПГС);

-   Ольга Квашук, координатор проектів Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження», який, зокрема, реалізовує проект “Громадська синергія”, покликаний посилити участь громадянського суспільства в євроінтеграційних реформах через платформи УНП ФГС СхП та УС ПГС.

 

  • Від департаменту ЄС Міністерства закордонних справ України:

- Всеволод Ченцов, директор департаменту; 

- Сергій Саєнко, заступник директора департаменту;

- Анна Козярська, радник департаменту  ЄС МЗС.