Представники Національної платформи Східного Партнерства: не вистачає діалогу з владою

22
Вер
2011
Категорії: Статті

Національний координатор по Україні Форуму громадянського суспільства “Східного Партнерства” Ігор Когут відзначив, що підхід, відповідно до якого було створено широку та відкриту Національну платформу, відрізнявся від підходів, застосованих у інших країнах-учасниках Східного Партнерства.

Незважаючи на відсутність фінансових та інституційних можливостей, Національній платформі вдалося провести декілька заходів. Окрім того, представниками платформи було підготовано коментарі до звіту Європейської Комісії щодо реалізації Європейської політики сусідства в Україні у 2010 році та лист до лідерів Євросоюзу з приводу переговорів щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Одним з ключових викликів для роботи Національної платформи, за словами І. Когута, є відсутність діалогу з представниками влади, які відповідають за переговори з ЄС щодо Угоди про асоціацію, питання розвитку ініціатив в рамках Східного Партнерства тощо. Такий підхід, на думку експерта, є нелогічним, оскільки до складу Національної платформи входять фахівці, які могли б надати експертний аналіз з питань боротьби з корупцією, захисту довкілля, адміністративної реформи, управління кордонами та інше. Громадянське суспільство, як підкреслив І. Когут, може та повинне бути співвідповідальним за проведення демократичних реформ в країні.

Святослав Павлюк, заступник виконавчого директора Фундації ПАУСІ, у свою чергу, відзначив необхідність співпраці громадянського суспільства України зі структурами ЄС. Такий діалог, на думку експерта, повинен сприяти ширшому доступу НУО до інформації щодо різних аспектів переговорного процесу між Україною та ЄС. Як зауважив С. Павлюк, громадянське суспільство є чи не єдиним прихильником модернізації України. Саме тому ідеї повинні надходити ззовні від компетентних людей, адже “самій системі і так комфортно”.

Він також закликав представників ЄС надавати експертам попередню інформацію щодо тих заходів, які планується провести, чи звітів, які повинні публікуватися. Адже досить часто через брак інформації НУО доводиться реагувати “в авральному режимі”.

Максим Лациба, керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень, підкреслив, що в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС мова йде про посилення ролі громадянського суспільства. Разом з тим, як наголошує експерт, рішення Європейського суду з прав людини проневідповідність українського закону про об’єднання громадян Європейській конвенції з прав людини, не виконується. Не відповідає українське законодавство про громадські організації також рекомендаціям Ради Європи щодо статусу неурядових організацій в Європі.

Таким чином, на сьогодні, за словами М. Лациби, українські громадські організації, з цілою низкою проблемних реалій (реєстрація, наприклад, займає місяць), повністю відсутні на ринку соціальних послуг. Наразі НУО “набагато легше отримати грант від посольства Польщі, ніж від українського міністерства”, – акцентує експерт. Така ситуація, за словами пана Максима, не дає змогу українському громадянському суспільству максимально активно та ефективно працювати на євроінтеграцію України.

Нагадуємо, 21 вересня в Представництві ЄС в Україні відбулася зустріч делегатів Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства з представниками Представництва ЄС в Україні, посольств країн-членів ЄС, урядових структуртощо. Ключовими темами зустрічі стали питання законодавчого регулювання діяльності НУО в Україні, обговорення можливостей та перспектив для України в рамках окремих програм Східного Партнерства тощо.

Європейський простір