Під егідою УНП ФГС СхП відбулася ініціатива “Перший безвізовий поїзд”

13
Чер
2017
Категорії: Новини / новини проекту "Громадська синергія" / Новини РГ 1 / новини членів УНП / РГ1

У неділю, 11 червня, за підтримки проекту «Громадська синергія» та під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства відбулось символічне відправлення «першого безвізового поїзду» до польського Перемишля. Українські урядовці та іноземні дипломати прийшли привітати перших пасажирів – експертів, митців, журналістів та громадських діячів, які тривалий час виборювали безвізовий режим для України.

http://photo.unian.net

Під час заходу Віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що, лібералізувавши візовий режим з Україною, Європейський Союз перейшов свій внутрішній рубікон у відносинах з Києвом. «Європейці, надавши цю можливість, визнали, що наші зміни були здійснені. Я думаю, що вони також визнали і незворотність процесу євроінтеграції України», – зазначила вона.

19025284_1524958640894343_824675650597976563_o

В свою чергу, Посол Польщі в Україні Ян Пєкло підкреслив великий символізм цієї події для обох партнерів, що відкрила європейський простір для українських громадян. Посол спростував на прикладі Польщі поширене занепокоєння про можливий сплеск трудової міграції з України до країн ЄС.

19055700_1524961407560733_8979400959677802207_o

Під час подорожі Ірина Бекешкіна, директор Фонду Демократичні ініціативи ім. І. Кучеріва, провела соціологічне опитування серед учасників «безвізового поїзду» про їх очікування від лібералізації візового режиму. За словами пані Ірини, результати показали майже консенсус у тому, що безвізовий режим розвиватиме серед українських громадян почуття приналежності до Європи, сприятиме зміні ідентичності та збільшенню підтримки набуття Україною членства в ЄС. Втім, вона відзначила занепокоєність серед респондентів щодо можливого браку позитивної мотивації у влади після отримання безвізу до втілення подальших реформ. 

Вже о другій годині дня, по приїзду до Перемишля, «безвізовий поїзд» на залізничній станції урочисто зустріли Посол України в Польщі Андрій Дещиця та представники місцевої влади. Пан Дещиця подякував представникам громадянського суспільства за великий вклад у роботу по лібералізації візового режиму з ЄС. «Ми вже маємо безвізовий режим, зону вільної торгівлі, практично ратифіковану Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Тепер наступний крок- членство в Євросоюзі» – зазначив він та додав, що ця мета потребуватиме ще багато роботи.

19025356_1524952547561619_1995761949415293040_o

Увечері, в Красічині, за участі Посла Андрія Дещиці, експертів, журналістів та інтелектуалів відбулась дискусія про значення безвізового режиму для України та можливі подальші шляхи розвитку країни.

Євген Бистрицький, директор МФ «Відродження», під час свого виступу зазначив, що Україна – це постійна робота над собою. А безвізовий режим є інструментом, який відкриває можливості та показує, що Європа є досяжною.

Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, поділився з присутніми історією вкладу громадськості у досягнення безвізового режиму з Європейським Союзом. Він зазначив, що з 2005 року представники громадянського суспільства  заклали початок переговорів щодо  підписання між Україною та ЄС Угоди про спрощений візовий режим. А в 2008 році за спільної ініціативи українських та брюсельських експертів виникла ідея запропонувати Європейському Союзу розробити перелік критеріїв, за виконання яких візи можна було скасувати. Ця робота в подальшому відкрила шлях для багатьох інших країн у спрощенні візового режиму з ЄС. Після отримання у 2010 році Україною visa liberalization action plan, за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», вдалось розпочати моніторинг його виконання та посприяти реалізації цього плану Україною.

На думку Мирослава Мариновича, правозахисника, віце-ректора Українського Католицького Університету, після отриманням безвізового режиму можна розпрощатись із відчуттям відрізаності від цивілізованого світу. За його словами, Україна має набути своєї суб’єктності, цілісності, попрацювати над своїм самоусвідомленням та розвити в собі відповідні цінності, щоб побудувати діалог з Європейським Союзом однією мовою.

Євген Глібовицький, представник Несторівської групи, зазначив, що сьогодні перед Європейським Союзом постає багато викликів, які у майбутньому визначатимуть варіанти інтеграції України до Європейського Союзу. За його словами, Україні наразі варто  подумати про власне регіональне лідерство. «Ми не зможемо захистити зміни всередині України, якщо  не станемо провідником цих реформ далі» – сказав він та закликав дати відповідь на питання «чи може Україна стати прикладом «Заходу» для Білорусі, Росії, Кавказу та Центральної Азії?».

Захід було організовано ГО «Європа без бар’єрів», інтернет-виданням «Європейська правда» й Інститутом світової політики.

Фото: УНІАН, ГО «Європа без бар’єрів»