П’яте засідання Панелі Східного Партнерства з питань довкілля та зміни клімату: основні теми та результати

06
Бер
2017
Категорії: Новини / Новини ФГС СхП / РГ3

103_shutterstock_88550854-740px

2-3 березня 2017 року у Брюсселі відбулося П’яте засідання Панелі Східного Партнерства з питань довкілля та зміни клімату. У засіданні взяли участь більш ніж 70 учасників, що, представляли, зокрема, міністерства охорони навколишнього середовища 6-ти країн Східного Партнерства, 12 країн-членів ЄС, міжнародні організації та регіональні проекти технічної допомоги. В засіданні також взяла участь делегація Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства у складі Інги Зафарян (Інформаційна НУО «Еколур», Вірменія) та Ганни Голубовської-Онісімової (ВЕГО МАМА-86, Україна).

Ганна Голубовська-Онісімова поділилася інформацією щодо основних питань, навколо яких відбувалась дискусія, та результатів засідання.

Отже, під час засідання у перший день, 2 березня, представники країн Східного Партнерства розповіли про останні новини щодо розвитку національної екологічної та кліматичної політики. Окрім того,  учасники заслухали і обговорили наступні кроки щодо впровадження Паризької угоди (включаючи наступний етап впровадження проекту ТД “ClimaEast”), а також результати і плановану діяльність  щодо поточних і майбутніх програм регіональної співпраці (включно з Emerald II, SEIS II, EaP GREEN II).

3 березня засідання було присвячене обговоренню проекту плану дій щодо впровадження Декларації Східного партнерства з питань довкілля та зміни клімату, яка була прийнята міністрами охорони довкілля у Люксембурзі 18 жовтня 2016 року. У своїх пропозиціях представники ФГС СхП наголошували на необхідності забезпечення реформи екологічного врядування за активної участі громадянського суспільства. Ганна Голубовська-Онісімова зазначила, що, незважаючи на прогрес, досягнутий країнами СхП у реформі екологічної політики, спостерігається також і тенденція до втрати вже досягнутих позицій, що є свідченням вразливості екологічного сектору врядування. Однією із головних причин для цього є слабкий інституційний потенціал та низька політична вага природоохоронних інститутів в урядах. Таким чином, зміцнення інституційного потенціалу необхідно включити до базових запланованих дій і воно має стати складовою дискусій між ЄС, національними  урядами країн СхП та ГС щодо встановлення та досягнення конкретних цілей екологічних реформ [як це вказано у пункті 4. L Декларації)]. Це поширюється також і на повний цикл планування, реалізації, моніторингу та оцінки політики на основі порівнюваних зі стандартами ЄС даних та показників.

Делегація ФГС СхП запропонувала низку заходів, зокрема, до розділу “Екологічне врядування”. Зокрема, до вже запланованих кроків з підготовки переліку заходів щодо виконання країнами СхП політичних рекомендацій, нормативно-правових актів, документів планування, було запропоновано додати підготовку Огляду з екологічного врядування та його реформування у 6 країнах СхП, з орієнтацією на стандарти ЄС, а також особливою увагою до процедур прийняття рішень, проблем інтеграції екологічної політики, інституційного забезпечення, інформування та підвищення обізнаності, а також співпраці з заінтересованими сторонами. Для обговорення результатів огляду, було запропоновано провести регіональний семінар, на який країни могли б також підготувати свої кращі практики. Ці та інші пропозиції ФГС СхП були прийняті до розгляду організаторами. Робота над проектом плану триватиме і надалі, наступна версія буде надіслана учасникам для коментарів протягом тижня. Нагадуємо, що перші результати впровадження Люксембурзької Декларації СхП будуть розглянуті на засіданні високого рівня через 2 роки після першої зустрічі міністрів довкілля.

Для більш детальної інформації та отримання матеріалів засідання, прохання звертатися до Ганни Голубовської-Онісімової, anna@mama-86.org.ua.