Основні теми і підсумки обговорення зустрічі Робочої групи №2 «Економічна інтеграція і узгодження з політиками ЄС» ФГС СхП (м.Кишинів, червень 2017 р.)

25
Чер
2017
Категорії: Новини / Новини РГ 2 / Новини ФГС СхП / РГ2 / Регрантинг ФГС СхП

Pic5

6-8 червня 2017 р. в Кишиневі відбулась щорічна зустріч Робочої групи 2 «Економічна інтеграція і узгодження з політиками ЄС» Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. В заході взяли участь 17 представників РГ 2 ФГС СхП та декілька запрошених місцевих зацікавлених сторін (стейкхолдерів).

Зустріч відкрили координатори Робочої групи 2 Довіле Суките (Dovile Sukyte) та Юрій Вдовенко, а продовжили координатори РГ2 національних платформ, які підбили підсумки щодо подій і викликів, що мали місце у відповідній країні.

Учасники дискусії декілька разів звертали увагу на поділ, який існує між країнами, що приєднались до ПВЗВТ та іншими країнами Східного Партнерства, а також на складнощі в розробці рекомендацій для всього регіону. Часто піднімались питання, які стосуються малого та середнього бізнесу, електронного урядування та сільського господарства.

Що стосується України, Максим Корявець, координатор РГ2 Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства розповів, що діяльність РГ2 в Україні здійснюється в рамках трьох основних напрямках, які відповідають головним напрямкам політики Східного Партнерства. Однією з таких сфер є регуляторне середовище і розвиток МСБ. Зокрема, ведеться дискусія стосовно того, як має реалізовуватися план розвитку МСБ і як документ буде оцінюватися експертами громадянського суспільства. У зв’язку з цим, за словами Максима Корявця, РГ2 УНП організувала зустрічі зі стейкхолдерами, а також планує спільні заходи з РГ3. Іншими пріоритетними напрямками є транскордонна співпраця, а також гармонізація цифрових ринків. РГ2 також вбачає потребу у дослідженні на тему торгівельних шляхів в контексті імплементації Угоди про асоціацію та ПВЗВТ.

Присутні на зустрічі члени ЄС Робочої групи №2 поділилися своїми міркуваннями щодо поточного порядку денного і розвитку ЄС. Зокрема, Маркіян Зелак (Markijan Zelak) звернув увагу на те, що ЄС зараз працює над розв’язанням двох важливих проблем: 1) вихід Британії з Євросоюзу і пов’язані з цим наслідки – що ще принаймні 2 роки вимагатиме фокусу уваги ЄС; і 2) криза, викликана терористичними загрозами і міграцією. З іншого боку, ЄС зацікавлений у поглибленні співпраці з країнами Східного Партнерства. Тим більше, що наразі існує вікно можливостей для деяких країн, яке потрібно використати, щоб провести якомога більше реформ.

Координатор РГ2 ФГС СхП Юрій Вдовенко висловив ідею, що було б непогано, якби координатори підгруп РГ2 звітували, а також ділилися досвідом щодо своєї участі в платформах, панельних дискусіях, семінарах і тренінгах Східного Партнерства. Він представив короткий звіт щодо своєї участі у зустрічі Платформи №2, що відбулася 18 травня 2017 р., в якій він взяв участь разом з іншим членом РГ2 ФГС СхП, Національним координатором Грузинської національної платфоми Кахою Гоголашвілі. Він також поділився інформацією щодо Бізнес-форуму, який відбуватиметься приблизно в той же ж період, що й Щорічна асамблея Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, а також Конференція Східного Партнерства з питань громадянського суспільства у Талліні наприкінці жовтня. Юрій Вдовенко також звернув увагу на те, що запрошення для участі у заходах Східного Партнерства зазвичай надходять доволі пізно – що створює певні організаційні перешкоди для проведення повноцінної процедури відбору учасників, а також для якісної підготовки до участі (і продуктивного внеску) зі сторони ФГС СхП. Юрій запропонував, щоб Керівний комітет ФГС СхП обговорив це питання і можливості, яким чином зробити ці зустрічі більш ефективними з точки зору впливу громадянського суспільства.  

Після доповнень, внесених представниками усіх підгруп (гармонізація цифрових ринків, МСБ, розвиток сільського господарства та сільської місцевості, торгівля та співпраця з регуляторних питань), були представлені проекти, які отримали фінансування в рамках регрантингу ФГС СхП-2017:

Георгета Мінку (Georgeta Mincu) з «Центру розвитку та управління» представила стислий огляд аналітичного документу ФГС СхП, в якому викладено погляди громадянського суспільства на Спільний робочий документ «Східне Партнерство – концентруючись ключових пріоритетах та очікуваних досягненнях». Також вона окреслила питання, пов’язані з основними очікуваними досягненнями, що належать до тематики Робочої груп № 2.

Опісля відбулася зустріч з молдовськими стейкхолдерами, яку відкрив Джордж Балан (Gheorghe Balan), Віце-прем’єр-міністр з питань реінтеграції Молдови. Балан підкреслив, що, незважаючи на складну економічну ситуацію і скорочення бюджету, економічні надходження зростають, а економічні показники країни кращі, ніж передбачав МВФ. Він також охарактеризував невирішений конфлікт у Придністров’ї як один з найбільших викликів, з яким зіткнулася його країна. Віце-прем’єр-міністр також підкреслив, що уряд намагається відійти від військової складової миротворчої місії, виступаючи натомість за цивільний компонент, який би став основою для примирення та діалогу. Після виступу Балана, Міхаела Горбан (Mihaela Gorban), Голова Головного управління зовнішньоекономічних відносин Міністерства економіки Республіки Молдови, представила учасникам комплексну презентацію щодо переваг та викликів ПВЗВТ. Представниця Департаменту європейської інтеграції Міністерства закордонних справ Республіки Молдова Тетяна Молцеан (Tatiana Molcean) висловила свої міркування щодо викликів для Східного  Партнерства та наголосила на необхідності забезпечення більшої синергії між зусиллями громадянського суспільства та національних урядів.

Наостанок, заключна сесія Робочої групи 2 Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства була присвячена внутрішнім дискусіям стосовно нової стратегії ФГС СхП, Альтернативної декларації громадянського суспільства та Щорічної Асамблеї ФГС СхП, яка відбудеться 25-27 жовтня цього року в Таллінні.

Оскільки в 2017 р. завершується дія Стратегії ФГС СхП, підготовка нової Стратегії включатиме не лише переоцінку загальних стратегічних цілей, але й можливу внутрішню реформу операційних рівнів і структури Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. Планується, що буде посилена інституційна спроможність Форуму, в т.ч. за допомогою використання сучасних IT технологій та застосування добрих практик участі у міжнародних заходах, інформаційних семінарах, вебінарах тощо.  Також була висловлена ідея, що було б добре, якби кожна робоча група і підгрупа готувала та публікувала принаймні один аналітичний документ на рік. При цьому, на кожен рік потрібно розробляти план адвокаційної діяльності. Загалом, це сприятиме ефективній і якісній взаємодії та співпраці між панелями та платформами Форуму.

Учасники зустрічі також позитивно оцінили формат зустрічі, що відбулася в Кишиневі. Адже зустрічі робочих груп не обов’язково мають відбуватися в Брюсселі, натомість проведення зустрічей в країнах Східного Партнерства дає можливість зустрітися і поділитися досвідом з національними зацікавленими сторонами (стейкхолдерами). Було б добре мати такий формат, щоб країна, яка організовує зустріч, могла більшою мірою зробити свій внесок до формування порядку денного. Також учасники зустрічі обговорили ідеї щодо доповідачів і тем Щорічної асамблеї Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства і Конференції з питань громадянського суспільства, що відбудуться у жовтні 2017 р. в Талліні. Було погоджено, що одна з сесій зі стейкхолдерами в Талліні буде присвячена проблематиці малого і середнього бізнесу.

Протокол зустрічі: http://eap-csf.eu/wp-content/uploads/WG2-Meeting-Report-1.pdf.

Джерело: http://eap-csf.eu/index.php/2017/06/16/wg3-meeting-in-chisinau/.