Огляд останніх новин у сфері європейської інтеграції

07
Бер
2017
Категорії: Новини / новини європейської інтеграції / новини проекту "Громадська синергія" / РГ1 / РГ2 / РГ3 / РГ4 / РГ5

 

i

Пропонуємо Вашій увазі короткий огляд головних нових (січень-лютий 2017 р.), які стосуються процесу європейської інтеграції України:

1)   Україна наблизилась до фінішу у питанні безвізового режиму28 лютого 2017 р. під час тріалогу між Радою Європейського Союзу, Європарламентом та Єврокомісією було досягнуто згоди про запуск безвізового режиму для громадян України. В квітні його має ухвалити Європарламент, в травні – остаточно затвердити Рада ЄС. Європейська правда оприлюднила “робочий графік” ухвалення українського безвізу з посиланням на джерела в країнах ЄС. Відповідно до їх інформації, орієнтовно безвіз для українців має запрацювати з 11 червня. В свою чергу, 1 березня відбулось підписання рішення про скасування Європейським Союзом віз для громадян Грузії. Для них безвізовий режим має запрацювати 28 березня. Відтермінування українського безвізу аж до 11 червня пов’язують із президентськими виборами у Франції, які мають відбутися у два тури – 23 квітня та 7 травня. У Франції занепокоєні, що правопопулістка Марін Ле Пен може використати питання українського безвізу для збільшення своєї підтримки.

 2)   23 лютого Палата представників Нідерландів (нижня палата) затвердила ратифікацію Угоди про асоціацію України з ЄС. Наразі для завершення процедури ратифікації Угоди необхідно, аби це рішення схвалив Сенат (верхня палата), після чого ратифікаційні грамоти будуть відправлені на підпис королю та надіслані до Брюсселю. Очікується, що голосування в Сенаті відбудеться після виборів до Нижньої палати Нідерландів, призначених на  15 березня. Враховуючи політичний розклад сил в Сенаті існує обережна впевненість, що палата підтримає Угоду. Проте результати виборів до нижньої  Палати, в залежності від перемоги євроскептиків чи проєвропейських партій, можуть вплинути на настрої Сенату щодо підтримки чи відхилення Угоди про Асоціацію.

 3)   Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Урядом України і Європейським Союзом про участь України в програмі ЄС “Конкурентоспроможність підприємств малого і середнього бізнесу (COSME) (2014-2020)”. Програма розрахована до 2020 року з бюджетом 2,3 млрд. євро. Доступний для України бюджет складатиме приблизно 800 млн. євро. Всього в 2017-м Євросоюз профінансує програми COSME, до яких Україна має доступ, на 117 млн. ​​євро. У рамках цієї програми державні установи та громадські організації мають змогу отримати допомогу для реалізації проектів, націлених на підтримку конкурентоспроможності малого та середнього бізнесу та розвиток міжнародної торгівлі -. Окрім України, до цієї програми також входять Чорногорія, Македонія, Молдова, Туреччина, Албанія, Сербія і Вірменія.

4)   Європейський Союз виділяє 1,5 млн. євро на 24 місяці для впровадження проекту, спрямованого на удосконалення роботи офісу уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. За словами глави Представництва ЄС в Україні Хюґа Мінґареллі, відповідно до норм і положень Угоди про асоціацію, вдосконалення верховенства права в Україні – це одне з найголовніших завдань і умов співпраці України і ЄС. Допомогу в реалізації проекту надаватимуть Литва та Австрія.

 5)   В Україні стартувала фінансова програма ЄС, завдяки якій Європейський інвестиційний банк зможе підтримувати малі й середні підприємства (МСП) в Україні та інших країнах, які підписали Угоду про асоціацію. Підтримка здійснюватиметься шляхом надання фінансової та технічної допомоги МСП. Повідомляється, що група ЄІБ об’єднала зусилля з Інвестиційним фондом сусідства (ІФС) ЄС для надання допомоги компаніям в Україні, Молдові та Грузії з метою ефективної реалізації можливостей, які надає угода про вільну торгівлю з ЄС. Серед них – поступове зняття бар’єрів у торгівлі та приведення стандартів цих країн у відповідність з вимогами ЄС.

Внесок ЄС є частиною EU4Business, комплексної ініціативи Європейської комісії, яка об’єднує програми, що фінансуються ЄС. Метою ініціативи є підтримка розвитку МСП і покращення умов для підприємницької діяльності в регіоні Східного партнерства.

 

Огляд новин підготував Ярослав Литвиненко, молодший аналітик проекту “Громадська синергія”