На презентації нової структури Східного партнерства та зустрічі з високопосадовцями Форум громадянського суспільства Східного партнерства закликав до тісної взаємодії з громадянським суспільством

25
Бер
2018
Категорії: Новини / Новини ФГС СхП

Untitled-design-62

12 березня Форум громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП) взяв участь в офіційній презентації нової інституційної структури ініціативи ЄС «Східне партнерство» за участю високопосадовців країн СхП та ЄС (в рамках т.зв. Senior Officials Meeting (SOM). Будучи ключовим стейкхолдером, що представляє громадянське суспільство, Форум відіграє значну роль в рамках Східного партнерства разом з Європейським Союзом, урядами країн-учасниць СхП та країнами-членами ЄС. Під час презентації Форум громадянського суспільства представляли шість членів Керівного комітету з країн Східного партнерства, два з яких виступили перед учасниками зустрічі на початку заходу, представивши позицію Керівного комітету щодо досягнень та викликів Східного партнерства.

Комісар Йоганнес Ган (Johannes Hahn) відкрив зустріч, підкресливши, що значне залучення громадянського суспільства до усіх сфер соціально-економічного та політичного життя є надзвичайно важливим та що ЄС працює над спрощенням шляхів взаємодії з громадянським суспільством.

Іна Кошеру (Ina Coseru) – член Керівного комітету ФГС СхП – під час виступу на одній з дискусійних панелей, присвяченій питанням власності, інклюзивності та диференціації, поділилась баченням Форуму щодо «20 очікуваних досягнень Східного партнерства до 2020 року» та очікуваннями громадянського суспільства від ЄС та урядів країн Східного партнерства. Усі посадовці визнали важливість громадянського суспільства в своїх коментарях  чи відповідях під час дискусії. Член Керівного комітету підтвердила, що дипломатичні зусилля мають доповнюватись співрозмірною допомогою громадянському суспільству, яке все ще бореться за визнання його рівноправним партнером урядів країн Східного партнерства. Також пані Кошеру підкреслила нагальну необхідність більш рішучих зобов’язань та привернення уваги до сфери прав людини, включно на рівні платформ та тематичних панелей.

Форум прагне забезпечити, щоб статус постійного спостерігача під час зустрічей відповідав реальній можливості мати значний вплив на імплементацію зобов’язань країн Східного партнерства. В цьому сенсі, пані Кошеру підкреслила важливість подальшої підтримки трьохстороннього діалогу з метою справді забезпечити доступ громадянського суспільства до процесу прийняття рішень.

«ЄС та Східне партнерство мають бути впевнені, що посилення громадянського суспільства та забезпечення цього належною підтримкою є реальним зобов’язанням, а не лише обіцянкою на папері».

Іна Кошеру, член Керівного комітету Форуму

Члени Форуму та представники урядів країн Східного партнерства підняли декілька нагальних питань.

Зокрема, заступника міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції попросили прокоментувати справу Фікрета Гусейнлі, нідерландського журналіста азербайджанського походження, який наразі переховується в Києві після погроз екстрадиції до Азербайджану, де йому можуть бути пред’явлені  сфабриковані звинувачення.

Вперше запрошений до участі в засіданні високопосадовців (Senior Officials Meeting (SOM), Форум громадянського суспільства Східного партнерства підкреслив ключову роль та зобов’язання громадянського суспільства забезпечити підзвітність урядів, та, підтримуючи дотримання прав людини, здійснювати свій внесок в демократичне урядування. 

Член Керівного комітету Айкуі Арутян (Haykuhi Harutyunyan) відстоювала місце громадянського суспільства як рівноправного партнера у розробленні, впровадженні та моніторингу політики в рамках «20 очікуваних досягнень Східного партнерства до 2020 року».

«Реформи, передбачені «20 очікуваними досягненнями Східного партнерства до 2020 року» можуть спрацювати лише в тому випадку, якщо вони будуть підкріплені щирими зобов’язаннями та прагненнями політичних еліт провести демократичні зміни в країнах Східного партнерства, а також якщо інституції ЄС та країни-члени Європейського Союзу рішуче просуватимуть ці зміни».

Айкуі Арутян, Керівний комітет ФГС СхП

Також у своєму виступі пані Арутян висловила стурбованість щодо основних викликів, з якими зіштовхнулось громадянське суспільства в країнах Східного партнерства, зокрема, такі як

  • ефективне залучення громадянського суспільства Вірменії до імплементації ВППУ (Всеохоплююча та Посилена Партнерська Угода);
  • постійне переслідування критиків режиму органами влади Азербайджану;
  • відсутність конкретних показників для визначення ступеня прогресу в імплементації порядку денного ЄС та Білорусії;
  • актуальні проблеми забезпечення незалежності суддів в Грузії;
  • спроби уряду Молдови прийняти закони, що обмежують діяльність громадських організацій;
  • довгоочікуване створення Антикорупційного суду в Україні.  

Детальніше: виступ Айкуї  Арутян Speech at the Senior Officials Meeting.

20180312_144159

У продовження обговорення та з метою рефлексії до презентації оновленої структури Східного партнерства, ФГС СхП провів Експертний семінар щодо трьох наскрізних очікуваних досягнень Східного Партнерства  до 2020 року (громадянське суспільство, стратегічні комунікації та гендерна рівність).

Захід відвідали посадовці країн Східного Партнерства та країн-членів Європейського Союзу, представники інституцій ЄС, аналітичних центрів та громадські організації. Учасники схвально оцінили експертизу громадянського суспільства та погляди щодо порядку денного до 2020 року.

Александра Калатозішвілі (Aleksandra Kalatozishvili), Співголова Керівного комітету, підкреслила важливість інвестування у нарощування спроможностей громадянського суспільства та намір Національних платформ ФГС привести свої стратегії та плани у відповідність до «20 очікуваних досягнень Східного партнерства до 2020 року».

 «Рівень ефективності співпраці між органами влади та громадянським суспільством значною мірою залежить від рівня розвитку політичної культури в кожній з країн, та, що більш важливо, від рівня відкритості органів влади до критики».

Александра Калатозішвілі, Співголова Керівного комітету ФГС СхП

Мікалай Кванталіані (Mikalai Kvantaliani) розповів про виклики та прогрес у сфері гендерного мейнстрімінгу (gender mainstreaming), зокрема, про посібник для гендерного аудиту, напрацьований в рамках регрантингу ФГС СхП, що дозволить Національним Платформам приділити більше уваги гендерно-чутливим питанням у їхній діяльності.

Він також зазначив про необхідність посилення подальших зобов’язань в сфері прав людини у «20 очікуваних досягненнях Східного партнерства до 2020 року», включно зі  свободою преси, особливо в світі останніх подій із випадками нападів на журналістів як в країнах Східного партнерства, так і в ЄС.

«Свобода преси перебуває під загрозою не лише в країнах Східного партнерства, але й в рамках Європейського Союзу. Це свідчить про необхідність в розробленні спільного підходу для вирішення цієї проблеми».

Мікалай Кванталіані, Керівний комітет ФГС СхП

Геннадій Максак розглянув проблемні питання, що досі становлять певні ризики та загрози для нової інституційної структури ініціативи ЄС «Східне партнерство». Зокрема, є потреба удосконалити трьохсторонній формат та розширити роль Форуму від постійного спостерігача, який обмежений лише незначними «втручаннями» під час офіційних зустрічей до повноцінного та рівноправного учасниками переговорів високого рівня.

Він також звернув увагу на існуючу загрозу дезінформації в країнах Східного партнерства та внесок Форуму у пошук шляхів вирішення цієї проблеми завдяки реалізації окремих моніторингових проектів.

DSC_0020

Сінзіяна Пояна (Sinziana Poiana), Радник з політичних питань Генерального директорату з питань сусідства і переговорів з розширення, підтвердила незмінну відданість ЄС у підтримці громадянського суспільства країн Східного партнерства та подальші плани  посилити роль Форуму, який вже посів унікальне місце в новій інституційній структурі Східного партнерства.

Вона вказала на зв’язок між результатами моніторингу, переліченими громадянським суспільством в «20 очікуваних досягненнях Східного Партнерства до 2020 року», політичним діалогом та рішеннями щодо фінансування.

Експерти обговорили підтримку громадянського  суспільства Європейським Союзом в особливо складних умовах Азербайджану та Білорусії, перегляд інструментів зовнішнього фінансування ЄС, спільні зусилля в боротьбі з російською пропагандою та зміцнення довіри між громадянським суспільством і урядами.

Джерело: http://eap-csf.eu/the-eap-csf-calls-for-the-meaningful-engagement-with-civil-society-at-the-launch-of-the-new-eastern-partnership-structure-and-the-senior-officials-meeting/