Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства закликав українську владу звільнити журналіста Гусейнлі

16
Бер
2018
Категорії: Документи ФГС / Заяви / Новини / Новини ФГС СхП

Copy-of-Statement-on-1Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства звернувся до керівництва України з закликом гарантувати свободу та безпеку журналісту Фікрету Гусейнлі (Fikret Huseynli), громадянину Нідерландів азербайджанського походження, який на даний час переховується в Києві. Вони закликають Україну поважати юридичні права Гусейнлі, не дозволивши неформальним групам осіб, керованих з-за кордону, втручатися в юридичні процедури, а також дозволити журналісту покинути Україну в напрямку, який він сам для себе обере. Відповідна заява була прийнята 12 березня 2018 р.

Члени Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства також вимагають, щоб Інтерпол переглянув свої міжнародні процедури з тим, щоб країни-члени не застосовували екстрадицію з метою переслідування політичних емігрантів, які отримали політичний притулок в інших країнах. Тобто, вони просять Інтерпол відхиляти запити від країн-членів за сфабрикованими звинуваченнями – особливо у таких справах, як у Гусейнлі, коли сфабрикованість обвинувачень очевидна.  

На даний час Фікрет Гусейнлі переховується в Києві. 5 березня йому вдалось втекти від групи чоловіків,  які вдерлись до помешкання, де він зараз проживає у Києві, і стверджували, що прийшли з метою здійснити екстрадицію журналіста до Азербайджану. Їх супроводжували особи, що розмовляли азербайджанською мовою, що наштовхує на припущення, що до операції була причетна влада Азербайджану.

Нападники, які атакували журналіста, якому вдалося втекти, діяли після звільнення Гусейнлі українським судом під заставу в жовтні 2017 року. Раніше, у жовтні 2017 р. журналіст був затриманий в бориспільському аеропорту. При цьому суд звернувся в прокуратуру з проханням повідомити до березня 2018 року про чинність запиту на екстрадицію. Українські прикордонники затримали Гусейнлі на підставі «червоного» екстрадиційного оголошення Інтерполу в присутності осіб, що розмовляли азербайджанською мовою. Влада Азербайджану стверджує, що Гусейнлі вчинив шахрайство та незаконний перетин міжнародних кордонів.

Інцидент нагадує випадок, що стався минулого року з Афганом Мухтарлі, азербайджанським журналістом, що працював у Грузії. Він був викрадений в Тбілісі і силоміць вивезений до Азербайджану, де його ув’язнили на 6 років за «незаконний перетин кордону».  Раніше Александра Лапшина, ізраїльсько-російсько-українського блогера екстрадували з Білорусі до Азербайджану, де його звинуватили у відвідуванні Нагорного Карабаху.

Текст заяви англійською мовою (оригінал) – EaP CSF Statement. Заяву було направлено до Президента України П.Порошенка, Прем’єр-міністра України В. Гройсмана, Голову ВРУ А.Парубія, Міністра МЗС П.Клімкіна, Міністра юстиції П.Петренка, Генерального прокурора Ю.Луценка, а  також до Генерального секретаря Інтерполу Юргена Стока.

Українські медійні та правозахисні організації також виступили на захист журналіста Фікріта Гусейнлі (серед них – члени Української  національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства). В середу 14 березня до Генерального прокурора також звернулась правозахисна організація «Репортери без кордонів» з закликом звільнити журналіста і невідкладно відправити його в Нідерланди.

Джерело: http://eap-csf.eu/eap-csf-steering-committee-calls-ukrainian-authorities-to-ensure-safety-and-freedom-of-azerbaijan-wanted-journalist-fikret-huseynli/