Кандидати на посаду Комісара Ради Європи з прав людини Дуня Міятович та П’єр-Ів Ле Борнь відповіли на запитальник Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

01
Лют
2018
Категорії: Новини / Новини ФГС СхП / Пряма мова

HRC_8-Jan

23 січня Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЄ) було обрано нового Комісара Ради Європи з прав людини. Цю посаду обійняла Дуня Міятович (Dunja Mijatović, Боснія та Герцоговина, правозахисниця,  виконувала обов’язки Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ протягом 2010 – 2016 років). Вона замінить діючого Комісара Ніла Муйжнієкса (Nils Muižnieks) з 1 квітня 2018 року. Парламентська асамблея Ради Європи обрала Міятович з невеликою перевагою – 107 голосів проти 103.

У фіналі виборів змагалися троє кандидатів: окрім Дуні Міятович, претендували на цю посаду:

-          П’єр-Ів Ле Борнь (Pierre-Yves Le Borgn’, французький юрист та політик, який був членом Національної асамблеї Франції та ПАРЄ в 2012-2017 роках. В Парламентській асамблеї Ради Європи він спеціалізувався на питаннях прав людини та виконані рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ)), та

-         Горан Клеменчич (Goran Clemenčič, є чинним Міністром юстиції Словенії).

Фаворитом виборів вважали француза П’єр-Іва Ле Борня, який донедавна був членом ПАРЄ і був особисто знайомий з багатьма депутатами. Зокрема, 12 грудня, коли проходив перший тур виборів, кожен з кандидатів мав тридцяти хвилинне інтерв’ю, що проводилось на закритому слуханні Підкомітету з прав людини Комітету з правових питань та прав людини ПАРЄ.  Тоді П’єр-Ів Ле Борнь отримав «більшість голосів» членів (105), Дуня Міятович посіла друге місце та Горан Клеменчич (за інформацією «Української правди», найбільш проукраїнський кандидат) – третє.

Зазвичай відбір кандидатів на посаду Комісара з прав людини є прерогативою лише представників уряду в Комітеті Міністрів Ради Європи, які вирішують питання щодо формування списку кандидатів на зайняття посади. Після формування списку, члени ПАРЄ голосують за остаточного претендента на посаду.

На цих виборах Форум громадянського суспільства виступив з окремою ініціативою: у грудні 2017 року направив запитальник до основних кандидатів на зайняття посади Комісара з прав людини Ради Європи.

Ініціатива Форуму громадянського суспільства Східного партнерства звернутися з запитаннями до основних кандидатів мала на меті ознайомити громадянське суспільство з баченням кандидатів їхньої діяльності на цій посаді. Це, зокрема, має надзвичайно важливе значення для неурядових організацій в тих країнах членах Ради Європи, де простір для вільної діяльності громадянського суспільства звужується.

Запитальник включав 7 запитань, які дозволяють комплексно оцінити пріоритети та сильні сторони кандидатів в сфері прав людини.

1. Якими основними якостями має володіти Комісар Ради Європи з прав людини?

2. Які інструменти з адвокації прав людини та дипломатичні інструменти, в межах дії мандату Комісара, Ви розглядаєте найбільш корисними? Як Ви плануєте їх використовувати, беручи до уваги той факт, що права людей утискаються в країнах-членах Ради Європи, а простір для діяльності громадянського суспільства звужується?

3. З якими найбільш важливими проблемами в галузі прав людини зіштовхується Європа зараз та у який спосіб Ви б їх вирішили? Якому підходу Ви б надали перевагу – відкритій чи прихованій дипломатії?

4. Як Ви плануєте співпрацювали з країнами-членами, які відмовляються виконувати та впроваджувати Ваші рекомендації чи рекомендації Ради Європи, або виконувати рішення Європейського суду з прав людини?

5. Яке Ваше бачення взаємодії між Комітетом міністрів та Парламентською Асамблеєю? Якою Ви вбачаєте власну роль: в якості вільного актора в Раді Європи чи радше того, хто бере до уваги інтереси інституцій Ради Європи?

6. Хто, на Вашу думку, увійде до переліку Ваших основних  партнерів в роботі на посаді Комісара з прав людини та якими чином Ви плануєте співпрацювати з ними? Якою буде Ваша політика щодо незалежних громадських організацій, що діють в країнах-членах Ради Європи?

7. Якщо Вас оберуть, яку комунікаційну стратегію Ви оберете для підвищення впізнаваності та впливу Комісара з прав людини?

Свої відповіді надали П’єр-Ів Ле Борнь та Дуня Міятович. Фактично, вперше за історію обрання Комісара з прав людини, кандидати публічно оприлюднили своє бачення діяльності на цій посаді.

Форум громадянського суспільства Східного партнерства сподівається, що в майбутньому громадянське суспільство буде залучене до процесу відбору кандидатів шляхом організації громадського слухання, після якого буде проведене консультативне голосуванням щодо відповідності кандидатів на цю посаду.

Відповіді (англійською мовою): Дуня Міятович (Dunja-Mijatovic-responses);

Відповіді (англійською мовою): П’єр-Ів Ле Борнь (Pierre-Yves-Le-Borgn-responses).

 

Джерело новини: eap-csf.eu/pierre-yves-le-borgn-and-dunja-mijatovic-reply-to-the-eap-csf-questions-regarding-the-human-rights-commissioners-post/, https://www.pravda.com.ua/news/2018/01/24/7169445/