Форум громадянського суспільства взяв участь у 10-му «Неформальному міністерському діалозі», окресливши тенденції в країнах Східного партнерства та відзначивши роль громадянського суспільства

27
Чер
2018
Категорії: Новини / Новини ФГС СхП

EaP-CSF-at-the-10th-Informal-Partnership-Dialogue-in-Minsk-1

22 червня 2018 року Мікалай Кванталіані (Mikalai Kvantaliani), член Керівного Комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (KK ФГС СхП), виступив з промовою від імені Форуму під час 10-го “Неформального міністерського діалогу Східного партнерства» в Мінську. В заході також взяли участь Йоханнес Ган, Європейський комісар щодо європейської політики сусідства та переговорів з питань розширення, а також міністри закордонних справ шести країн Східного партнерства.

В своїй промові пан Кванталіані підкреслив важливість внеску незалежного громадянського суспільства в порядок денний реформ в країнах СхП, окреслений «20 очікуваними досягненнями Східного Партнерства до 2020 року». Він повідомив, що Форум й надалі продовжить моніторити імплементацію «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» та підготує до наступної зустрічі міністрів моніторинговий звіт, який, в тому числі, висвітлюватиме залучення організацій громадянського суспільства СхП до цього процесу.

«Ми цінуємо роль, яку Європейський Союз доручив Форуму громадянського суспільства Східного партнерства як найкращому та єдиному партнеру і союзнику в побудові структурного діалогу з громадянським суспільством країн Східного партнерства».

Мікалай Кванталіані (Mikalai Kvantaliani), Керівний Комітет Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

Член Керівного Комітету висловив стурбованість щодо пропозиції об’єднати більшість інструментів зовнішнього фінансування ЄС територіального та тематичного характеру в рамках одного інструменту сусідства, розвитку та міжнародної співпраці в межах наступного Багатонаціонального бюджету ЄС, що охоплює період 2021-2027 рр. Форум підтримував впровадження нової структури Східного партнерства та підходу до підтримки громадянського суспільства в рамках Європейського інструменту сусідства (European Neighbourhood Instrument, ENI), включно з Регіональним механізмом підтримки громадянського суспільства (EaP Civil Society Facility).

Мікалай Кванталіані також позитивно оцінив залученість громадянського суспільства до Діалогу з питань прав людини, що відбувся між ЄС та двома країнами Східного партнерства (Молдова і Білорусь) та закликав інші країни долучатись до дискусії. Окрім того, він запросив усіх присутніх стейкхолдерів до діалогу з громадянським суспільством під час 10-ї Щорічної асамблеї Східного партнерства, яка відбудеться 6-7 грудня 2018 року в Тбілісі.

Після вступної частини свого виступу Мікалай Кванталіані окреслив основні події в країнах Східного партнерства:

Азербайджан

«Ми вітаємо переговори щодо нової угоди про партнерство між Азербайджаном і ЄС і підкреслюємо важливість наявності в Угоді положень стосовно прав людини. Ми закликаємо владу Азербайджану припинити свавільні затримання представників опозиції, правозахисників та інших незгодних з режимом, позбавлення правозахисників займатися адвокатською діяльністю та тиск на незалежні медіа всередині та поза межами країни».

Вірменія

«Громадянське суспільство підтримує зусилля нового уряду в боротьбі з корупцією, злочинами та штучними монополіями. Ми сподіваємось, що амбітні реформи будуть узгоджені з Угодою про Всебічне та посилене партнерство між Вірменією та ЄС (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, CEPA), для того щоб зусилля органів влади, громадянського суспільства та ЄС перетиналися. Ми стурбовані тим, що, незважаючи на важливу роль, відведену громадянському суспільству в Угоді про всебічне та посилене партнерство, залишаються невизначеними роль Вірменської національної платформи, процес створення двосторонньої платформи передбаченої Угодою, а також шляхи фінансування обох платформ».

Білорусь

«Ми вітаємо роботу посадових осіб ЄС і Білорусії над пріоритетами Партнерства, їхню відкритість до залучення громадянського суспільства в цей процес та очікуємо швидкого підписання і початку імплементації цих пріоритетів. Права людини мають бути основою пріоритетів СхП і співпраці між ЄС та Білоруссю. Реформи в сфері вищої освіти в рамках Болонського процесу мають бути більш прозорими та відкритими для участі громадянського суспільства. Ми закликаємо Міністерство освіти Республіки Білорусь визнати Білоруську національну платформу ФГС СхП в якості стейкхолдера та партнера для імплементації Стратегічного плану дій».

Грузія

«Після хвилі протестів у Грузії відбулася відставка Прем’єр-міністра та уряду.  Довіра громадян до системи правосуддя залишається низькою навіть після трьох хвиль судових реформ в країні. Розслідування справи Афгана Мухтарлі все ще триває, але, як стверджується, наразі немає достатньо доказів для відкриття кримінального провадження. Ми стурбовані, що Грузія вже не є  місцем, в якому правозахисники можуть відчувати себе в безпеці. Також ми вітаємо позитивні результати, отримані внаслідок запровадження безвізового режиму – понад 60 тис. осіб скористалися можливістю подорожували до ЄС без віз за період з березня 2017 року. Виконання УА/ПВЗВТ були позитивно оцінені як Європейською Комісією, так і громадянським суспільством».

Молдова

«Ми висловлюємо нашу глибоку стурбованість щодо зростаючого тиску на представників громадянського суспільства, які борються з корупцією, і державним захопленням в Молдові та закликаємо владу Молдови влади припинити атаку на активістів. Ми засуджуємо непрозоре та безпідставне визнання міським судом м. Кишинева недійсним мандату Андрія Настасе на виборах мера Кишинева та закликаємо інституції Європейського Союзу і країни-члени ЄС зайняти активну позицію щодо  цієї ситуації, яка є порушенням демократичних принципів. Визнання виборів недійсними в такий спосіб підриває довіру громадян Молдови до державних інституцій».

Україна

«Ми підтримуємо зусилля українського уряду в його намірах домогтися звільнення своїх громадян, затриманих в Росії. Зокрема, країни-члени ЄС та інституції ЄС на підтримку зусиль українського Омбудсмена з прав людини мають приділити увагу справі Олега Сенцова, засудженого на 20 років за обвинуваченнями в підготовці теракту. Ми стурбовані відкриттям Керченського мосту, що може ефективно сприяти масштабній мілітаризації півострова. Ми закликаємо органи влади України переглянути свою політику щодо доступу до Криму та сприяти роботі журналістів і активістів. Також ми вітаємо прийняття Закону України «Про Вищий антикорупційний суд». Однак, занепокоєння викликають положення, які стосуються оскарження вже відкритих гучних проваджень. Вони можуть перешкоджати застосуванню норм,  послаблюючи ефективність новоствореної інституції та затягувати її роботу. Ми закликаємо українські органи влади прибрати обмеження в діяльності антикорупційних громадських організацій. Ми вітаємо прийняття стратегії з прав людини і дорожньої карти з гендерних питань і сподіваємось на належну імплементацію цих документів, разом з посиленням відповідних інституцій. Ми сподіваємось, що процес реформ не зупиниться в контексті виборів, що відбудуться наступного року».

Див. повний текст виступу М.Кванталіані: EaP-CSF_Speech_IPD.

hahn-4

Комісар Йоганнес Ган під час своєї вступної промови на зустрічі запевнив, що сусідство залишатиметься пріоритетом для наступного Багаторічного фінансового плану ЄС та що фінансування буде збільшено на 22 млрд. євро (26%) порівняно з поточним бюджетом. Він також розповів учасникам про стан виконання та виклики в процесі реалізації «20 очікуваних досягнень Східного партнерства до 2020 року».

«Є декілька сфер, в яких нам необхідно докладати більше спільних зусиль: ключові реформи судової сфери, які забезпечують верховенство права, що необхідно, зокрема, у боротьбі з корупцією; більша налаштованість країн-партнерів на імплементацію Паризької угоди з клімату.

Йоганнес Ган, Європейський комісар щодо європейської політики сусідства та переговорів з питань розширення 

Відео: виступ Й.Гана на відкритті 10 Неформального міністерського діалогу Східного партнерства

Джерело: http://eap-csf.eu/eap-csf-at-informal-partnership-dialogue-in-minsk/