Форум громадянського суспільства Східного Партнерства засудив зміни до закону про електронне декларування – заява

07
Кві
2017
Категорії: Документи ФГС / Заяви / Новини / Новини ФГС СхП

2

Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства ухвалив заяву, якою засуджує нещодавно прийняті українською владою зміни до закону про електронне декларування.

Заява була ініційована Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства  Східного Партнерства.

Англомовна (оригінальна) версія заяви – див. документ (Statement).

Нижче можна ознайомитися з текстом заяви українською мовою.

4 квітня 2017 р.

 Заява Керівного комітету

Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства

щодо змін до закону про електронне декларування доходів в Україні

Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства з сумом констатує відступ з боку української влади від цінностей відкритості та демократичності у бік спроб встановлення контролю над незалежними голосами у суспільстві. Зокрема, 30 березня набули чинності зміни до закону про електронне декларування, згідно з якими особи, залучені до антикорупційної діяльності (громадські активісти; компанії, що надають послуги антикорупційним неурядовим організаціям; представники інституцій, що надають підтримку антикорупційним активістам), мають подавати електронні декларації нарівні з державними посадовцями.

Зміни було розкритиковано громадськими активістами, юристами і представниками країн-партнерів України (ЄС, G7) за дискримінаційні норми, вибірковість і маніпулятивність.

З одного боку, нововведення дискримінують частину громадян України за ознакою діяльності, накладаючи на антикорупційних активістів додаткові обмеження, з іншого – вкрай розмиті норми оновленого закону дозволяють за бажання записати в учасники антикорупційної діяльності практично будь-якого незручного для влади громадського активіста, або навіть просто підприємця чи громадянина.

Окремо зазначимо, що зміни до закону «Про запобігання корупції» підвищують ризик запуску механізму призупинення безвізового режиму після його отримання Україною, оскільки можуть бути і, ймовірно, будуть потрактовані Європейською Комісією як регрес у реформах, досягнутих у рамках  Плану дій з візової лібералізації.

Водночас закон суттєво не підвищує прозорість діяльності у сфері боротьби з корупцією, оскільки більшість громадських організацій, що працюють у цій сфері, і так публікують регулярні фінансові звіти.

Таким чином, зміни до закону «Про запобігання корупції» є такими, що відкидають Україну назад, знецінюючи важкі здобутки останніх трьох років у сферах відкритості суспільства, підзвітності влади, демократичності та свободи.

Враховуючи вищезазначене, Керівний комітет закликає українську владу скасувати ці поправки, щоб не допустити значного обмеження свободи діяльності антикорупційних організацій та активістів, організацій, що надають їм підтримку, і громадянського суспільства в цілому.

Члени Керівного комітету Форуму громадянського суспільства

Східного Партнерства

Заяву було спрямовано  до українських і європейських політиків, інституцій ЄС і ОБСЄ, серед яких:

Петро Порошенко, Президент України

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України

Андрій Парубій, Голова Верховної Ради України

Павло Клімкін, Міністр зовнішніх справ України

Дональд Туск, Президент Європейської Ради

Жан-Клод Юнкер, Президент Європейської комісії

Федеріка Могеріні, Віце-президент Європейської комісії, Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки

Йоханнес Ган, Європейський комісар з з питань розширення і політики добросусідства

Ангела Меркель, Канцлер Німеччини

Антоніо Таяні, Президент Європейського парламенту

Міністри закордонних справ країн-членів ЄС

Педро Аґрамунт, Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи

Торбйорн Яґланд, Генеральний Секретар Ради Європи

Нільс Мужнієкс, Комісар Ради Європи з прав людини

Крістін Муттонен, Президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ

Майкл Джордж Лінк, Директор Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ

Ламберто Заньєр, Генеральний Секретар Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)

З новиною Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства на цю тему можна ознайомитися за цим посиланням: http://eap-csf.eu/index.php/2017/04/06/eap-csf-calls-on-ukrainian-government-to-repeal-amendments-to-e-declaration-law/