ФГС СхП звернувся з запитаннями до основних кандидатів на посаду Комісара з прав людини Ради Європи

20
Гру
2017
Категорії: Новини / Новини ФГС СхП

CoE_HRCommissioner

23 листопада 2017 року Комітет міністрів Ради Європи подав до Парламентської Асамблеї перелік трьох основних кандидатів на посаду Комісара з прав людини.  Горан Клеменчич (Goran Klemenčič, Словенія), П’єр-Ів Ле Борн (Pierre-Yves Le Borgn’, Франція) та Дуня Міятович (Dunja Mijatović, Боснія та Герцоговина) стали топ-кандидатами на зайняття цієї посади.

12 грудня Підкомітет з прав людини Комітету з правових питань та прав людини ПАРЄ провів інтерв’ю з відібраними кандидатами та направив рекомендації Бюро Асамблеї з цього питання. 

На жаль, процес відбору обмежується інституціями Ради Європи, не даючи можливості громадянському суспільству висловити свою позицію щодо того, наскільки запропоновані кандидати підходять на зайняття цієї ключової посади в структурі інституцій Ради Європи в галузі прав людини.

Намагаючись вплинути на цей статус-кво, ФГС СхП направив запитальник до цих трьох кандидатів. Він включає 7 питань, які дозволяють зробити обґрунтовану оцінку пріоритетів та сильних сторін кандидатів в сфері прав людини. Дуня Міятович та Горан Клеменчич вже погодились надати відповіді Керівному комітету ФГС СхП до 22 грудня 2017 року.

Новий Комісар буде обраний Асамблеєю протягом зимової пленарної сесії в Страсбурзі (22-26 січня 2018 року). Він/вона замінить діючого Комісара Ніла Муйжнієкса (Nils Muižnieks) з 1 квітня 2018 року. Новий Комісар буде по рахунку четвертим, хто обіймає цю посаду. Пан Муйжнієкс (Латвія) був обраний 24 січня 2012 року та зайняв посаду 1 квітня 2012 року. Його попередником був Томас Хаммарберг (Thomas Hammarberg, 2006-2012 рр., Швеція) та Альваро Хіль-Роблес (Alvaro Gil-Robles, 1999-2006 рр., Іспанія).

Комісар з питань прав людини – це незалежна та неупереджена інституція, заснована Радою Європи в 1999 році з метою сприяння підвищенню обізнаності та поваги до прав людини в 47 державах-членах. Комісар обирається більшістю голосів Парламентської Асамблеї зі списку з трьох кандидатів, сформованого Комітетом Міністрів, терміном на шість років без можливості переобрання. Кандидати повинні володіти визначними особистими моральними якостями та мають визначний досвід в галузі прав людини, задемонстрували віданність цінностям Ради Європи та мають особистий авторитет, необхідний для ефективного виконання місії Комісара.

Діяльність цієї інституції спрямована на три головні, тісно пов’язані між собою сфери:

  • візити до країн та діалог з національними органами влади і громадянським суспільством,
  • підготовка тематичних звітів та консультування з питань систематичної реалізації прав людини,
  • просвітницька діяльність.

 Офіс тісно співпрацює з національними структурами з питань захисту прав людини, провідними правозахисними організаціями, університетами та аналітичними центрами.

_________________________________________________________________________________ 

8 грудня 2017, Брюссель

Шановний/а  Кандидате/Кандидатко,

Ми, громадські активісти із країн-членів, представлених в Раді Європи та члени Робочої групи з питань прав людини Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства (ФГС СхП), хотіли б побажати Вам успіхів в конкурсі на зайняття посади Комісара з прав людини.

Ми цінуємо те, що список претендентів складається з сильних кандидатів, кожен з яких беззаперечно буде слугувати справі захисту прав людини протягом наступних шести років.

Як Ви знаєте, процес відбору обмежений Радою Міністрів та членами Парламентської асамблеї Ради Європи, що позбавляє європейське громадянське суспільство можливості краще ознайомитися з кандидатами та висловити свою обґрунтовану позицію щодо того, наскільки запропоновані кандидати підходять для зайняття ключових посад в структурі інституцій Ради Європи з питань прав людини. У зв’язку з цим ми вирішили звернутись до Вас з проханням відповісти на ряд запитань, які дозволять нам зважено оцінити Ваші пріоритети та сильні сторони в цій сфері. У випадку прийняття нашої пропозиції, ми будемо вдячні, якщо б Ви змогли надати відповіді Керівному комітету ФГС СхП до 22 грудня 2017 року.  Ми залишаємо за собою право поділитись Вашими відповідями з відповідними стейкхолдерами.

1. Якими основними якостями має володіти Комісар Ради Європи з прав людини?

2. Які інструменти з адвокації прав людини та дипломатичні інструменти, в межах дії мандату Комісара, Ви розглядаєте найбільш корисними? Як Ви плануєте їх використовувати, беручи до уваги той факт, що права людей утискаються в країнах-членах Ради Європи, а простір для діяльності громадянського суспільства звужується?

3. З якими найбільш важливими проблемами в галузі прав людини зіштовхується Європа зараз та у який спосіб Ви б їх вирішили? Якому підходу Ви б надали перевагу – відкритій чи прихованій дипломатії?

4. Як Ви плануєте співпрацювали з країнами-членами, які відмовляються виконувати та впроваджувати Ваші рекомендації чи рекомендації Ради Європи, або виконувати рішення Європейського суду з прав людини?

5. Яке Ваше бачення взаємодії між Комітетом міністрів та Парламентською Асамблеєю? Якою Ви вбачаєте власну роль: в якості вільного актора в Раді Європи чи радше того, хто бере до уваги інтереси інституцій Ради Європи?

6. Хто, на Вашу думку, увійде до переліку Ваших основних  партнерів в роботі на посаді Комісара з прав людини та якими чином Ви плануєте співпрацювати з ними? Якою буде Ваша політика щодо незалежних громадських організацій, що діють в країнах-членах Ради Європи?

7. Якщо Вас оберуть, яку комунікаційну стратегію Ви оберете для підвищення впізнаваності та впливу Комісара з прав людини?

Кшиштоф Бобінскі, член Керівного комітету, Форум громадянського суспільства Східного партнерства

Джерело новини: eap-csf.eu/eap-csf-addresses-questions-to-candidates-shortlisted-for-position-of-the-coe-human-rights-commissioner/