Експерти УНП зустрілися з Урядовою Уповноваженою з питань гендерної політики Катериною Левченко, щоб обговорити співпрацю у гендерних питаннях

14
Бер
2019
Категорії: Новини / новини членів УНП / Пряма мова / РГ1 / РГ5

11 березня в Кабінеті Міністрів України відбулася зустріч представників Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, які займаються гендерною проблематикою, та Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко.

IMG_1969

Катерина Левченко окреслила ключові теми, над якими зараз працює Апарат Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, а також висловила сподівання, що експерти громадянського суспільства активно залучатимуться до реалізації гендерних напрямів та ініціатив.

Урядова уповноважена наголосила, що, відповідно до п.17.2 Національного плану дій* Апарат Урядового Уповноваженого здійснює аналіз гендерної складової в основних секторах реформ та відповідно подає пропозиції на врахування гендерних аспектів у законодавстві. За результатами цієї роботи, як повідомила п. Катерина, в 2-й половині 2018 року було внесено пропозиції до 26 нормативно-правових актів.

Серед важливих прийнятих документів, до яких подавалися пропозиції – Програма активного довголіття на період до 2028 р. Також вдалося внести зміни в постанову №106 Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2019 р. «Про організацію навчань державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, мерів та заступників мерів», де обов’язковим компонентом є забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків. Це означає, що Центри надання адміністративних послуг, інші установи організують підвищення кваліфікації державних службовців усіх сфер, в тому числі на місцевому рівні, з урахуванням гендерної складової. Також варто відзначити Урядовий план дій по реалізації комунікаційної стратегії європейської та євроатлантичної інтеграції, в якому гендерний компонент також врахований. Окрім того, як повідомила п.Катерина, у 2018 році апарат Урядової Уповноваженої спільно з проектом «Гендерно-орієнтоване бюджетування» підготував аналіз гендерної складової реформи управління державними фінансами. Відтак, завдяки гендерно-орієнтованому бюджетуванню зараз інтереси жінок та чоловіків можуть враховуватися більш ефективно.

«Це означає, що сьогодні вдається застосувати принцип гендерної інтеграції, про який ми мріяли, коли йшов процес підготовки гендерної програми» – підкреслила п. Катерина, втім, наголошуючи, що багато роботи все ще попереду, а також наразі в Україні спостерігаються антигендерні тенденції, що також є викликом. Окрім того, пані Катерина окреслила таку проблему як недостатня методологічна пропрацьованість гендерної проблематики – часто в процесі ідентифікації гендерної складової в тих чи інших реформах фахівці зіштовхуються з відсутністю чітких методологічних вказівок та критеріїв вимірювання.

IMG_1975

В свою чергу, експерти УНП поділилися інформацією про проекти, дотичні до гендерної проблематики, та актуальні гендерні питання, над якими вони наразі працюють.

Зокрема, як повідомила Ірина Сушко, ГО «Європа без бар’єрів» розпочинає проект «Безпечні людяні кордони», метою якого є проаналізувати сферу інтегрованого управління кордонами, а також вплив кордону на життя людей, які проживають у відповідних регіонах. З цієї точки зору, цікавим є гендерний компонент – наприклад, в такому явищі, як контрабанда. 

Ірина Сушко також наголосила, що, окрім аналізу існуючих проблем, дуже важливо бачити позитивні практики, помічати їх і ділитися цією інформацією з партнерами з інших країн. Як показує попередній аналіз ГО «Європа без бар’єрів», проблеми з дотриманням гендерної рівності у питаннях, наприклад, візових вимог є і у розвинутих країнах, натомість в України є позитивні практики, які важливо демонструвати світові. Тому експертка запропонувала взяти гендерну проблематику в роботі прикордонних служб як тему, яку б могла запропонувати України на обговорення в рамках Панелі Східного партнерства з питань міграції та інтегрованого управління кордонами.

IMG_1982

Ростиcлав Дзундза, голова правління ГО «Бюро соціальних та політичних розробок» наголосив, що в контексті розвитку антигендерних рухів Україні важливо втримати першість в регіоні і мобілізувати ресурси уряду і громадянського суспільства. Адже, у порівнянні з іншими країнами Східного партнерства, за критеріями гендерної рівності України поки є лідером в регіоні, і прикладом для інших країн. Ростислав Дзундза також зазначив, що потрібно працювати над окремими питаннями пенсійної реформи, зокрема, щодо зарахування стажу вагітних працівниць; також далеко не завжди українські роботодавці облаштовують робочі місця умовами для вагітних працівниць чи працівниць, які недавно народили.

Експертка Київського інституту гендерних досліджень Марфа Скорик, а також представниці Конфедерації вільних профспілок України Наталія Левицька та Олеся Брязгунова окреслили такі питання, як гендерний аудит у роботі підприємств, протидія сексуальним домаганням (harassment) в університетах та на робочому місці, дискримінаційні норми в Трудовому кодексі України.

Як наголосили Секретар УНП Ольга Машталер та Координатор Робочої групи 1 УНП «Демократія, права людини, належне урядування і стабільність» Віталій Мартинюк, гендерна рівність є одним з наскрізних пріоритетів із переліку «20 досягнень Східного партнерства до 2020 року», і Українська національна платформа ФГС СхП намагається активно розвивати гендерну тему в роботі Платформи. З цією метою буде приділено більше уваги координації діяльності організацій, які працюють з гендерною проблематикою, щоб виокремити дотичні теми та залучити експертів з різних робочих груп Платформи, а не тільки Робочої групи 1, як це переважно відбувається зараз. 

IMG_1973

Учасники зустрічі домовилися про продовження консультацій та поглиблення співпраці як в адвокаційній, так і аналітичній діяльності з гендерних питань між Офісом Урядової уповноваженої та Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

У зустрічі взяли участь:

1)           Брязгунова Олеся, голова Молодіжного комітету Конфедерації вільних профспілок України, Міжнародний секретар КВПУ

2)           Дзундза Ростислав – Голова правління ГО “Бюро соціальних та політичних розробок”

3)           Жуковська Галина, Старший референт Апарату Урядового уповноваженого з питань гендерної політики

4)           Колос Лариса, Голова правління Міжнародної школи рівних можливостей

5)           Левицька Наталія, Заступниця голови Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ)

6)           Левченко Катерина, Урядова уповноважена з питань гендерної політики

7)           Легенька Марина, Директорка департаменту правової і соціальної допомоги ГО «Ла Страда Україна»

8)           Мартинюк Віталій – Координатор Робочої групи 1 “Демократія, права людини, належне урядування і стабільність” Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, в.о.виконавчого директора, керівник міжнародних програм Центру глобалістики “Стратегія XXI”

9)           Машталер Ольга, Секретар Української платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства

10)         Суслова Олена, Інформаційно-консультаційний жіночий центр

11)         Скорик Марфа, Директор Київського інституту гендерних досліджень

12)         Сушко Ірина, Виконавчий директор ГО “Європа без бар’єрів”.

*Національний план дій з виконання рекомендацій, викладених у заключних зауваженнях Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок до восьмої періодичної доповіді України про виконання Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок на період до 2021 року

 IMG_1970

IMG_1983