Експерти назвали перешкоди транскордонній співпраці Волині з регіонами Польщі та Білорусі

19
Лют
2018
Категорії: Новини / новини проекту "Громадська синергія" / Новини РГ 2 / новини членів УНП / РГ2

7829_w_647

Волинь має значний потенціал для розвитку транскордонної співпраці з регіонами Польщі та Білорусі. Однак реалізації проектів програм транскордонного співробітництва в області заважають бюрократична тяганина, брак висвітлення імплементації транскордонних ініціатив в ЗМІ та мала кількість кваліфікованих експертів, які можуть якісно написати проектну заявку. Області також бракує стратегічного планування у цій сфері, а між стратегією розвитку регіону та програмами транскордонного співробітництва ЄС спостерігається значна неузгодженість.

Такий висновок зробили експерти Центру політичного аналізу та виборчого консалтингу в дослідженні, яке 15 лютого презентували у м. Луцьк. Дослідження було підготовлено за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується ЄС та виконується Міжнародним фондом «Відродження».

«Без детального, узгодженого стратегічного планування неможливий системний розвиток. Саме тому у нашому дослідженні ми акцентували увагу на цих аспектах», – зазначив голова ГО «Центр транскордонного співробітництва» Юрій Вдовенко.

Крім того, Стратегія розвитку Волинської області лише частково відповідає положенням стратегічних та програмних документів України у частині транскордонного співробітництва. І якщо тема туризму, культури, транспорту, екології, економіки хоча б частково корелюється з ними, то транскордонне співробітництво в освіті, науці, енергетиці, ЖКГ, сфері надзвичайних ситуацій, фінансах, соціальній тематиці взагалі не фігурує.

«Це великою мірою впливає на те, що тематичні, організаційні, фінансові засади Програм «Польща-Україна-Білорусь 2014-2020», «Білорусь-Україна», які діють на території Волині, та Стратегія розвитку області, лише частково узгоджуються між собою. На мою думку, це негативно впливає на загальне планування у цій сфері і частково зумовлює певну несистемність транскордонної політики регіону», – зазначив автор дослідження, менеджер проектів «Центру політичного аналізу та виборчого консалтингу» Дмитро Безвербний.

Серед сильних сторін транскордонного потенціалу Волині експерт виділив значний досвід реалізації транскордонних проектів в області. Зокрема, було інвестовано близько 35 млн. євро у 32 регіональних та 4 національних соціально-економічних та інфраструктурних проекти в рамках програми «Польща-Білорусь-Україна». Перший проект область почала реалізовувати у 2012 році. Найбільш масштабними ініціативами були: реконструкція міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг»; розвиток сучасної інфраструктури відділів прикордонної служби забезпечення обладнанням і технікою пунктів пропуску «Краківець», «Шегині» та «Ягодин»; модернізація зоопарків в Луцьку та Замості; будівництво водолікувального корпусу на території Грем’яченської сільської ради Ківерцівського району та інші.

Експерти розробили рекомендації, які сприятимуть розвитку транскордонної співпраці між Волинською областю та регіонами інших країн:

  • Управлінню міжнародних відносин та інвестиційної діяльності Волинської ОДА додати до стратегії регіонального розвитку транскордонну співпрацю, як окрему стратегічну ціль;
  • Частіше наповнювати сайт облдержадміністрації інформацією про реалізацію транскордонних проектів;
  • ЗМІ краю приділяти більшу увагу висвітленню тематики транскордонного співробітництва;
  • Проводити системні навчання з написання транскордонних проектів для представників органів влади, об’єднаних територіальних громад, громадських активістів.

Довідково: захід відбувся в рамках проекту «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей», який реалізує ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» в партнерстві з Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» та під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Метою проекту «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей» є підвищення ефективності виконання регіональної політики та транскордонного співробітництва в прикордонних регіонах України (в т.ч. в контексті використання Україною допомоги з боку ЄС) через посилення позитивного синергетичного ефекту від взаємодії програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку у Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Вінницькій та Одеській областях.

Контактна особа: Дмитро Безвербний – 063 413 60 45, demetrij87@gmail.com.

 

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕС-РЕЛІЗ: press release_Lutsk_15.02.