Члени платформ УНП та УС ПГС обговорили, як покращити соціальний діалог в Україні

04
Бер
2019
Категорії: Новини / Новини РГ 5 / новини членів УНП / РГ5

7edЯк зробити соціальний діалог в Україні більш ефективним? Як забезпечити взаємодію соціальних партнерів на усіх рівнях – національному, регіональному та місцевому, що особливо актуально в контексті децентралізації?

Про ці та інші питання говорили під час круглого столу «Перспективи імплементації в Україні положень Глави ХХІ Угоди про Асоціацію Україна-ЄС щодо розвитку публічних комунікацій та соціального діалогу», який організувала ГО «Спілка орендарів та підприємців України» 1 березня 2019 року.

У засіданні круглого столу взяли участь народні депутати України, національний координатор Міжнародної організації праці (МОП) в Україні, менеджери проектів МОП, науковці, представники сторін соціального діалогу – уряду, організацій роботодавців та профспілок. Серед учасників, зокрема, були представники Української платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства і Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, а  також представники інших платформ ФГС СхП – а саме, Координатор Робочої групи №5 «Соціально-трудова політика та соціальний діалог» Білоруської національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Ігор Ринкевич.

52843632_2250949158299744_4791683588087087104_nДо обговорення було представлено Проект дорожньої карти «Стратегія модернізації соціального діалогу в Україні». З цього приводу Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», відкриваючи засідання, зазначив, що дуже важливим є те, що робота в рамках відповідного проекту завершилася напрацьованими аналітичними матеріалами. «Нам дуже важливо, щоб робота партнерів завершувалася певним аналітичним продуктом, який можна представити і покласти в основу розробки нормативно-правових актів чи для вдосконалення роботи інституцій». Він нагадав, що днями в Брюсселі був представлений аналітичний звіт, до підготовки якого були долучені експерти Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, в якому проаналізовано прогрес виконання Україною Угоди про асоціацію в 15 секторах. «Представлений на цьому круглому столі звіт стосується іншої частини Угоди про асоціацію, і дуже важливо, щоб всі теми були представлені, і щоб європеїзувати соціальний діалог», – підкреслив Олександр Сушко,  побажавши плідної дискусії і продовження цієї роботи, щоб вона матеріалізувалася у більш зрілі якісні моделі соціального діалогу.

5edКлючові досягнення України у сфері соціального діалогу упродовж останніх років окреслив Віктор Іванкевич, Державний секретар Мінсоцполітики України, з повним виступом якого можна ознайомитися нижче.

 В.Іванкевич: «Приємно відзначити, що більшість присутніх за цим круглим столом є активними учасниками соціального діалогу вже багато років.

 Соціальний діалог постійно розвивається і постійно змінюється з 1991 року. Були різні періоди, коли він завмирав, тому постійно треба обговорювати ті проблеми, з якими соціальний діалог зіштовхується.

На сьогодні одна з найбільших реформ – це децентралізація влади, і, відповідно, соціальний діалог  відчуває певні прогалини свого розвитку на місцевому рівні, де об’єднуються громади, і про це потрібно говорити.

Стосовно імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, загальний прогрес запланованих урядових завдань виріс на 11% і склав за підсумками 2018 року 52%. Це з одного боку, великий відсоток, але є ще багато над чим працювати.

 У сфері соціальної політики та трудових відносин прогрес виконання угоди становить 70 % . Зміни у сфері соціальної політики та трудових відносин охоплюють розробку професійних стандартів, запровадження нових підходів роботи державної служби зайнятості та запровадження єдиних принципів пенсійного забезпечення. Зроблено суттєві кроки для забезпечення захисту прав дітей та зміни системи інституційного догляду, зокрема, перехід до виховання дітей в сімейному або наближеному до сімейного середовищі.

6ed

Також затверджено державну соціальну програму забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків на період до 2021 року і Національний план дій з виконання заключних положень Комітету Угоди з питань ліквідації дискримінації.

У грудні минулого року урядом підготовлено Концепцію реформування управління охороною праці в Україні, розпочато роботу з підготовки проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запровадження в Україні орієнтованого підходу у сфері безпеки та гігієни праці.

Проведено велику роботу щодо аналізу відповідності національного законодавства до стандартів ЄС, в результаті якої було зазначено про високий ступінь відповідності українського законодавства ЄС. Наразі в національне законодавство імплементовано 5 директив ЄС у сфері соціальної політики та 5 директив у сфері безпечності харчових продуктів та гігієни праці.

Міністерством соціальної політики України забезпечується постійне співробітництво між представниками організацій громадянського суспільства під час розроблення нормативно-правових актів в соціальній сфері в межах імплементації глави 11 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

4_ed

Зокрема, міністерством було отримано неоціненну допомогу громадянського суспільства під час розроблення, обговорення та супроводження у Верховній Раді України Закону України «Про соціальні послуги», який було прийнято в січні цього року. Фактично, прийняття цього закону – це революція по відношенню до місцевих громад і передачі цих функцій в місцеві громади. Слід також зазначити, що комунікації з громадянським суспільством відбуваються на постійній основі, зокрема, в межах діяльності експертно-консультативної групи, яка щоквартально збирається з метою обговорення стану виконання заходів, передбачених Планом заходів з імплементації Угоди.

В рамках спільних заходів також здійснюється комунікація з Українською стороною Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС.

Окремо хочу проінформувати про розпочату роботу з метою розвитку соціального діалогу за ст. 420 Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Серед іншого, передбачено посилення можливостей соціальних партнерів та сприяння соціальному діалогу. Мінсоцполітики проводить роботу у співпраці з представниками сторін соціального діалогу, і на сьогодні соціальний діалог є, можна сказати, єдиним інструментом , що дозволяє досягти оптимальних, виважених рішень з питань соціально-економічної політики на користь громадян нашої країни.

2_ed

Враховуючи необхідність актуалізації законодавства з цих питань, зокрема, в умовах децентралізації, міністерством розпочато роботу з розбудови соціального діалогу на територіальному рівні. Розроблено проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний діалог в Україні», яким передбачено можливість утворення тристоронніх соціально-економічних рад у всіх адміністративно-територіальних одиницях та об’єднаннях територіальних громад в Україні.

На сьогодні об’єднані територіальні громади – це осередки соціального розвитку, де вирішуються найбільш важливі питання, які стосуються інтересів громадян, а також діяльності профспілок, організацій роботодавців, їх об’єднань і інших громадських організацій. В перспективі має бути забезпечена системна робота з інституціями громадянського суспільства з метою недопущення ігнорування інтересів певних груп населення на будь-якому рівні під час вирішення питань, що стосуються цих саме груп.

Одночасно хочу нагадати, що одним з трьох пріоритетів діяльності проекту МОП «Інклюзивний ринок праці та створення робочих місць в Україні», який наразі реалізується в нашій країні, є розбудова спроможності соціальних партнерів та покращення соціального діалогу на центральному рівні та рівні обраних регіонів.

У цьому році планується здійснити актуальний аналіз найкращих практик європейських країн, детально просканувати реалії україни та модернізувати соціальний діалог для задоволення потреб і викликів сьогодення. Отже, роботу розпочато. Розроблений під час реалізації проекту МОП нормативно-правові акти будуть оприлюднюватись з метою їх подальшого обговорення.

На завершення хочу наголосити, що соціальна сфера є однією з ключових галузей розвитку суспільства, вона відповідає за головне питання -  добробут нашого населення. При цьому на сьогодні вона є однією з таких, що динамічно розвиваються та реформуються з метою втілення європейських стандартів в нашій країні. Це дозволить надати нашим громадянам більше гарантій та кращий соціальний захист.

Я маю надію, що сьогодні буде обговорено багато актуальних питань для розвитку соціального діалогу в нашій країні. Хочу нагадати, що колись була з боку роботодавців і підтримана стороною профспілок ідея, що із соціального діалогу на тристоронній основі третя сторона колись вийде, і соціальний діалог відбуватиметься тільки між організаціями роботодавців та представниками профспілок і громадянського суспільства».

8_ed

 

Круглий стіл відбувся в рамках проекту «Сприяння публічним комунікаціям в діалозі між владою та громадськістю в частині імплементації положень Глави XXI Угоди про асоціацію в умовах децентралізації» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Окремі думки, озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково  відображають точку зору Міжнародного фонду «Відродження».