13 грудні у гібридному форматі (офлайн+онлайн) відбулася конференція «Роль громадянського суспільства у відбудові та європейській інтеграції України». Метою заходу булопроаналізувати виклики євроінтеграції на регіональному рівні та роль організацій громадянського суспільства у їх подоланні. Підсумувати досягнення Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства за минулий рік, представити реалізовані ініціативи, поділитися досвідом та викликами, що стоять перед організаціями громадянського суспільства.

В межах заходу першої панелі «Український шлях до членства в ЄС в умовах російської агресії: регіональний вимір» своїми думками та досвідом ділилися:

  • Іванна Климпуш-Цинцадзе, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу
  • Галина Васильченко, народна депутатка України (онлайн)
  • Юлія Овчинникова, народний депутат України
  • Ігор Бураковський, Голова правління ІЕД
  • Ольга Квашук, менеджерка Програми «Європа і світ» Міжнародний фонд “Відродження”
  • Ірина Скуратко, керівниця Агенції регіонального розвитку в Тернопільській області (онлайн)
  • Ірина Куропась, членкиня керівного комітету УНП, менеджерка Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини
  • Руслан Гаврилюк, Національний координатор УНП, голова НЕЦУ

Модератором виступив Андрій Кулаков, програмний директор Internews Ukraine.

Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила на важливості ефективної взаємодії між урядом, парламентом, громадянським суспільством та бізнесом у процесі руху України до ЄС. Вона говорила про завдання та виклики на цьому шляху.

Народна депутатка Галина Васильченко наголосила на важливості прийняття двох реформ, які стосуються регіонального рівня й важливі для нашої євроінтеграції. Це:

  • Реформа адміністрування місцевих майнових податків (розширення повноважень ОМС).
  • Зміна механізму перерозподілу податку на доходи фізичних осіб на більш ефективний (оптимальним варіантом було закріпити механізм перерозподілу ПДФО за місцем відокремленого підрозділу).

«Ці зміни дозволять громадам стати більш фінансово спроможними, що є фундаментом для успішної інтеграції до європейської спільноти.Дискусія ще раз довела, що євроінтеграція України – це клопітка робота як на всіх рівня влади, так і на рівні громадського суспільства»- підкреслила пані Галина.

Голова Правління ІЕД Ігор Бураковський наголосив на важливій ролі громадянського суспільства у просуванні євроінтеграції України : «Українське громадянське суспільство демонструє високий рівень експертності, проте охопити всі аспекти євроінтеграції неможливо. Тому громадські організації мають зосереджувати свої зусилля на напрямах, де володіють відповідною компетенцією, і здійснювати контроль за діями уряду, який наразі відстає у прийнятті рішень», – зазначив Бураковський. Також спікер зауважив, що адаптація до європейських норм потребує значних фінансових витрат як для держави, так і для бізнесу. Він акцентував, що це стосується не лише юридичного впровадження норм, але й створення умов для їх реального дотримання.

«Роль Агенцій регіонального розвитку в умовах сучасних викликів набуває нового значення: вони можуть стати ключовими інституціями для підтримки сталості та розвитку регіонів, зокрема через залучення інвестицій, ефективну проєктну діяльність та інше. Для досягнення цієї мети важлива розробка Стратегій регіонального розвитку та впровадження Програм, розбудова співпраці та партнерств з органами державної влади, місцевого самоврядування, громадським сектором, торгово-промисловими палатами, бізнесами, міжнародними партнерами тощо», – зазначила Ірина Скуратко, керівниця керівниця Агенції регіонального розвитку в Тернопільській області.

«Важливо говорити про регіональний вимір євроінтеграції. Інколи громади і самі не розуміють, що вже давно активно беруть участь у євроінтеграційних змінах на місцях. Євроінтеграція України потребує системного підходу та активної участі всіх рівнів суспільства, особливо локальних громад. Залучення громад до цього процесу дозволить подолати виклики, врахувати регіональні особливості, а також створити сприятливі умови для впровадження європейських стандартів і цінностей. Активна співпраця місцевої влади, громадських організацій, бізнесу та громадян стане запорукою успіху на цьому шляху. Серед таких напрямків можна назвати:

  • впровадження проектного підходу в управління громадою та залученні позабюджетних коштів ( грантова діяльність).
  • напрацювання стратегій розвитку, особливо залучаючи широке коло стейкхолдерів
  • налагодження міжнародного міжмуніципального партнерства як важливого стовпа євроінтеграції» – наголосила Ірина Куропась.

Ольга Квашук, менеджерка Програми «Європа і світ» Міжнародного Фонду «Відродження», розповіла про 10-річний досвід фонду у сфері євроінтеграції України. Після початку повномасштабної війни фонд особливу увагу приділяє міжнародній адвокації. На її думку, важливим аспектом є налагодження співпраці із Західними Балканами, щоб запобігти конфліктам та створити здорову конкуренцію між Україною та іншими країнами-кандидатами на вступ до ЄС. «Ми повинні демонструвати, що наша інтеграція у ЄС – це не загроза, а можливість для спільної роботи на благо всіх», – зазначила Ольга.Також вона підкреслила, що українські громадські організації вже активно впливають на зміни у політиці, беручи участь у робочих групах і сприяючи адаптації українського законодавства до стандартів ЄС. Проте кадровий дефіцит у державних органах залишається серйозною проблемою, і уряд потребує підтримки експертного середовища.

Руслан Гаврилюк, національний координатор УНП підкреслив роль України в межах Східного партнерства: «Україна залишатиметься частиною цієї ініціативи допоки не стане членом ЄС, але вже зараз ми допомагаємо зміцнювати східні кордони Європейського Союзу». Руслан Гаврилюк окреслив діяльність УНП, яка налічує більше 150 організацій-членів, які взаємодіють в рамках робочих груп. Було відмічена стала підтримка Платформи з боку Європейської Комісії та взаємодія з ІЕД, що впроваджує грант на підтримку Платформи. Активна позиція Платформи дозволила отримати амбітну Резолюцію Першого Саміту Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, що відбувся напередодні, у листопаді, у Відні. В ній зокрема відображено заклик до ухвалення Європейським Союзом сміливіших рішень щодо руху України до ЄС та чіткого визначення перспективи членства в НАТО. Головними пріоритетами Платформи визначені сприяння європейській інтеграції та відбудові України. Платформа має амбітний стратегічний план та розвиває свою аналітичну та адвокаційну роботц за зазначеними напрямами, що стали наскрізми у діяльності.

В межах другої сесії відбулася презентація 7-ми ініціатив, які були реалізовані впродовж 2024 року членами УНП.

Ініціативи:

Оксана Гуйда з ГО «Кременчуцький Антикорупційний центр» представила ініціативу «Регіональний вимір динаміки відновлення та адвокації членства в ЄС: рік потому». 

Вона спрямована на аналіз прогресу відновлення в Полтавській та Кіровоградській областях, оцінку імплементації європейських стандартів і розробку рекомендацій для Грузії та Молдови. 

Геннадій Максак із Ради зовнішньої політики «Українська призма» розповів про ініціативу «Готовність Європейського Союзу до зовнішніх викликів», яка покликана посилити участь України в спільній політиці безпеки та оборони ЄС через напрацювання практичних рішень для нового стратегічного документа «Стратегія готовності ЄС».

Вікторія Годік та Наталія Ревуцька з ГО «Енергійна країна» разом із Жіночим енергетичним клубом України працюють над ініціативою «Посилення рівності: роль ґендерної адвокації у реалізації Green Deal та сталого розвитку». Вона досліджує вплив ґендерної рівності на успішність екологічних реформ. 

Віктор Борщевський з Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини представив дослідження «Основні пріоритети розвитку територіальних громад у контексті повоєнної модернізації економіки», яке аналізує розвиток громад на кордоні з ЄС для пропозиції конкретних шляхів їх відновлення.

Тамара Малькова разом із низкою екологічних організацій презентувала ініціативу «На шляху до ЄС у сфері довкілля», що зосереджена на виконанні рекомендацій Єврокомісії щодо екології та клімату.

Олена Лазоренко з ГО «Жіноча Професійна Ліга» працює над проєктом «Аналітичний огляд стану жінок в економіці та освіті», який висвітлює становище жінок у контексті євроінтеграції та надає рекомендації для подальших реформ. 

В’ячеслав Рой з Федерації профспілок малого та середнього підприємництва України, у партнерстві з Харківською обласною організацією професійної спілки підприємців, представив ініціативу «Повоєнне відновлення ринку праці в України: тенденції та загрози».

Інформацію підготували Ірина Куропась, член Керівного комітету УНП ФГС СхП та Руслан Гаврилюк, національний координатор УНП ФГС СхП

Під час заходу було проведено аналіз викликів євроінтеграції на регіональному рівні та роль організацій громадянського суспільства у їх подоланні, представлено реалізовані ініціативи. Учасники конференції обмінялись досвідом та обговорили виклики, які стоять перед організаціями громадянського суспільства.

Програма конференції, Київ, 13.12.2024

Відео запис

Ділимося з вами чудовими фотографіями частина 1 та частина 2

https://www.facebook.com/unp.eap.csf/posts/pfbid02m1ifri3jDN9Kyhr5UREXYtHt3htv7jfYRHtx15uPimWEbyDv2S8bjiPmKHyPqs4Jl

«Медіа-хаб «Твоє Місто» https://tvoemisto.tv/exclusive/maiemo_pyat_rokiv_abo_bez_chogo_ukraina_ne_zmozhe_vstupyty_v_yes_171582.html

https://www.facebook.com/tvoyemisto/posts/pfbid0pTgbonE8eknankVu36aAkwiEWrrNVb3XNyY8PU5bfF4YDUaJ7Kt2aQ1bHMZ5cKe7l?rdid=acrMabMAhIcKWVEY

Знайомимо вас зі спікерами першої панелі “Український шлях до членства в ЄС в умовах російської агресії: регіональний вимір”:

https://www.facebook.com/unp.eap.csf/posts/pfbid02m1ifri3jDN9Kyhr5UREXYtHt3htv7jfYRHtx15uPimWEbyDv2S8bjiPmKHyPqs4Jl

Знайомимо вас зі спікерами другої панелі «Роль УНП ФГС СхП у євроінтеграційних процесах» конференції:

https://www.facebook.com/unp.eap.csf/posts/pfbid02jB2ArhfvCQkbWC1mgfYskdTE2UYBnRghC47dvm3nxHqrx7pVRxwkYMHp79UunjEul

Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу

https://www.facebook.com/ukraineintotheeu/posts/pfbid0Nv95Yrmk4qCYBQ8zKNJwfXotueegzhkEbjJ6kq8xqeyyNwnd4iLEqcHgrre5nmpXl

Галина Васильченко, народна депутатка України:

https://www.facebook.com/halyna.vasylchenko.officialpage/posts/pfbid0kCm2inQoSni5xvH4uhUK1xU3SaZedM9BWw2Mtj5umjsXUXwFcXX8ZZmUHwEPFGCSl

Ірина Куропась, членкиня керівного комітету УНП, менеджерка Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02hYmnw2yWrXU6APZkeRNUDeC3E5D1aQLadnmUfSk4BsqcmkfoS13oSi6Xw5GVhXAYl&id=100002243393065

Ірина Скуратко, керівниця Агенції регіонального розвитку в Тернопільській області

https://www.facebook.com/ternopil.agency/posts/pfbid0TuDeQ5v5d6ueEDx6AwFfucUEu7wZ664zxgEhYzhn7EPzJkqnpTHgGMEkCwGWmWS9l

Захід в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи ФГС СхП у 2024 р.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст виступів є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу чи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.