27 листопада у онлайн форматі відбулася дискусія “Перший саміт Форуму громадянського суспільства Східного партнерства: результати для України”.

Основними темами для обговорення були:

  • Східне партнерства під впливом російських загроз;
  • Посилення ролі громадянського суспільства у політиці Східного партнерства та політиці розширення;
  • Східне партнерство як майданчик взаємодії українського та європейського громадянського суспільства;
  • Оновлення політики Східного партнерства та синергія із порядком денним розширення ЄС.

Спікери:

  • Руслан Гаврилюк, національний координатор УНП ФГС СхП
  • Рейніс Познакс, депутат Європейського парламенту
  • Танель Танг, Керівник групи з координації політики, Служба України, Генеральний директорат з питань сусідства та переговорів про розширення, Європейська Комісія
  • Андріс Гобіньш, член Європейського економічного і соціального комітету
  • Наталія Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», координатор РГ 3 ФГС СхП
  • Лаша Тугуші, співголова Керівного комітету ФГС СхП
  • Сінтія Бернава, голова правління громадської організації «Donum Animus», представник ФГС СхП від ЄС у ПГС Україна-ЄС
  • Ярослав Морозов, асистент програми «Обмін для стажування» молодіжної громадської активності, Американські ради з міжнародної освіти в Україні

Основні тези:

Руслан Гаврилюк, національний координатор УНП ФГС СхП підкреслив важливість резолюції Саміту, яка відображає ключові виклики та пріоритети України. Це стало можливим завдяки злагодженій і активній позиції українській делегації, що брала участь у Саміті у Відні. Наступне завдання Української національної платформи – адвокація інтересів України на основі ухваленої резолюції.

Рейніс Познакс, депутат Європейського Парламенту, відмітив важливість врахування досвіду країн, які пройшли шлях набуття членства в ЄС. Особливо актуально вивчити помилки, які були допущені Балтійськими та іншими країнами свого часу.

Танель Танг, керівник групи з координації політики, Служба України, Генеральний директорат з питань сусідства та переговорів про розширення, Європейська Комісія, підкреслив критичну роль громадянського суспільства у євроінтеграційних процесах, необхідність підтримки активної участі організаціями громадянського суспільства в процесах, пов’язаних з набуттям членства України в ЄС. Також було відмічено, що останній звіт щодо України показує гарний прогрес, набуття членства Україною в ЄС є реалістичним, хоча очевидно це не швидкий процес.

Танель Танг:

Україна буде в ЄС, Україна є частиною Європи і зараз за це бореться. Україна буде в ЄС, це лише питання часу. Вступ України в ЄС – це двосторонній рух і України, і ЄС, і спільна праця.

Андріс Гобіньш, член Європейського економічного і соціального комітету: «Кожна з краін має свій досвід і шлях євроінтеграції, свої помилки і перемоги. Саме тому рекомендую Україні обрати свій власний шлях, побудований на врахуванні чужих помилок. Однією з помилок Литви є те, що ми не так широко залучали громадськість до цього процесу».

Наталія Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», координатор РГ 3 ФГС СхП, відмітила ключові пріоритети Саміту, зокрема наскрізність екологічних питань, що узгоджується з пріоритетами УНП, основними серед яких є сприяння відбудові України на набуттю членства в ЄС. Також, важливо продовжувати адвокаційну роботу протягом року, не лише в межах такої події як Саміт.

Лаша Тугуші, співголова Керівного комітету ФГС СхП, зазначив, що теперішні події в Грузії спровоковані російським впливом. Резолюція Саміту відмічає, що Росія є основною загрозою регіону. Саме тому важлива широка підтримка України в умовах війни, а також пошук рішення щодо прискорення набуття членства в ЄС.

Сінтія Бернава, голова правління громадської організації «Donum Animus», представник ФГС СхП від ЄС у ПГС Україна-ЄС, наголосила на необхідності поваги до фундаментальних принципів ООН щодо дотримання кордонів країн та забезпечення миру. Балтійський регіон стійко стоїть разом з Україною, є другим за величиною підтримки України в умовах російської агресії. Агресор має відшкодувати усі збитки, відновити все, що було зруйновано в результаті війни.

Ярослав Морозов, асистент програми «Обмін для стажування» молодіжної громадської активності, Американські ради з міжнародної освіти в Україні: «Молодь необхідно долучати до процесу прийняття рішень, адже ЄС – це їхнє майбутнє. Стажування, навчання в рамках ЕРАСМУС це один з методів євроінтеграційного процесу молоді».

Дякуємо Руслану Гаврилюку, Національному координатору УНП та Ірині Куропась, координаторці РГ2 та членкиня керівного комітету УНП за підготовку матеріалу.

Відео дискусії (оригінальний варіант)

Запис дискусії (український варіант)

Запис дискусії (англійський варіант)

Захід в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи ФГС СхП у 2024 р.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст виступів є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу чи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.