28 жовтня 2024 року робочі групи УНП та УС ПГС, що займаються тематикою довкілля, зміни клімату, транспорту та енергетичної безпеки, зібрались на спільне засідання, щоб обговорити поточну діяльність та запланувати ініціативи на 2025 рік.

Порядок денний:
1. Підсумки діяльності робочих груп у 2024 році (спільний парламентський проект, ініціатива РГ3, форум виссокого рівня щодо розширення ЄС тощо)
2. Підготовка до саміту ФГС СхП, що відбудеться у Відні 19-21 листопада.
3. Підготовка декларації УС ПГС.
4. Плани на 2025 рік.
5. Інше

Учасники засідання обговорили підготовку до Щорічної конференції УНП та її порядок денний. Зокрема, щодо розробленого позиційного документа та його обговорення, а також публічного заходу щодо ролі громадськості в процесі переговорів.

Координаторки РГ3 Наталія Андрусевич та РГ5 Тамара Малькова поінформували про основні напрямки роботи у 2024 році, зокрема підтримані спільні заяви і звернення, роботу членів платформи під час Берлінської конференції з відновлення України (URC), залучення до проєкту ЕКОСОК, спільну ініціативу з оцінки виконання рекомендацій Україною в рамках пакету розширення тощо.

Руслан Гаврилюк презентував основні результати проєкту, що координувався НЕЦУ щодо взаємодії робочих груп обох платформ з Комітетом екологічної політики ВРУ (створення діалогового майданчика, підготовка низки аналітичних документів, обговорення їх підсумків і рекомендацій з основними стейкхолдерами).

Учасники засідання були поінформовані про роботу, яка здійснюється в рамках ФГС СхП. Зокрема, мова йшла про підготовку до саміту ФГС СхП, що відбудеться 19-21 листопада у Відні, та активне залучення членів РГ3 до виступів та модерування панельних дискусій, організацію сайд-івенту; а також поточну діяльність групи (підготовка аналітичного документа про екологічну безпеку, можливість використання позиційного документа УНП для адвокаційних цілей).

Тамара Малькова проінформувала учасників засідання про підготовку нової декларації УС ПГС для наступного засідання.

Найбільше уваги учасники засідання приділили плануванню своєї діяльності у 2025 році.

Учасники засідання назвали потенційні напрямки (питання) для роботи наступного року:
(1) участь у переговорному процесі (як безпосереднє залучення до діяльності окремих експертів в переговорних групах, атак і функція моніторингу і контролю);
(2) робота над Планом з енергетики і клімату;
(3) цифровізація та доступ до екологічних даних, зокрема доступ до реєстрів ОВД і СЕО;
(4) комунікація інформації з європейського рівні на національний;
(5) вплив на довкілля і відновлення довкілля від війни (підтримка ПЗФ, адвокація на міжнародному рівні);
(6) посилення стійкості сектору енергетики, питання радіаційної та енергетичної безпеки в рамках Формули миру, а також адвокація цих питань;
(7) зелена відбудова (участь в   URC, сприяння цьому ФГС СхП);
(8) участь громадськості в імплементації  Ukraine Facility та Плану України;
(9) налагодження системи моніторингу політики в контексті належного екологічного врядування, зокрема принципу підзвітності;
(10) продовження співпраці з Комітетом екополітики ВРУ;
(11) допомога громадам щодо їх запиту на зелену відбудову;
(12) дослідження процесів справедливої трансформації європейських громад та адаптація їх досвіду до українських реалій;
(13) просування європейських принципів у сфері довкілля на місцевому рівні. Учасники домовились про можливість подання додаткових пропозицій письмово, а також можливість доповнення та коментування проєкту плану діяльності РГ на наступний рік.

Ірина Черниш запропонувала підготовку звернення від робочих груп обох платформ щодо долучення громадських організацій до діяльності робочої групи з радіаційного моніторингу. Ганна Голубовська-Онісімова запропонувала звернутись знову до Міндовкілля з проханням розмістити перелік робочих груп, які працюють при Міндовкілля, на веб-сторінці міністерства.

Інформація надана Наталею Андрусевич, координаторкою РГ3 УНП

Захід в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи ФГС СхП у 2024р.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. Окремі думки, озвучені на заході є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображають точку зору Європейського Союзу чи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.