19 червня Верховна Рада не підтримала ухвалення євроінтеграційного законопроєкту «Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля» №6004-д, який мав імплементувати Директиву 2010/75/ЄС, що регулює промислове забруднення. Не вистачило всього одного голосу, щоб набрати необхідні 226 голосів.

20 червня депутати ухвалили в першому читанні проєкт Закону про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення (реєстр. № 11355 від 19.06.2024).

Звернення неурядових організацій щодо проваленого Верховною Радою України голосування за законопроєкт про промислове забруднення (6004-д)

ЗВЕРНЕННЯ

Робочої групи 3 «Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та Робочої групи 5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС

Громадські організації – члени Робочої групи 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) та Робочої групи 5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УС ПГС) заявляють про повне нерозуміння позиції народних депутатів України, голосування яких призвело до неприйняття у другому читанні одного з ключових євроінтеграційних законопроєктів 6004-д. Ба більше, законопроєкт був відхилений для повторного другого читання. Законопроєкт не був на достатньому рівні підтриманий жодною фракцією Парламенту! 75 депутатів не прийшли на засідання, а 74 залишили сесійну залу під час голосування. Жоден депутат не наважився проголосувати проти цього ключового законопроєкту, але в результаті трирічна робота Парламенту та більше ніж п’ятирічні зусилля експертного середовища, зокрема неурядового сектору, були знівельовані.

Законопроєкт 6004-д “Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля” є невід’ємною частиною євроінтеграційних зобов’язань України. Він спрямований на імплементацію вимог Директиви 2010/75/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24 листопада 2010 року про промислові викиди (інтегроване запобігання і контроль забруднень), що було передбачено ще Угодою про асоціацію. Більше того, його ухвалення було зобов’язанням України в рамках нещодавно погодженого Плану України для цілей Ukraine Facility, отже, обов’язковою передумовою отримання бюджетної допомоги з боку Європейського Союзу. Реформування сфери промислового забруднення буде однією з важливих вимог переговорного процесу у рамках Глави 27 “Довкілля і клімат”.

Попри те, що наступного дня текст законопроєкту повернувся у Верховну Раду з іншими номером та був проголосований в першому читанні, ми:

Звертаємось до Президента України звернути увагу на ситуацію, яка загрожує невиконанням зобов’язань за Планом України.

Закликаємо парламентські фракції провести аналіз ситуації та публічно пояснити результати голосування.

Звертаємось до європейських та міжнародних партнерів України з проханням приділити необхідну увагу даному голосуванню та сприяти публічному діалогу щодо наслідків даного голосування у Верховній Раді України.

Звернення неурядових організацій щодо проваленого Верховною Радою України голосування за законопроєкт про промислове забруднення (6004-д), 24 червня 2024

Дякуємо Національному екологічному центру України (члени РГ3 УНП) за підготовку проєкту звернення.

Дякуємо членам РГ3 УНП та РГ5 ПГС за обговорення, надання доповнень та підтримку.

Довідково:

Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (www.eap-csf.org.ua) – це мережа більше як 140 громадських організацій України, що відстоює українські інтереси в рамках Східного партнерства. Платформа є частиною Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП) – об’єднання представників громадських організацій України, Грузії, Республіки Молдови, Білорусі, Республіки Вірменії, Азербайджану, а також ЄС. Форум допомагає громадським організаціям регіону Східного партнерства адвокатувати важливі для їх країн питання на рівні ЄС, сприяє аналітично-адвокаційній діяльності та обміну досвідом між організаціями громадянського суспільства регіону, здійснює громадський моніторинг виконання цілей Східного партнерства.

Українська сторона Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (https://eu-ua-csp.org.ua/) є національною частиною Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС – одного з офіційних двосторонніх органів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Відповідно до ст.469-470 Угоди про асоціацію, Платформа офіційно представляє інтереси громадянського суспільства України та ЄС у процесі виконання Угоди, здійснює моніторинг та громадський контроль за її виконанням. Від Української сторони до Платформи входить 15 членів – представників громадських об’єднань, профспілок та організацій роботодавців. Під їх егідою УС ПГС об’єднує 282 організації.