Вода є одним з незамінних ресурсів для життя, але вона також дуже загрожувати змінам клімату. Можливість обговорити та обмінятися кращими практиками, політиками та інвестиціями є дуже актуальною.

Руслан Гаврилюк, Національний координатор УНП, представив Форум громадянського сустільства Східного партнерства на міністерській панелі регіонально заходу з водних фінансів, що організований спільно OECD та Європейською Комісією. Він доніс до аудиторії, відповідальної за ухвалення рішень (національна та європейська влада, міжнародні банки та донори) бачення викликів та пропозиції реагування на них в водній сфері:

Стан водних ресурсів невпинно погіршується останніми десятиліттями  від впливом зміни клімату та антропогенним впливом.
здавалось би для широкого загалу гарні ініціативи з переходу на відновлювані джерела, несуть ще більшу загрозу водним ресурсам у випадку будівництва мали та великих ГЕС.
Російська війна проти України зруйнувала і всі позитивні зміни, що були в управлінні водними ресурсами в Україні, що негативно позначається на реформах і в інших країнах СхП, та продовжує руйнувати водні обʼєкти України.
Вплив російської агресії на водні ресурси виходить за межі України – Чорне море, Дністер та відповідно сусідні країни знаходяться під впливом.
Україна стоїть перед безпрецедентними викликами в сфері водних ресурсів в розрізі відбудови та відновлення водної інфоаструктури, зокрема.
Екосистемний підхід просувається громадянським суспільством та є гарним інструментом вирішення складних ситуацій в управлінні водними ресурсами
Громадянське суспільство має бути залучене на всіх рівнях: від розробки політик до їх впровадження і моніторингу.
неурядовий сектор має бути учасником проектів, що впроваджується EC, OECD, World Bank, etc.

Від імені Форуму Руслан Гаврилюк виступив на першій міністерській панелі Круглого столу та наголосив на кількох важливих для громадянського суспільства питаннях:

  • Управління водними ресурсами, впровадження екосистемного підходу, справедливий розподіл і доступ до питної води та багато інших питань, пов’язаних з водним фінансуванням, є одними з пріоритетів громадянського суспільства в регіоні Східного партнерства.
  • Наші суспільства стикаються з багатьма проблемами у сфері водних ресурсів, які загострилися в останні десятиліття зміною клімату та зростаючим антропогенним тиском.
  • У багатьох випадках ситуація стала критичною як усередині наших країн, так і на міжнародному рівні. Наприклад, у зв’язку з переходом на ВДЕ існує великий інтерес бізнесу до будівництва малих і великих гідроелектростанцій. Це викликало високу напругу в усіх без винятку країнах Східного партнерства, і мені приємно відзначити, що Форум громадянського суспільства Східного партнерства зробив внесок у вирішення цієї проблеми, просуваючи концепцію екосистемних послуг.
  • Повномасштабна війна Росії проти України знищила позитивні зміни в регіоні СхП так само, як вона знищила наші водойми та водні ресурси.
  • Забезпечення екологічної безпеки, включаючи водну безпеку, означає захист здоров’я людей і сприяння економічному зростанню в регіоні Східного партнерства. Інвестиції мають бути зосереджені на: (i) екологічному врядуванні; та (іі) імплементація екологічних законів, у тому числі щодо управління водними ресурсами.
  • Громадянське суспільство в регіоні Східного партнерства все ще надто часто виключається з ефективної участі у виробленні політики. Його слід залучати на всіх рівнях: консультації та формування політики, реалізація та моніторинг. ФГО Східного партнерства має бути частиною проектів у рамках ЄС, ОЕСР, Світового банку та інших відповідних програм.

Українську владу на заході представляв Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

За його словами, зелена відбудова невіддільна від європейського вибору України. Навіть під час активних бойових дій ми хочемо не просто виконати Угоду про асоціацію та Ukraine Facility. Ми прагнемо побудувати сучасну європейську країну, яка займе достойне місце у європейській родині. 

Національний координаторр УНП, член керівного комітету Форуму Руслан Гаврилюк наголосив:

Слід звернути особливу увагу на рішення, орієнтовані на природу. Вони вже є економічно ефективними та стійкими, хоча й не є панацеєю. Наші країни справді потребують поглиблення співпраці з країнами ЄС, насамперед у напрямку вивчення їхнього досвіду інтегрованого управління водними ресурсами. Навчитися враховувати не лише економічні інтереси, а й інтереси громад та інтереси природи. Таким чином ми наблизимося до досягнення Цілей сталого розвитку.

Окрема подяка OECD за запрошення та підтримку участі в заході, а також виділений слот для виступу для Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Усі матеріали заходу доступні за посиланням (включно з презентаціями та записами виступів спікерів)

https://www.oecd.org/en/events/2024/05/eleventh-meeting-of-the-roundtable-on-financing-Water.html

Фото

Руслан Гаврилюк
сайт Міністрство захисту довкілля та природних ресурсів України