Національний координатор Руслан Гаврилюк та координатор Робочої групи 5 “Соціально-трудова політика та соціальний діалог” Валерій Рєпін на запрошення Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу долучилися до його спеціального засідання напередодні вирішальних подій, що визначать можливість довгоочікуваного відкриття переговорів про членство України в ЄС вже в червні цього року.

Учасники засідання мали змогу почути детальний звіт Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стафанішиної щодо стану підготовки, затвердження та представлення на Першій Міжурядовій конференції переговорної рамки ЄС та переговорної позиції України для початку переговорів про вступ до ЄС. Ольга Стефанішина запевнила, що Україна виконала всі політичні зобов’язання перед Європейським Союзом, що були умовою про початок переговорів про вступ, Уряд України розраховує, що європейською стороною до кінця червня буде схвалено переговорну рамку, в тому вигляді як було запропоновано Європейською комісією.

Уряд продовжує працювати над виконанням завдання щодо імплементації європейського законодавства, щоб цей прогрес був відображений у щорічному звіті Єврокомісії про розширення, що буде підготовлений у жовтні. На порядку денному знаходяться 56 євроінтеграційних законопроєктів, які визначені попереднім звітом про розширення, планом для Ukraine Facility, а також Угодою про асоціацію. Зміни до законодавства в процесі переговорів про членство очікуються набагато масштабніші, лише перелік актів права ЄС, що потребуватимуть імплементації, складає 1,5 тис. сторінок. Змін потребуватиме і Конституція України для визнання керівних органів Європейського Союзу.

Важливим елементом майбутнього переговорного процесу є скрінінг українського законодавства з боку Єврокомісії, який вже розпочато. Він має завершитись дорожньою картою по адаптації законодавства за кожним з переговорним розділів. Очікується, що скрініг буде завершено раніше, ніж попередньо очікувалося наприкінці 2025 року.

На запитання від представників УНП Ольга Стефанішина поінформувала, що результати селф-скрінінгу, проведеного українським Урядом, були передані європейській стороні. Руслан Гаврилюк також відмітив, що занадто позитивна самооцінка урядом процесу імплементації європейського законодавства, зокрема у сфері довкілля, може приховувати потреби, які має країна на шляху до Євроінтеграції. Голова Комітету Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила, що оцінка має бути об’єктивною, відображати реальні потреби України, що сприятиме залученню додаткової підтримки від європейських партнерів, як експертної, так і фінансової чи інших її видів.

Під час дискусії також порушувалось питання залучення громадського сектору до переговорного процесу.

Звіт Ольги Стефанішиної загалом отримав схвальну оцінку, було відмічено важливість врахування потреб України у відновлені після російської агресії в переговорному процесі та можливого розширення підтримки в рамках Ukraine Facility та інших програм.

Інформацію надав Руслан Гаврилюк, Національний координатор УНП

Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу

https://www.facebook.com/ukraineintotheeu/posts/pfbid02m6xdvQVr44j3iEBYw6JGeuSQbFVFhEbU4Ng5VXxXTLNzkCDPndz5yUp4Xe6gEMh6l

Офіс Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

https://www.facebook.com/UA.EU.NATO/posts/pfbid02VDt7M74eBkLkvc6wrhML3iUms3q4CLe4LSmW9m2LhtqkQNQZn2FXWQ9siuDBCyRol

Діяльність в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи ФГС СхП в 2024 році», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.