Громадські організації, члени Робочої групи 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) та Робочої групи 5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УС ПГС) звертаються до Міністерства внутрішніх справ України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо необхідності відкриття доступу до первинних даних Українського гідрометеорологічного центру про якість атмосферного повітря в Україні.

Доступ до екологічної інформації в Україні захищений Конвенцією про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, – Конституцією України, Законом України «Про доступ до публічної інформації» та іншими нормативно-правовими актами, як-от Постанова КМУ № 835 «Про відкриті дані». Отже, публікація та забезпечення відкритого доступу до необроблених даних є обов’язком України згідно з нормами  міжнародного та українського прав.

Український гідрометеорологічний центр є субʼєктом державної системи моніторингу та щодня проводить заміри якості повітря в Україні. Результатом роботи його регіональних підрозділів є екологічна інформація, до якої громадяни не мають безперешкодного та безоплатного доступу, як того вимагає чинне законодавство України. 

Зважаючи на вищезазначене, високий суспільний інтерес до екологічної інформації та її значущість для цивільної безпеки населення, наголошуємо на необхідності публікації необроблених даних з показниками якості атмосферного повітря з постів спостереження Українського гідрометеорологічного центру і просимо вжити заходів для публікації таких даних як у вигляді сирих даних, так і в форматі відкритих даних на Державному порталі відкритих даних.

Звернення РГ3 УНП ФГС СхП та РГ5 УС ПГС щодо забезпечення вільного доступу до даних Українського гідрометеорологічного центру про якість атмосферного повітря, 25 квітня 2024

Дякуємо ГО “Збережи Дніпро” (члени РГ5 УС ПГС) за аналіз законодавства та підготовку проєкту звернення.

Довідково:

Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (www.eap-csf.org.ua) – це мережа більше як 140 громадських організацій України, що відстоює українські інтереси в рамках Східного партнерства. Платформа є частиною Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП) – об’єднання представників громадських організацій України, Грузії, Республіки Молдови, Білорусі, Республіки Вірменії, Азербайджану, а також ЄС. Форум допомагає громадським організаціям регіону Східного партнерства адвокатувати важливі для їх країн питання на рівні ЄС, сприяє аналітично-адвокаційній діяльності та обміну досвідом між організаціями громадянського суспільства регіону, здійснює громадський моніторинг виконання цілей Східного партнерства.

Українська сторона Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (https://eu-ua-csp.org.ua/) є національною частиною Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС – одного з офіційних двосторонніх органів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Відповідно до ст.469-470 Угоди про асоціацію, Платформа офіційно представляє інтереси громадянського суспільства України та ЄС у процесі виконання Угоди, здійснює моніторинг та громадський контроль за її виконанням. Від Української сторони до Платформи входить 15 членів – представників громадських об’єднань, профспілок та організацій роботодавців. Під їх егідою УС ПГС об’єднує 282 організації.  

Фото: УНІАН