Представниця команди Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (члени РГ3 УНП) взяла участь у Регіональній конференції «Покращення верховенства права та доступу до правосуддя для всіх», що відбулася 1 та 2 грудня 2023 року у Тбілісі.

Конференція була спрямована на оцінку тенденцій та викликів забезпечення верховенства права в Україні, Вірменії, Грузії та Молдові. До конференції було залучено представників урядових установ та громадянського суспільства з усього регіону для обміну досвідом і найкращими практиками зі зміцнення демократичного устрою, забезпечення доступу до правосуддя та підтримки найвразливіших верств населення.

Україна, Грузія, Молдова та Вірменія опинились у критично складних геополітичних обставинах. Зокрема, війна в Україні, нагірно-карабаський конфлікт, придністровська війна та окупація росією частини Молдови кидають виклик забезпеченню верховенства права. Та кожна із цих держав, так чи інакше, бачить і прагне європейського майбутнього, шукає шляхи його досягнення. Багато спільних проблем та спільних цілей зумовлюють необхідність співпраці між державами.

Ключовою метою проведення даного заходу було підписання Тбіліської декларації щодо доступу до правової допомоги, гарантованої державою, для осіб, які були примусово переміщені. Цю декларацію було підписано 1 грудня 2023 року центрами правової допомоги України, Грузії, Вірменії та Молдови. Декларація сприятиме більш ефективному накопиченню знань та координації між надавачами правової допомоги в регіоні та сприятиме запровадженню орієнтованих на захист прав людини підходам доступу до правосуддя.

Усі учасники конференції визнали, що зміна клімату та довкіллєві проблеми впливають на вразливі групи населення, підкреслюючи необхідність посилення правових засобів для захисту чистого, здорового довкілля.

Зокрема, виступаючи спікером панелі, присвяченої доступу до екологічного правосуддя, представниця ЕПЛ розповіла про зумовлені повномасштабним вторгненням барʼєри доступу до правосуддя в Україні, про ефективність рішень, прийнятих на усунення цих перешкод, а також, про шляхи удосконалення доступу до екологічного правосуддя в Україні та регіоні.

Враховуючи те, що до участі і роботи на регіональній конференції «Покращення верховенства права та доступу до правосуддя для всіх» брали представники керівництва держав та міжнародних інституцій, такі як Голова Верховного суду Грузії та голова Вищої ради юстиції Грузії, представники інститутів Уповноваженого з прав людини усіх держав-учасників, Керівник відділу верховенства права, безпеки та прав людини ПРООН, Керівник групи з прав людини, юстиції та внутрішніх справ (Представництво ЄС у Грузії), ми щиро сподіваємось, що заклики громадянського суспільства до покращення доступу до правосуддя буде почуто, а пропозиції втілено на практиці.

Джерело