Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східне Партнерство у партнерстві з ВГО “Жіночий консорціум України” провела 22 листопада онлайн-дискусію «Гендерні аспекти української народної дипломатії: погляд з різних сторін кордону».

Мета: визначити можливості для посилення лобіювання українського питання на рівні ЄС за участі так званої «народної дипломатії» – організованих та неорганізованих ініціатив молоді і жінок, надати приклади таких ініціатив, запропонувати можливі перспективні формати народної дипломатії.

Зважаючи на перспективи євроінтеграції України та беручи до уваги той факт, що значна частка української молоді, уникаючи ризиків війни, перемістилась в ЄС, в інтересах України використовувати цю можливість як презентацію України в ЄС, постійне нагадування про необхідність підтримки України, представлення власних потреб та можливостей європейській спільноті. А лідерські можливості молодих жінок, яких більше серед тих, хто потрапили в країни ЄС, можуть бути особливо цінним ресурсом у народній дипломатії. Поточна ситуація демонструє дуже різні приклади презентації нашої країни українками і українцями в ЄС. Водночас, брак ефективних ініціатив українців і українок за кордоном з лобіювання українського питання є фактором, що піддається впливу. Отже, актуальною є потреба визначити наявний потенціал просування українського питання силами народної дипломатії та сприяти цілеспрямованому розвитку цього ресурсу.

Спікерки і спікери онлайн-дискусії представили власний досвід та запропонують рішення, які, на їх думку, сприятимуть посиленню та ефективності народної дипломатії від української молоді та жінок на рівні ЄС.

Олена Давліканова, стипендіатка з питань демократії Центру аналізу європейської політики, запрошена наукова співробітниця Університету Джона Гопкінса, презентувала публікацію «100+ історій жінок». Цей збірник історій містить досвід більше як 100 жінок, які одразу після початку повномасштабного вторгнення, розпочали активну діяльність на підтримку України у протистоянні російській навалі. Публікація «100+ історій жінок» стала дуже корисною у адвокації України на міжнародному рівні.

Виступ Маркуша Ногейра, президента ініціативи Португалії/Європи на підтримку України Euro-Ukrainian Club став гарним засвідченням того, що Україна має надійних друзів в ЄС, які готові й надалі привертати увагу до України, тримати фокус на тому, що ця війна є війною всієї Європи і що основний наратив має залишатись незмінним – ми маємо перемогти в цій війні, росія має програти. Пан Маркуш запросив весь громадський актив з України долучатись до Euro-Ukrainian Club і таким чином підтримувати інформаційне поле правди щодо цієї війни.

Марія Курінна, експертка з міжнародної адвокації та гендерна експертка, випускниця стипендіальної програми МЗС Британії Чівнінг та магістерка школи права/центру прав людини Університету Ессекса, поділилась власним досвідом народної дипломатії в ЄС з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Крім того, пані Марія розгорнула миротворчу діяльність із важливим стратегічним партнером України – Японією. Ініціативи, реалізовані активісткою, – в ЄС, США, Японії – без перебільшення заслуговують на те, щоб стати хрестоматійними у навчанні інших правилам успішної народної дипломатії.   

Активістка Юлія Вайда, community менеджерка ініціативи «Посли європейської молоді» в Україні, представила учасницям/-кам дискусії практики, які дозволяють українській молоді більше знайомитись з Європою, а також гідно презентувати себе міжнародній спільноті, допомагаючи тим самим приверненню уваги до України.   

Спеціальна представниця за кордоном Української Студентської Ліги, засновниця проєкту Dignity Kits for Women, Дарина Вареник, презентувала діяльність на підтримку українського студентства з обох сторін кордону. Важливо, як зауважила пані Дарина, щоб наша молодь вчилась кращим практикам у Європі, і поверталась в Україну застосовувати отримані знання і досвід.  

Софія Євченко, проєктна менеджерка «Академії дипломатії для дівчат 2.0», «Академії молодіжної дипломатії «United Youth» розповіла про ініціативу з неформальної освіти дівчат з метою формування у них активної громадянської позиції, посилення впевненості у собі і спроможності у реалізації соціальних ініціатив на підтримку України.

Активістка, волонтерка, випускниця проєкту «Академія дипломатії для дівчат 1.0», Катерина Опейда, у презентації своєї діяльності зауважила, що на власному досвіді переконалась у дієвості отриманої неформальної освіти у сфері народної дипломатії. Це стало для неї гарним початком для подальшого розвитку і самореалізації у молодіжних проєктах на рівні Європи.

Молоді активістки своїм досвідом і реалізованими ініціативами підтвердили наявність в Україні дівочого лідерського потенціалу, який варто і надалі підтримувати, масштабувати та висвітлювати, адже рольові моделі успішних дівчат-народних дипломаток є необхідними для натхнення інших. 

Пані Світлана Пештеряну, координаторка і співавторка ініціативи “Янголи України”, презентувала свою ініціативу, спрямовану на привернення уваги до дітей, які стали невинними жертвами війни росії проти України. Попри складність цієї теми, пані Світлана проводить акції у різних країнах Європи задля привернення уваги до загибелі дітей внаслідок війни. Креативний підхід до роботи та небайдужість активістки на сьогодні дозволили розвинути акцію до різноманітних форматів: з цієї нагоди проводяться сеанси плетіння ляльок-янголів, виставки, забіги. 

Підбиваючи підсумок заходу, учасниці і учасники дійшли згоди, що потреба проводити заходи, які висвітлювали б внесок жінок, молоді та інших акторів у адвокацію України на міжнародному рівні, є актуальною. На сьогодні ця діяльності навіть набула більшої гостроти, адже втома від війни та маніпуляції з боку країни агресорки даються взнаки. Кожна ініціатива на підтримку України заслуговує на те, щоб бути поміченою та внесеною в історію.

Інформація надана Юлією Савельєвою, членкиня правління ВГО «Жіночий консорціум України» (члени РГ1 УНП), делегатка УНП ФГС СхП

https://www.facebook.com/events/652824596925255

Відео запис дискусії

Програма дискусії

Презентація «100+ історій жінок»

Presentation Cirls Diplomatic Academy

Презентація “Янголи України”

Захід в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій