Стартувала Щорічна конференція УНП Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства

Відкрила роботу Конференції публічна дискусія «Європейський зелений курс і повоєнна відбудова України: як забезпечити енергетичну та екологічну безпеку?»

Дата: 1 листопада 2023 року, 14:00 – 16:00 Місце: Zoom

Вітальне слово:

 • Руслан Гаврилюк, Національний координатор Української національної платформи ФГС СхП
 • Ігор Бураковський, Голова Правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
 • Ана Отілія Нуту, спів-голова Керівного комітету, координаторка РГ3 ФГС СхП

Модераторка дискусії: Наталія Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», координаторка РГ3 УНП ФГС СхП

Питання енергетичної, екологічної, кліматичної безпеки займають важливе місце у політичному порядку денному як України, так і всього регіону. Руйнування енергетичної інфраструктури, залежність європейських країн від російських енергоресурсів, руйнування Каховської ГЕС, міграція українців через вторгнення росії – далеко не повний перелік викликів сьогодення. Планування повоєнної відбудови України та необхідність виконання acquis ЄС в екологічній та енергетичній сферах, що включає також політику декарбонізації та кліматичної нейтральності відповідно до Європейського зеленого курсу, створюють нові рамки для забезпечення енергетичної та екологічної безпеки.

Питання до обговорення:

 • Як забезпечити, щоб відбудова України здійснювалась на принципах декарбонізації, кліматичної нейтральності та охорони довкілля?
 • Як російська агресія вплинула та впливає на екологічну та енергетичну безпеку в Україні та в регіоні?
 • Як наближення до acquis ЄС сприятиме відбудові України на зелених принципах?
 • Що необхідно робити на регіональному рівні для забезпечення екологічної та енергетичної безпеки?

Доповідачі

 • Юлія Овчинникова, депутатка, Комітет з питань екологічної політики та природокористування, Верховна Рада України
 • Євгеній Федоренко, заступник міністра з європейської інтеграції, Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України
 • Торстен Воллерт, міністр-радник Представництва Європейського Союзу в Україні з питань енергетики
 • Олександр Тарасенко, заступник генерального директора директорату – керівник експертної групи європейської та євроатлантичної інтеграції Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції, Міністерство енергетики України
 • Ана Отілія Нуту, спів-голова Керівного комітетуФГС СхП, координаторка РГ3 ФГС СхП
 • Олена Павленко, президент, Діксі Груп
 • Руслан Гаврилюк, Національний координатор УНП ФСГ СхП, голова Національного екологічного центру України

Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, у вітальному слові наголосив, що «В поточній відбудові і повоєнній відбудові «озеленення» українського суспільства в цілому є одним з найважливіших». Коли мова йде про відбудову, то ми свідомі того, що нам потрібно провести серйозну мобілізацію суспільства.

Юлія Овчинникова, депутатка ВРУ, Комітет з питань екологічної політики та природокористування, наголосила, що повернення природи в наше життя – це завдання, які чітко визначене. Економіка держав напряму залежить від збереження природи, а для нашої країни, яка є аграрною, це ключ до виживання. Енергетично-екологічна безпека є питання номер один для Європи. Тому питання зеленого відновлення – наскрізна лінія, яка є пріоритетною і для найвищого законодавчого органу нашої держави.

Торстен Воллерт, міністр-радник Представництва ЄС в Україні з питань енергетики, зазначив, що ми маємо консенсус не лише серед громадянського суспільства, а й серед політиків, що відбудова України є частиною процесу набуття нею членства в ЄС. Відбудова має бути зеленою, щоб Україна була сталою та конкурентною в рамках Європейського Союзу. Торстен наголосив на важливості практичної імплементації законодавчих рамок на локальному, регіональному рівні.

Олександр Тарасенко, заступник генерального директора директорату – керівник експертної групи європейської та євроатлантичної інтеграції Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції, Міністерство енергетики України, розповів про стан енергетики та стан нашого руху до зеленої енергетики. Зазначив, що більше половини об’єктів енергетики піддалася обстрілам, а 44% наших розподільчих мереж були обстріляні і постраждали, ми втратили 70% вітрової енергетики, 20% сонячної, окупована Запорізька ГАЕС, підтрив Каховської ГЕС. Міністерство енергетики нещодавно прийняло стратегію, і хоча вона лише для службового користування, але ця стратегія набагато більш зелена, ніж та, яка була раніше. Основними драйвери будуть атомна енергетика, великий відсоток – генерація ВДЕ (27% до 2030 року), великий акцент – на розвиток гідроенергетики. Частка вугільної генерації буде постійно знижуватись. В стратегії встановлена ціль щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, як і в інших європейських країнах.

Євгеній Федоренко, заступник міністра з європейської інтеграції, Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів ресурсів України, зазначив, що заходи, які ми включаємо в План України для цілей Ukraine Facility, повинні бути в рамках Європейського зеленого курсу. Наші партнери чекають, що наша відбудова буде здійснюватися на принципах кругової економіки, на принципах Європейського Баугаузу, на принципах декарбонізації і кліматичної нейтральності. Відновлення природи – це не один рік, але ми не повинні бути сторонніми спостерігачами, а докласти зусиль, щоб створити базу для відновлення, яке буде дружнім до нашого довкілля.

Ана Отілія Нуту, спів-голова Керівного комітету, координаторка РГ3 Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, зазначила важливість локальних мереж для майбутнього енергетики, а також говорила про важливість інвестицій для сектору енергетики. Перш за все, можна використовувати для цих цілей заморожені російські інвестиції. Проте необхідні і приватні інвестиції. А для приватних інвестицій важливо, щоб була гарантована безпека і щоб інфраструктура не була зруйнована новими атаками. Ана Отілія також зупинилась на питанні потенціалу вітрової енергетики в Чорному морі, і для використання цього потенціалу важливо, щоб Україна долучилась до цього процесу, Україна перемогла, щоб Крим повернувся в Україну.  

Олена Павленко, президент Діксі Груп, координаторка РГ3 Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, зазначила, що нам необхідна синхронізація наших позицій щодо того, що таке «відбудувати краще» і всередині Україні, і з міжнародними партнерами, а також синхронізація різних політик, зокрема стратегій. Ті громади, і ті міста, які раніше почали думати про свою маленьку енергетичну незалежність, краще переживають втрати. Тому такий досвід має бути запозичений і іншими містами. Вона зупинилась на питанні замінування українських земель, зараження земель хімічними матеріалами, знищення лісів. Олена зазначила, що необхідно інтегрувати питання зеленого відновлення і захисту клімату в усі стратегічні документи.

Руслан Гаврилюк, Національний координатор УНП ФГС СхП, голова Національного екологічного центру України, зазначив, що нам потрібна реформа на локальному рівні для екологічної безпеки, і нам потрібен досвід ЄС. Якщо ми говоримо про зелене відновлення, потрібно говорити про енергоощадність,  про те, як відбудувати економіку такою, щоб вона вже не потребувала стільки ресурсів, як економіка радянського типу. Руслан також зупинився на основних проблемах екологічної політики в Україні: несистемність екологічної політики, відсутність інституційної спроможності для формування та реалізації екологічної політики, відсутність наскрізності екологічної політики, відсутність належної оцінки впливу війни на довкілля.

Відео запис дискусії

Програма дискусії

Захід проводиться в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій