УНП та ГО «Центр соціальної безпеки і регіональних ініціатив» (члени РГ5 УНП) провели круглий стіл, присвячений соціальному діалогу, ідея якого викарбувалася у повоєнних європейських країнах. З часом ця ідея перетворилась на переговорні практики, що формують успішні соціально-економічні політики країн – членів Європейського Союзу.

Круглий стіл відбувся наживо у Харкові, адже неможливо переоцінити живе спілкування.

Спікери:

 • Олександр Чумак, президент Асоціації приватних роботодавців.
 • Валєрій Репін, голова Харківської обласної профспілки підприємців,

Модератор: Ігор Дубровський, голова ГО «Центр соціальної безпеки і регіональних ініціатив».

В заході взяли участь представники профспілок, громадських організацій, громадянських ініціатив та експерти з нормативно-правового забезпечення соціально-трудових відносин (перелік зареєстрованих на заході додається).

За програмою заходу  спікерами та учасникам були обговорені наступні питання:

Залучення до соціального діалогу громадських організацій, їх місце в системі соціального діалогу в Україні, в тому числі пошук відповідей на запитання:

А) чи характерний для України соціальний діалог у форматі «3+»?

Б) чи можливо і потрібно його змінити у такому напрямку, залучаючи до різних видів діалогу інститути громадянського суспільства?

Відповідність  форматів соціального діалогу вимогам часу та необхідність перегляду порядку представництва сторін соціального діалогу, особливо на регіональному рівні;

Корегування нормативно-правової бази функціонування системи соціального діалогу в Україні.

Учасниками круглого столу було встановлено наступне:

 • невідповідність чинного законодавства реаліям, що почали складатися під впливом часу, факту агресії проти України, з 2014 року, так і адміністративної реформи.
 • Відсутність дієвих механізмів залучення учасників сторін соціального діалогу.
 • Відсутність представників громадських організацій в процесі соціального діалогу.
 • Відсутність порядку формування представників сторін соціального діалогу.

Протягом 2023 року почали відбуватись зміни законодавства щодо процесу соціального діалогу, створюються відповідні групи, але цей процес здійснюється не централізовано, консультації не проводились, пропозиції щодо змін не розповсюджуються. Таким чином підготовка змін проводиться за «закритими дверима».

В результаті обговорення учасники круглого столу надійшли висновків щодо необхідності:

 • створення реєстру діючих (за Законом «Про соціальний діалог в Україні») та потенційних учасників  на Національному та Регіональному рівнях;
 • необхідності залучення до соціального діалогу громадських організацій;
 • ініціювання створення регіональних робочих груп з корегування нормативно-правової бази функціонування системи соціального діалогу в Україні;
 • розробки програм щодо вдосконалення та систематизації порядку здійснення соціального діалогу перш за все на рівні територіальних громад.

Втім, вирішення наступних питань, як зазначили учасники, потребує ретельної підготовки, що передбачає системну роботу щодо:

 1. По-перше, формування статусу громадських організацій як потенційних учасників соціального діалогу.
 2. По-друге, формулювання критеріїв їхньої відповідальності як сторони консультативно-переговорного процесу.
 3. По-третє, визначення акторів цього процесу.

На думку учасників круглого столу, ця діяльність має обговорюватись в низці дискусій. Таким чином, рішенням круглого столу «Соціальний діалог. Формат «3+» – За і проти» є ініціація серії дискусій щодо форматів соціального діалогу. Метою дискусій є вироблення консолідованої позиції стосовно змін форматів соціального діалогу в Україні.

Інформація надана Ігорем Дубровським, голова ГО «Центр соціальної безпеки і регіональних ініціатив» (РГ5 УНП)

Програма

Анонс

Захід в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій