25-30 червня у Стокгольмі представники УНП мали нагоду подискутувати та окреслити дизайн майбутнього Східного партнерства в рамках мережевого заходу «Партнери з європеїзації в регіоні Східного партнерства: що робити партнерам Програми Східного партнерств щоб це спрацювало». Захід зібрав 70 учасників, серед яких були представники України. Молдови, Польщі, Вірменії, Грузії тощо.

Програма заходу була зосереджена на наступних темах:
1. Аналіз поточної ситуації в регіоні Східного партнерства: роль і місце ініціативи Східного партнерства  у трансформації країн регіону;
2. Актуальні виклики та проблеми в процесах європеїзації країн Східного партнерства;
3. Реконструювання форм взаємодії та умов підтримки основних акторів у регіоні Східного партнерства.

Українська делегація також представила свою позицію майбутнього дизайну Східного партнерства. Масштабна війна в Європі. Агресивна політика та дії росії створюють виклики, як для ЄС, так і для партнерів ЄС. Війна в Україні носить екзестиційний характер для європейських і загальнолюдських цінностей. Через це громадянське суспільство ЄС та країн – партнерів Східного партнерства має бути єдиним і зосередитись на протидії російській агресії всіма доступними способами підтримці санкційного режиму проти рф якнайшвидшого вступу України до ЄС та НАТО. На цьому етапі має бути посилена роль громадянського суспільства країн ЄС і партнерів у підтримці України. Серед найважливіших моментів:

  • підтримати санкції проти рф, зокрема необхідність якнайшвидшої заміни російського викопного палива та введення санкцій проти російської атомної енергетики.
  • спільні дії щодо зміцнення стійкості та відновлення енергетичної інфраструктури України; Координація планів розвитку газової/енергетичної інфраструктури.
  • вимагати припинення представництва росії в європейських/міжнародних організаціях, асоціаціях та багатосторонніх угодах.
  • припинити участь представників росії в міжнародних енергетичних, екологічних конференціях/форумах. Закликати науковців припинити контакти з рф.,
  • Місцеві та національні ОГС в Україні мають відіграти провідну роль у зусиллях із розбудови миру, надання гуманітарної допомоги та у відбудові країни. Експертиза, якою володіють українські організації громадянського суспільства та яку накопичили на місцях, є фундаментальною для успіху заходів.
  • Європейський Союз і партнери повинні посилити санкції проти Росії та відповісти на російські поставки енергоносіїв, продаж яких продовжує підживлювати війну Росії проти України. Необхідно якомога швидше замінити російське викопне паливо та запровадити санкції проти російської атомної енергетики. Необхідні спільні дії для зміцнення стабільності та відновлення енергетичної інфраструктури України, координації планів розвитку газової та енергетичної інфраструктури.
  • Україні потрібна потужна підтримка, щоб притягнути росію до відповідальності за всі злочини, скоєні внаслідок її військового згуртування, і компенсувати всю завдану шкоду – цивільному населенню, цивільній інфраструктурі, економіці країни, навколишньому середовищу, включаючи фінансові, психологічні, психологічні , екологічні наслідки, наслідки для життя та засобів до існування людей тощо. Важливим елементом у цьому є збір доказів військових злочинів. Громадянське суспільство України відіграє ключову роль у фіксації російських злочинів і потребує адресної підтримки.
  • Необхідно посилити залучення міжнародних інституцій та авторитетних світових експертів до розслідування злочинів росії проти України, для широкого висвітлення ними у світі таких злочинів та їх наслідків, достовірного інформування світової спільноти про події в Україні.
  • Світ має знати правду про такі злочини росії, як підрив Каховської ГЕС, який не мав адекватної реакції у світі. А також про реальні ризики терористичних актів на Запорізькій АЕС чи заводі «Титан», наприклад, та їх наслідки для населення та екосистеми планети

Тісна участь неурядових організацій, як з боку ЄС, так і з боку України, допоможе підвищити прозорість і підзвітність щодо того, як розподіляються та витрачаються державні кошти ЄС. Громадянське суспільство має відповідний досвід, який потрібно залучити, і воно повинно бути здатним відігравати роль сторожового пса, щоб гарантувати, що інвестиції в нову інфраструктуру узгоджуються з цілями Європейської зеленої угоди, зокрема, шляхом до вуглецевої нейтральності та нульового забруднення навколишнього середовища. , і що реконструктивне є позитивним. Це також гарантуватиме, що інвестиції принесуть користь усім різноманітним групам суспільства, і в першу чергу найбільш уразливим групам, включаючи меншини та людей з обмеженими можливостями, і враховуючи специфічний вплив війни на жінок. Громадянське суспільство має відігравати чітку роль у визначенні пріоритетів, плануванні та програмуванні довгострокових заходів з реконструкції, а також брати участь у реалізації та моніторингу.

Без сумніву можна стверджувати, що більшість учасники підтвердили лідерство України в регіоні Східному партнерстві. Нам, як УНП необхідно докласти усіх зусиль, щоб це підтвердити та відповідально розвивати Східне партнерство у напрямку європеїзаціїі. Основна ідея проєкту, в рамках якого відбувся цей захід, полягала в тому, щоб провести ці консультації з громадянським суспільством на національному та регіональному рівнях і на основі інформації, наданої під час семінарів, сформулювати рекомендації щодо майбутньої політики Східного партнерства, які поширюватимуться серед послів Східного партнерства в Брюсселі та МЗС Швеції.

Інформація надана Іриною Куропась, координаторкою РГ2 УНП

Фото Igor Stukalenko, Iryna Kuropas

Детальніше про проєкт https://www.forumciv.org/sv/sweden-for-eastern-partnership