Члени РГ3 УНП, Національний екологічний центр України, Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина”, Міжнародна благодійна організація «Інформаційний центр «Зелене досьє», РАЦ «Суспільство і довкілля» та незалежний  експерт Анна Голубовська-Онісімова розпочали реалізацію ініціативи “Оцінка впровадження екологічної політики в Україні” в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Назва ініціативи: Оцінка впровадження екологічної політики в Україні

Організації: Організації:  Національний екологічний центр України, Міжнародна благодійна організація «Інформаційний центр «Зелене досьє»,  Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина”, РАЦ «Суспільство і довкілля» (РГ3 УНП) та незалежний  експерт Анна Голубовська-Онісімова

Термін: червень-вересень 2023 року.

Метою ініціативи є оцінка наявного стану екологічної політики України в світлі підготовки до початку переговорів про членство в ЄС за Главою 27 «Довкілля та зміна клімату».

Про що ініціатива?

Всупереч усталеній думці, що для вступу до ЄС Україна мусить адаптувати та впровадити тільки законодавство ЄС, насправді цей процес також стосується політик ЄС, зокрема екологічної та кліматичної політики, найбільш амбітною з яких є Європейський зелений курс (ЄЗК). Україна взяла на себе зобов’язання оприлюднювати щорічний звіт про впровадження екологічної політики, що передбачено Законом України про Державну екологічну стратегію до 2030 року (2019). Проте такий звіт досі жодного разу не був підготовлений. Взагалі звіти про впровадження державної екологічної політики в Україні досі не готувались, виключно – про стан довкілля. В результаті відсутня обґрунтована позиція щодо стану, динаміки, недоліків та досягнень, а в цілому, ефективності екологічної політики України щодо досягнення поставлених цілей. Відповідно, відсутній конструктивний діалог влади і ГС щодо розвитку екологічної політики, її вдосконалення та пріоритетів. Ця проблема особливо загострилася у світлі майбутніх переговорів щодо вступу до ЄС, зокрема щодо Глави 27 «Довкілля та зміна клімату».

Руслан Гаврилюк, Національний екологічний центр України, Національний координатор УНП:

Чому ми це робимо?
Шляхом героїчного супротиву, захищаючи і себе, і весь європейський континент від російської навали, Україна домоглася отримати статус кандидата на членство у Європейському Союзі. Проте подальший прогрес України на шляху залежить від виконання поставлених Єврокомісією умов та досягнення конкретних результатів в тому числі в довкіллєвій сфері, де Україна має найнижчу можливу оцінку станом на початок 2023 р. – початкова стадія підготовки.
Успішність  реформ визначатиметься системністю у реформуванні. Розпочатий Міндовкілля селфскрініг та інформація про необхідність оцінки імплементації 1637 актів права ЄС, засвідчує масштабність завдань, що постали перед країною та необхідність принципових змін усталених традицій формування національних політик в сфері довкілля та клімату та врахування їх крос-секторальності.
Підготовка оцінки впровадження екологічної політики силами організацій-членів РГ3 УНП ФГС СхП допоможе сформувати адвокаційну позицію щодо нинішнього стану та майбутніх викликів екологічної та кліматичної політики України, а також сприятиме початку відкритого діалогу влади та громадськості з цих питань, з позицій загального розуміння необхідності реформ

В рамках ініціативи буде проведено дослідження ефективності екологічної та кліматичної політики в Україні в контексті зеленої відбудови та руху України до членства в ЄС. Результати дослідження а також рекомендації щодо необхідних змін в політиках будуть висвітлені в аналітичному документі.

До проведення дослідження та підготовки документу будуть долучені організації-члени Робочої групи 3 «Довкілля, зміни клімату та енергетична безпека» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, які активно працюють в сфері екологічної політики, зокрема «Зелене Досьє», «Екологія Право Людина», «Суспільство і Довкілля», в співпраці з якими були розроблені попередні аналітичні документи, а також інші учасники робочої групи.

Результати ініціативи будуть поширюватися через ЗМІ, а також доноситися до представників виконавчої влади та депутатів, в тому числі для публічного обговорення отриманих результатів.

Джерело

Слідкуйте за новинами ініціативи:

https://www.facebook.com/GreenDossier

https://www.facebook.com/NECU.official/

https://www.facebook.com/epl.org.ua/

https://www.facebook.com/SocietyandEnvironment/

Фото Фейсбук сторінка Національний екологічний центр України

Ініціатива реалізується в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.