Сінтія Бернава, член Керівного комітету ФГС СхП, Голова Правління “DONUM ANIMUS”, Латвія, звернулась до членів УНП ФГС СхП.

Шановні члени Української національної платформи.

Латвія розпочала своє головування в Раді Європи, і це друге головування Латвії з моменту приєднання до організації в 1995 році. Головування Латвії збереже питання про відповідальність Росії за злочини, вчинені проти України. Латвія наголошує – Україна має отримати всю необхідну підтримку, і ми повністю солідарні з Україною. Триваюча агресія Російської Федерації проти України загрожує правопорядку та підриває демократичні цінності.

Пріоритети головування Латвії: зміцнення демократії та верховенства права; сприяння свободі слова, безпеці журналістів і цифровому порядку денному Ради Європи. Держави-члени Ради Європи підтвердили свою непохитну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України та закликають Російську Федерацію виконати свої міжнародні зобов’язання та вивести свої війська з України, Грузії та Молдови. Росія має понести повну юридичну та фінансову відповідальність за свою агресію та порушення міжнародного права.

Напади на цивільне населення та критичну інфраструктуру викликають жах. Руйнування дамби в Новій Каховці в Херсонській області України є ще одним прикладом жорстокості Росії. Було зроблено перший практичний крок до майбутнього міжнародного механізму компенсації, і Латвія пишається тим, що є одним із засновників Реєстру збитків. Під час головування Латвія розпочне роботу, а перша зустріч учасників Реєстру збитків наприкінці червня має розглянути практичні кроки надалі. Ми повинні продовжувати реалізацію вже існуючого іміджу, і Латвія запрошує всі країни-члени Ради Європи та інші країни приєднатися до цієї ініціативи. Треба продовжити реалізацію вже існуючих ініціатив на підтримку України. Одним із них є План дій щодо стійкості, відновлення та відбудови України. Латвія нещодавно зробила фінансовий внесок у цей план дій. Міжнародні зусилля мають продовжувати створювати спеціальний трибунал для злочину агресії.

Латвія працюватиме над зміцненням демократії та верховенства права, сприянням свободі слова та безпеці журналістів. Латвія прагне сприяти свободі слова, захисту журналістів, у тому числі під час конфліктів і війни.

Латвія приділятиме особливу увагу верховенству права через більш ефективне функціонування системи правосуддя. Стійкість української судової системи під час війни та післявоєнна відбудова стануть одними з тем конференції міністрів юстиції у вересні.

Необхідно зробити більше щодо питання примусового переміщення українських дітей, розслідувати ці незаконні дії з боку Росії та забезпечити повернення дітей додому.

У вересні Латвія організує неформальну конференцію європейських міністрів юстиції, щоб створити платформу для обговорення того, як просунути відповідальність Росії, а також питання возз’єднання українських дітей зі своїми родинами.

Президентство звернеться до вирішальної ролі освіти та молоді у просуванні демократії та верховенства права. Головування Латвії зосередиться на підвищенні прозорості, а громадянське суспільство та молодь мають бути залучені до процесів обговорення політики.

Латвія буде підтримувати Україну стільки скільки потрібно.

Слава Україні!

Сінтія Бернава
Координатор від Європейського Союзу, Робоча група 4 “Контакти між людьми
Форум громадянського суспільства Східного партнерства
Член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Голова правління
Неурядова організація “DONUM ANIMUS”
Латвія

Оригінал звернення англійською