ГО “Аналітичний центр Аграрного союзу України”, члени РГ2 УНП, реалізує ініціативу «Регуляторна політика на етапі набуття Україною членства в ЄС» в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Назва ініціативи: «Регуляторна політика на етапі набуття Україною членства в ЄС»

Організації:  ГО “Аналітичний центр Аграрного союзу України, члени РГ2 УНП

Термін: з 1 червня по 1 вересня 2023 року.

Мета. Сформувати методологію реформування регуляторної політики в контексті євроінтеграції на етапі набуття Україною членства в ЄС.

Передумови реалізації ініціативи: 

Після ратифікації Угоди про асоціацію «Україна-ЄС» в Україні розпочато процес гармонізації європейського та національного законодавства відповідно до принципів, зазначених в тексті Угоди про асоціацію та в обсягах, наведених у додатках до Угоди. Починаючи з 2015 року, ця робота велася профільними органами влади відповідно до затверджених планів гармонізації і її результати були інвентаризовані під час заповнення опитувальника, який Президентка Європейської комісії передала Президенту

України 8 квітня 2022 року. На основі даних опитувальника 17 червня 2022 року Європейська Комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата на членство в ЄС, а 23 червня 2022 року лідери 27 країн-членів ЄС ухвалили відповідне рішення. Тож процес наближення законодавства в обсягах, передбачених Угодою про асоціацію, сьогодні в цілому завершено і нині стартує новий етап наближення національного законодавчо-нормативного поля до acquis ЄС.

Офіс Віце-прем‘єр міністра з питань євроінтеграції повідомляє, що на етапі набуття Україною членства в ЄС в національне законодавство потрібно додатково імплементувати 29 тисяч актів права Європейського Союзу згідно переліку, наданого ЄС. Однак цю масштабну роботу навряд чи можливо виконати у стислі строки без кардинальної зміни підходів до відповідної законотворчої роботи.

Для успішного виконання поставлених завдань має бути проаналізована ефективність роботи з гармонізації законодавства на попередньому етапі, виявлені її «вузькі місця», посилена системність у підходах до гармонізації законодавства, більш дієво враховані особливості і відмінності національної та європейської систем права, врахована динаміка зміни acquis ЄС, створені умови для успішної імплементації гармонізованого законодавства на практиці. 

Діяльність в рамках ініціативи: 

► Підготовча робота з формування структури та змісту моніторингового аналітичного звіту

► Уточнення структури та змісту моніторингового аналітичного звіту зарезультатами консультацій 

► Налагодження контактів в органах влади, ЗМІ, їх інформування про хід реалізації ініціативи та її результати

► Проведення консультацій з фахівцями, посадовими особами органів влади

► Формування остаточної версії моніторингового аналітичного звіту в українській та англомовній версіях з інфографікою щодо основних положень моніторингового звіту

► Проведення прес-конференції з презентації моніторингового аналітичного звіту, інформування цільових аудиторій про результати ініціативи

Очікувані результати: 

По завершенню ініціативи буде опрацьована методологія реформування регуляторної політики в контексті євроінтеграції на етапі набуття Україною членства в ЄС і викладена в документі «Реформування регуляторної політики на етапі набуття членства в ЄС» українською та англійською мовами обсягом до 15 сторінок для кожної мови.

Інформацію про методологічні засади реформування регуляторної політики на етапі набуття Україною членства в ЄС отримають принаймні 10 центральних органів виконавчої влади, 15 ЗМІ, 23 громадські організації із складу РГ2 УНП СхП та 79 громадських організацій із складу РГ3 УС ПГС.

Ініціатива зробить внесок до реалізації пріоритету діяльності РГ2 УНП СхП щодо реформування регуляторного середовища, спрямованого на економічне відновлення України після війни, поглиблення і підвищення ефективності зв’язків з Європейським Союзом і регіоном Східного Партнерства.

Слідкуйте за новинами ініціативи: http://www.auu.org.ua/uk/publications/web/1901/

Джерело

Ініціатива реалізується в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.