Проектом EU4Environment в рамках Зеленого тижня ЄС 8 червня проведено онлайн захід «Підвищення навичок для зеленого переходу  в країнах СхП” (Enhancing skills for a green transition in the Eastern Partnership countries).

Форум громадянського суспільства Східного партнерерства на цьому заході представляла Марина Козловська, представниця Української національної платформи, експертка Національного екологічного центру України та Благодійного  фонду “Українські біженці в Португалії”. 

Захід був спрямований як на органи державної влади, так і на бізнес. Група доповідачів з міжнародних установ та регіону Східного партнерства, представила урядовцям:

  • електронний навчальний курс із зеленої економіки для державних службовців;
  • огляд заходів з підвищення потенціалу щодо систем забезпечення екологічної відповідності;
  • тренінги зі стратегічної екологічної оцінки (СЕО), зі спеціальною сесією про Україну, на підтримку озеленення в рамках післявоєнної реконструкції міст.

Виступ Марини Козловської (презентація доступна за посиланням), був присвячений проблематиці запровадження європейських стандартів та правил для набуття зелених навичок представниками державного управління та бізнесу. Виступ став ключовою складовою розділу 4 програми заходу “Поширення екологічного мислення серед окремих осіб та громад”. 

Мариною Козловською було наголошено, що налагодження системних програм з навчання експертів та громадських активістів з акцентом на Україну під час воєнного стану та післявоєнного відновлення потребує приділення підвищеної уваги прискореній реалізації європейського права, методів і стандартів в Україні. Такі програми мають бути щільно пов’язані зі світовими програмами та методами упередження й усунення наслідків екологічних ризиків і катастроф, враховувати аспекти техногенних катастроф, які сьогодні проявляються в численних масштабах, включно з надзвичайною ситуацією з підривом Каховської дамби.

Українська експертна спільнота Східного партнерства звертає увагу на потреби термінового аналізу та оцінки актуальності застосованих / доступних під час воєнного стану та післявоєнного відновлення лабораторних методів та інших метрологічних систем, їх відповідності європейським стандартам і методикам, з налагодженням їх повноцінної валідації та верифікації.

Зокрема виступ торкався пріоритетів ЄС щодо стратегічних завдань для розвитку метрологічної системи та стандартів ЄС в контексті грандіозних програм адаптації до змін клімату, що актуалізовані в якості стратегічних потреб з діджиталізації та зеленого переходу ЄС в січні поточного року. Водночас запропоновані підходи сприятимуть вирішенню таких надзвичайно важливих завдань, як створення нових робочих місць для зеленої відбудови України, налагодження соціальної реабілітації численних інклюзивних спільноти за специфікою окремих громад, постраждалих від війни. 

З боку організаторів події, було висловлено гарячу підтримку намірів української експертної спільноти, щодо потреби  створювати такі оціночні дані, та інформувати громадськість. Налагодження таких програм, у співпраці з сектором державного управління та бізнесом, науковими і освітніми спільнотами, міжнародними структурами гуманітарної допомоги має підняти на новий рівень громадську підтримку та залучення до всього процесу євроінтеграційного просування України, значно розширити комунікаційний простір між українською та європейською спільнотами.

Джерело

Презентація Марини Козловської

Співорганізаторами події виступили OECD, UNECE, UNEP, UNIDO та Світовий Банк.