ГО “Нова енергія”, члени РГ3 УНП розпочали реалізацію Ініціативи “Стратегічне партнерство України та ЄС у сировинній галузі: аналіз ризиків та переваг” в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Назва ініціативи: «Стратегічне партнерство України та ЄС у сировинній галузі: аналіз ризиків та переваг»

Організації:  ГО “Нова енергія”, члени РГ3 УНП

Термін: 23.05.2023 – 22.09.2023

Метою Ініціативи “Стратегічне партнерство України та ЄС у сировинній галузі: аналіз ризиків та переваг” є підвищення обізнаності щодо ризиків та переваг реалізації стратегічного партнерства України та ЄС у сировинній галузі шляхом формування експертного обговорення між інститутами громадянського суспільства, науковцями та представниками органів влади.

Початок стратегічного партнерства між Україною та Європейським Союзом (ЄС) у сировинній галузі є важливим кроком для розвитку зеленої економіки, створення нових бізнес-можливостей та робочих місць. Україна має величезний потенціал у сфері критичної сировини, особливо в контексті декарбонізації. Ініціатива спрямована на дослідження можливостей співпраці з ЄС в цій галузі, з урахуванням ризиків, пов’язаних з трансформацією України в сировинний додаток до економіки ЄС, необхідності заміщення російської сировини, зменшення залежності від китайських постачальників та забезпечення зеленого переходу.
Однак, існують важливі аспекти, які потребують уваги, такі як екологічні загрози та якість життя українського населення. Також необхідно вирішити проблеми корупційних ризиків, які традиційно відзначаються у галузі видобування. Україна прагне впровадити Міжнародний стандарт ІПВГ для забезпечення прозорості у видобувних галузях, але видобування критичної сировини ще не включено в цей стандарт, хоча це може стати пріоритетом у зв’язку з енергетичним переходом.

У контексті повномасштабної війни Росії проти України та запровадження воєнного стану, рівний та конкурентний доступ до видобутку родовищ з дотриманням екологічних вимог та використанням найкращих технологій є невід’ємною частиною ініціативи. Уряд України також затвердив перелік ділянок надр, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності країни, і передбачає проведення конкурсів на укладання угод про розподіл продукції. Враховуючи негативний досвід обмеження прав громадян при таких угодах, важливо досліджувати цю тематику.

В рамках ініціативи експерти:

Спираючись на результати аналізу та публічного обговорення розроблять рамкові рекомендації щодо шляхів мінімізації ризиків на всіх етапах ланцюжка прийняття рішень щодо розробки родовищ критичної сировини в Україні. . Рекомендації будуть поширені серед організацій учасниць РГ3  та інших робочих груп ФГП СхП.

Джерело

Слідкуйте за новинами ініціативи:

https://www.facebook.com/NOVA.ENERGIYA

Ініціатива реалізується в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.