European Commissioner for Environment, Oceans and Fisheries Virginijus Sinkevičius meets with round table with civil society representatives in Kyiv , February 17, 2023

В рамках візиту Європейського комісара з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініюса Сінкявічюса (European Commissioner for Environment, Oceans and Fisheries, Virginijus Sinkevičius) до України, 17 лютого 2023 р. відбулася зустріч єврокомісара з громадськими організаціями та аналітичними центрами.

Зустріч, ініційована Віргініюсом Сінкявічюсом, була присвячена обговоренню довкіллєвих реформ в Україні та підготовці до зеленого відновлення нашої країни.

В засіданні взяли участь представники організацій-членів Робочої групи 3 “Довкілля, зміна клімату та енергетична безпека” Української націонадльної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, а саме:

  • Національний екологічний центр України
  • ІЦ “Зелене досьє”
  • Діксі Груп
  • Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля”

Зокрема участь у зустрічі взяли Національний координатор Платформи Руслан Гаврилюк та координатор РГ3 Наталія Андрусевич.

Віргініюс Сінкявічюс відзначив важливість участі громадянського суспільства у плануванні відбудови України. Вперше була презентована ініціатива ЄС “Фенікс”, за якою до грудня 2023 року на зелену відбудову українських міст буде виділено 7 млн євро.

Окрему увагу у спілкуванні громадськості та Єврокомісара було приділено нещодавно оприлюдненій оцінці Єврокомісії поступу України у апроксимації європейського законодавства. За напрямом “Довкілля та зміна клімату” Україна отримала найнижчий можливий бал – 1 із 5 максимальних. Проте Єврокомісаром було відмічено, що оцінка базувалася на даних отриманих до надання Україні статусу кандидата у члени Європейського Союзу та не враховує змін, що відбулися протягом останнього часу. Так Єврокомісар відзначив продовження європейських реформ в Україні в умовах війни.

Загальна критична оцінка громадянського суспільства дій української влади в сфері захисту довкілля, висловлена під час зустрічі, в першу чергу стосувалася прозорості та доступу до інформації, фактичної відсутності моніторингу довкілля та слабкій спроможності у фіксації злочинів російської агресії тощо. Проте головною вадою є слабка інституційна спроможність профільного Міністерства, наслідком чого зокрема є відсутність кроссекторальності довкіллєвої та кліматичної складової у проекті урядового плану відновлення України. Водночас критика з боку громадськості була підкріплена конструктивними пропозиціями.

Представники Української національної платформи презентували та передали Віргініюсу Сінкявічюсу позиційний документ Повоєнне відновлення України має бути зеленим”, а також аналітичний документПовоєнне відновлення України: відбудова заради кращого майбутнього”, широко презентований минулого місяця. Авторами цих документів впродовж зустрічі було відзначено необхідність формування нової візії майбутнього України, що має стати основою процесу відбудови, і така візія має бути “зеленою”, забезпечити довкільно дружню Україну майбутнього.

Наталія Андрусевич відмітила необхідність формування спільного бачення екологічних та кліматичних реформ європейською та українською сторонами, необхідність комплексної та повноцінної імплементації європейського законодавства на усіх рівнях і забезпечення його всеосяжного впровадження.

Руслан Гаврилюк підкреслив важливість з боку Європейського Союзу підтримувати Україну у зеленому відновлені, сприяючи таким чином підвищенню стійкості та безпеці загалом у Східній Європі, де Україна має стати новий регіональним лідером, сприяючи посиленню стійкості ЄС. Національним екологічним центром України також було наголошено на важливості підтримці ініціатив громадського документування та оцінки шкоди довкіллю від війни, а також недопустимості реалізації величезних енергетичних проектів, що мають масштабні довкільні впливи і є уразливими в сучасних умовах на кштальт Канівської та Ташлицької ГАЕС.

Інформація надана Русланом Гаврилюком, Координатором УНП ФГС СхП

Фото European Union, 2023

https://audiovisual.ec.europa.eu/en/reportage/P-060264