Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та Національний екологічний центр України провели 19 грудня 2022 круглий стіл “Суспільний інтерес та право як чинники екологічної оцінки документів державного планування”.

Метою заходу було визначити функції, обсяг та критерії громадської оцінки документів державного планування згідно чинного законодавства, зокрема, законів «Про стратегічну екологічну оцінку» та «Про регулювання містобудівної діяльності».

До участі у круглому столі було запрошено провідних експертів з екологічної оцінки, юристів та науковців, а також активних представників низки місцевих громади, в регіонах, де очікуються  процедури громадського обговорення та громадських слухань звітів з СЕО документів державного планування.

Задачею круглого столу було отримати від запрошених експертів представниками громад рекомендацій та порад у розумінні задач і цілей громадськості при оцінці документів державного планування, а також написанні зауважень до звіту із СЕО згаданих ДПТ, у висловленні своєї позиції під час громадських слухань.

Організаторами заходу виступили Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та Національний екологічний центр України.

Участь в круглому столі на етапі підготовки погодила низка провідних експертів у сфері екології. Однак, через відсутність світла та зв’язку в день проведення заходу через ураження агресором об’єктів інфраструктури, круглий стіл довелося перенести и частина експертів не змогла долучитися. Серед учасників події 19 грудня були

  • Тамара Малькова від Робочої групи 5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Українська сторона Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС,
  • Софія Шутяк – юристка, координаторка підкомітету з довкіллєвого права Спілки адвокатів України,
  • Юрій Колмаз, відповідальний працівник Міністерства довкілля та природних ресурсів,
  • Дмитро Іванов, голова Канівського підрозділу та Георгій Веремійчик, очільник кліматичного напрямку (Національний екологічний центр України)

Канівську громаду представляли місцеві активісти Юрій Гамалій та Яків Прогнімак, ряд учасників представляв інші регіони України.

Модерував круглий стіл Національний Координатор УНП ФГС СхП Руслан Гаврилюк.

Кейсом, на прикладі якого було розглянуто зазначену тему, була проблема будівництва Канівської ГАЕС, оскільки днями мали відбутися громадські слухання Звіту з СЕО документів державного планування  для будівництва ГАЕС. Тамара Малькова окреслила проблематику: неготовність громад до використання екологічної оцінки, низьку компетентність органів місцевого самоврядування, недосконалість законодавства, погана комунікація між органами влади та громадами. Представники НЕЦУ розповіли про складові проблеми з будівництвом ГАЕС і загрозам суспільному інтересу. Глибоким та змістовним був виступ юристки Софії Шутяк. Вона розглянула суть і значення екологічної оцінки, назвала важливі фактори, що має враховувати громадськість під час аналізу документів. Ряд важливих рекомендацій були запропоновані Юрієм Колмазом. Представники громадськості поставили низку запитань експертам.

За підсумками круглого столу планується скласти рекомендації для громад, де проводитиметься процедура стратегічної екологічної оцінки.

Інформація надана Дмитром Івановим (Національний екологічний центр України, члени РГ3 УНП)

Якщо ви не змогли приєднатися до дискусії, дивіться запис.

https://www.facebook.com/unp.eap.csf/posts/pfbid0bHMrhAyXk6AJ1ryecRpoySzGdbRchMZ5wNnVMrbWVVMsZXYvaoKhwh74ZtCpzjAgl

https://www.facebook.com/events/477977681086312

Цей захід був підготовлений в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході є виключною відповідальністю членів НЕЦУ і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу чи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.