12 грудня у Брюсселі пройшла зустріч міністрів закордонних справ Східного партнерства за участі їхніх колег із ЄС. Зустріччю головував Верховний представник ЄС Жозеп Боррель. Комісар ЄС із питань сусідства та розширення Олівер Варгеї також взяв участь у заході.

Країни ЄС підтвердити прихильність політиці Східного партнерства та готовності зробити її більш гнучкою й адаптованою до потреб партнерів, йдеться у прес-релізі Ради Європейського Союзу.

The meeting provided an opportunity to confirm the EU’s commitment to the Eastern Partnership, and willingness to make it more flexible and tailored to the needs of partners. Complementarity should be ensured between the bilateral track and the enlargement process.

Зустріч міністрів пройшла під головуванням Високого представника ЄС Жозепа Борреля. У дискусії візьме участь Єврокомісар Олівер Варгеї, представники Парламентської асамблеї СхП (Euronest), а також інших зацікавлених європейських структур, включаючи Європейський Комітет регіонів, Європейський економічний та соціальний Комітет, Громадянський форум Східного Партнерства, ЄІБ та ЄБРР тощо.

Європейські урядовці та керівники зовнішньополітичних відомств країн Східного Партнерства обмінялися думками щодо можливих шляхів зміцнення стабільності та добробуту у цьому регіоні. Зокрема, міністри розглянуть можливості підтримки партнерів у підвищенні стійкості їх держав, подальшого зближення цих країн з Євросоюзом, продовження важливих реформ та зміцнення верховенства права.

Учасники також обговорили, як прискорити реалізацію так званого Економічного та інвестиційного плану, який є ключовим інструментом для просування «зеленої» та цифрової трансформації, та покликаний сприяти швидкому соціально-економічному відродженню усього регіону “Східного Партнерства”.

«На нашій щорічній [зустрічі міністрів] Східного партнерства я запропонував продовжувати нашу політику Східного партнерства паралельно із процесом розширення, як засіб регіональної співпраці», – написав Жозеп Боррель у Twitter. Крім цього, ЄС продовжуватиме підтримувати країни Східного партнерства, «які цього бажають, забезпечуючи різні типи співпраці, в тому числі щодо кібер-, гібридних та інших невійськових засобів для підвищення їх стійкості та стабільності в регіоні».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив у онлайн-виступі на міністерській зустрічі, що “ініціатива «Східне Партнерство» і політика сусідства Європейського Союзу мають зазнати докорінних змін після року повномасштабної російської агресії. Україна готова брати активну участь і пропонує три основні принципи модернізації «Східного Партнерства».

За словами Міністра, за рік з останнього саміту «Східного Партнерства» регіон зазнав тектонічних змін: росія розв’язала повномасштабну війну проти України, Білорусь призупинила свою участь в ініціативі та взяла участь в агресії, а ситуація між Азербайджаном і Вірменією залишалася нестабільною. Водночас Україна і Молдова стали кандидатами на вступ до ЄС, а Грузія отримала європейську перспективу.

Міністр відзначив, що «Східне Партнерство» досягло важливих результатів за роки свого існування. Серед них — угоди про асоціацію для України, Грузії та Молдови, безвізовий режим для наших громадян, надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ в ЄС, а Грузії — європейської перспективи.

Водночас він звернув увагу і на невдачі «Східного Партнерства», про які багато разів говорила українська сторона.

Дмитро Кулеба наголосив, що «Східне Партнерство» потребує реформування, та запропонував три ключові принципи модернізації:

  • По-перше, ініціатива має стати транзитним інструментом для тих країн, які зацікавлені у зміцненні політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС.
  • По-друге, має надалі втілюватися потужний інструмент «Глобальна Європа» з бюджетом у майже 80 мільярдів євро.
  • По-третє, «Східне Партнерство» має стати інструментом поглиблення секторальної співпраці з ЄС у галузях безпеки, міграції, енергетики, транспорту, протидії гібридним загрозам і дезінформації. При цьому ключовим компонентом має бути саме безпека.

Міністр наголосив, що попри повномасштабну війну Україна продовжує впроваджувати структурні реформи та налаштована виконати всі кроки, визначені Європейською Комісією для початку переговорів про вступ.

Директор ФГС Східного партнерства Ана Фуртуна представляла Форум на зустрічі міністрів закордонних справ Східного партнерства, яка збирає міністрів закордонних справ країн-членів ЄС та партнерів.

Під час зустрічі Ана наголосила на важливості взаємодії з громадянським суспільством для забезпечення безперервного та стабільного просування верховенства права та реформ, закликавши ЄС постійно підтримувати як голос, так і роботу демократичних організацій громадянського суспільства шляхом фінансування їхньої роботи, дедалі більше у формі основної підтримки, визнаючи та схвалюючи їхні заклики до дій, а також шляхом подальшого включення до всіх платформ для діалогу, як у Східному партнерстві, так і в програмах розширення.

Джерело

https://www.kmu.gov.ua/news/dmytro-kuleba-nazvav-try-pryntsypy-modernizatsii-skhidnoho-partnerstva-ies

https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/international-ministerial-meetings/2022/12/12/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Eastern+Partnership+Foreign+Ministers+meeting

https://hromadske.ua/posts/ukrayina-proponuye-tri-principi-modernizaciyi-shidnogo-partnerstva-yevrosoyuzu

https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3631331-ministri-es-i-shidnogo-partnerstva-zberutsa-u-brusseli-pro-so-govoritimut.html

https://www.facebook.com/eapcsf/posts/pfbid0jXhSmSsnxz4pUZwTBZ7apojmAMU3vJyz1dip3Vz9YpuJSZLthpxUQdnHkGMns8Qbl

Фото сайт Ради Європейського Союзу