В рамках проведення Щорічної конференції Української національної платформи Форуму Громадянського суспільства Східного Партнерства 1-3 листопада 2022 року, 2 листопада 2022р. відбулося засідання РГ5 «Соціально-трудова політика та соціальний діалог» УНП ФГС СхП.

Під час засідання учасники обговорили:

  •  Підсумки діяльності робочої групи 5 протягом 2022 року в умовах нових викликів, які постали перед Україною.

Незважаючи на воєнний стан, відсутність світла та Інтернет у багатьох регіонах України, робоча група здійснювала свою діяльність, проводила засідання та долучалася до участі у заходах на рівні УНП та ФГС СхП.

Протягом звітного періоду діяльність Робочої групи 5 «Соціально-трудова політика та соціальний діалог» Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (РГ5 УНП ФГС СхП) була сфокусована навколо питань: пріоритети Східного партнерства після 2020 року, зокрема увиразнення соціальної складової в пріоритетах СхП та подолання бідності; влада та громадянське суспільство: взаємодія в рамках громадського та соціального діалогу; стандарти регулювання трудових відносин: правові норми ЄС та України; нові виклики на ринку праці в умовах сьогодення; соціальні та економічні права жінок в умовах війни тощо.

Спочатку в умовах пандемії коронавірусу, а з 24 лютого 2022 року через повномасштабне вторгнення росії на територію України активність групи переважно здійснювалась в онлайн форматі. Однак, навіть в таких умовах нам вдалося зберегти активність групи.

  • Участь делегата РГ5 в  Асамблеї ФГС СхП 4-7 грудня 2022 року м.Прага (Чехія). Питання майбутнього Східного партнерства та необхідності трансформації та зміни формату взаємодії країн-учасниць ФГС СхП стоять на порядку денному всієї Української національної платформи вже досить давно.  Отримання статусу кандидата в члени ЄС України та Молдови (потенційно Грузії до кінця року) лише ще більше актуалізували його.
  • Визначення пріоритетів роботи групи в 2023 році. Війна змінила акценти в соціально-трудових відносинах. Зокрема, на перше місце вийшли питання безпеки праці, рівня оплати праці, трансформації ринку праці України як за регіональною так і за галузевою ознаками. В той же час в сфері соціально-трудових відносин та соціального діалогу все ще перебуває багато питань, які стояли перед суспільством як кілька років тому так і сьогодні. Зокрема це питання реалізації євроінтеграційних та споріднених зобов’язань України в галузі соціально-трудової політики, включно зобов’язань щодо прав жінок та гендерної рівності; прийняття Трудового кодексу, що відповідає  основоположним стандартам МОП та директивам ЄС; необхідність проведення експертизи законодавства в сфері соціально-трудових відносин; посилання ролі соціальних партнерів тощо.

Інформація надана Світланою Внучко, координатором РГ5 УНП