В рамках Конференції УНП 1 листопада 2022 року відбулася дискусія «Європейська інтеграція і війна: виклики для громадянського суспільства України». До обговорення була запрошена Сінтія Бернава, член Керівного комітету ФГС СхП, Голова Правління “DONUM ANIMUS”, Латвія.

Вона звернулась до учасників Конференції

Шановні українці!

Якщо свободі загрожує небезпека в одному місці, вона загрожує скрізь. Ми стоїмо перед зіткненням між верховенством права і верховенством зброї; між порядком, заснованим на правилах, і світом агресії. Росія незаконно анексувала український Крим у 2014 році. Вона використовує все більш агресивну риторику по відношенню до інших сусідніх країн. Все це є проявами її імперіалістичних та колоніальних амбіцій. Заперечення права іншої нації на існування, просування ідеї вищості росіян та їхньої особливої місіонерської ролі у світі – все це сучасні прояви расизму.

Парламент Латвії став першим парламентом у світі, який оголосив Росію терористичною державою. Після Латвії парламенти Литви та Естонії також визнали Росію терористичною державою.

Трагедія війни полягає в тому, що страшну ціну за неї платять невинні люди і беззбройне цивільне населення. Війна Росії в Україні спричинила гуманітарну катастрофу. Третина українського населення була змушена покинути свої домівки. Росія перешкоджає доступу вирощеного в Україні продовольства на світовий ринок. Також Росія використовує своє становище на енергетичному ринку для здійснення тиску. Високі ціни на енергоносії підтримують високий рівень глобальної інфляції, що найбільш драматично впливає на найбільш вразливі верстви населення у світі.

Смерть і руйнування зачіпають кожного через покоління і протягом тривалого часу. Водночас хоробрість і стійкість українського народу є видатними та вражаючими. У цей дуже темний час ви є натхненням для людей по всьому світу. Ви не самотні, і країни Балтії будуть з Україною стільки, скільки буде потрібно!

Ця криза також змінює Європу. Громадянське суспільство в країнах Балтії, по всій Європі та за її межами, як ніколи раніше, солідарне у багатьох різних формах. Європейський Союз, який налічує майже півмільярда людей, мобілізувався на підтримку України, і багато європейських країн відкрили свої кордони і свої домівки для українців, які рятуються від бомб окупаційної армії. Країна, з якої я родом – Латвія – надає важливу військову, політичну та економічну підтримку, і Латвія витратила понад 0,8 % свого ВВП на військову, економічну, фінансову та гуманітарну допомогу Україні. Ми приймаємо українських біженців. Ми є членом Європейського Союзу та НАТО, а отже, як незалежна держава, поділяємо відповідальність за дотримання міжнародного права. Ми стоїмо разом з хоробрим народом України, і агресор має бути притягнутий до відповідальності. Міжнародний суд ООН та Міжнародний кримінальний суд вже розпочали провадження щодо окремих аспектів війни Росії проти України. Європейський суд з прав людини також розпочав провадження.

Однак, залишається правова прогалина. Жоден міжнародний суд не має юрисдикції щодо головного питання – початку агресивної війни, що є грубим порушенням Статуту ООН та міжнародного права. Тому Латвія закликала до створення Спеціального трибуналу. Основним завданням Спеціального трибуналу буде розслідування відповідальності російської держави у злочині агресії. Після війни Росія повинна буде виплатити Україні репарації за завдані збитки. Спеціальний трибунал міг би стати частиною міжнародного механізму відшкодування збитків. Спеціальний трибунал може бути створений на основі Резолюції Генеральної Асамблеї ООН, іншою міжнародною організацією або групою держав-однодумців.

Хай живе вільна і незалежна Україна з хоробрим українським народом.

Слава Україні!

Сінтія Бернава
Координатор від Європейського Союзу, Робоча група 4 “Контакти між людьми
Форум громадянського суспільства Східного партнерства
Член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Голова правління
Неурядова організація “DONUM ANIMUS”
Латвія

Оригінал звернення англійською

Фото – малюнок української дитини, яка втекла від бомбардувань окупантської армії і зараз живе в Латвії