Харківська обласна організація професійної спілки підприємців, члени РГ5 УНП, розпочинає реалізацію ініціативи «Хроніка війни Росії проти України: що відбувається на українському ринку праці в секторі МСБ» в рамках проекту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Назва ініціативи: Хроніка війни Росії проти України: що відбувається на українському ринку праці в секторі МСБ

Організація: Харківська обласна організація професійної спілки підприємців (РГ5 УНП)

Термін: 11.07-10.12.2022

Мета: проаналізувати вплив війни в Україні на ринок праці в секторі МСБ та розробити рекомендації щодо його стабілізації та подолання негативних наслідків.

Ініціатива реалізується спільно з Федерацією профспілок працівників малого та середнього підприємництва України, об’єднання профспілок «Всеукраїнський Альянс профспілок», ГО «Центр соціальної безпеки та регіональних ініціатив», Профспілковою організацією працівників малого, середнього бізнесу та плавскладу “Єднання” Дніпропетровської області.

Валерій Рєпін, Харківська обласна організація професійної спілки підприємців

Україна вже більше ста днів перебуває у стані війни з РФ. Втрати України від російської агресії з урахуванням як вже завданих інфраструктурі та економіці руйнувань, так і майбутніх збитків у наступні роки, прогнозуються від 0,5 до 1 трлн доларів. Війна послужила причиною появи нових тенденцій на ринку праці і змін у поведінці як роботодавців, так і працівників. Бізнес змушений скорочувати і оптимізувати свою діяльність, частина компаній припинила існування. На зараз є дані, що близько 5 млн людей втратили роботу через війну. Українські фахівці, які втратили роботу через переїзд в інші міста або через скорочення чи звільнення, активно шукають роботу, проте попит тут значно перевищує пропозицію. Негативні наслідки кризи на ринку праці більше відчувають працівники, ніж роботодавці. Компанії оптимізують витрати, скорочують заробітні плати і бонуси або взагалі звільняють співробітників. Отже, конкуренція серед по шукачів зростає. У роботодавців, у свою чергу, з’являється більший вибір фахівців на свої вакансії, ринок праці перетворюється “в ринок роботодавця”.
Нинішня криза на ринку праці найпотужніша за останні 10 років. За оцінками фахівців, найбільше ринок праці сектору МСБ. Опитування серед найманих працівників та самозайнятих свідчать, що війна вже знищила приблизно половину ринку праці в Україні. Абсолютна більшість даного показника припадає саме на сектор МСБ. Перспективи перекваліфікації наразі непевні, а збільшення робочих місць очікується лише в кількох галузях. Спроможність МСБ – це запорука забезпечення робочими місцями значної кількості працівників та зменшення рівня безробіття.

Аналіз впливу війни на ринок праці в секторі МСБ дозволить об’єктивно оцінити ситуацію та потенціал мікро, малого та середнього бізнесу в Україні та розробити рекомендації щодо алгоритму дій для їхньої стабілізації та збереження робочих місць.

В рамках реалізації ініціативи планується підготовка аналітичної доповіді «Хроніка війни Росії проти України: що відбувається на українському ринку праці в секторі МСБ», зокрема збір, аналіз даних та проведення консультацій зі стейкхолдерами; підготовка публікації; інформування про результати дослідження стейкхолдерів та широкої аудиторії.

Джерело

Фото УНІАН