22 червня відбулася перша регіональна зустріч проекту EU4Environment – Water Resources and Environmental Data, громадянське суспільство на якій представляв Руслан Гаврилюк, голова Національного екологічного центру України, член керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та керівного комітету Української національної платформи Форуму. Метою зустрічі було обговорення робочого пакету проекту, ща спрямований на підтримку більш стійкого використання прісних водних ресурсів та посилення системи екологічних даних. Проект та буде реалізовуватись до 2024 року. 

Це вже друга зустріч. На першій зустрічі проекту, що відбулася 09 лютого цього року Руслан Гаврилюк, представляючи Форум громадянського суспільства Східного партнерства, привітав нову ініціативу Європейського Союзу для регіону Сідного партнерства та окреслив напрями, які представляють особливу актуальність з погляду громадськості та можуть бути включені до проекту.   

На теперішній другій зустрічі, 22 червня, Руслан Гаврилюк наголосив на драматичних змінах, що відбулися в регіоні внаслідок повномасштабної військової агресії путінської росії проти України, що стала у найбільшим військовим конфліктом в Європі з часів Другої світової війни. Запеклий  та мужній супротив України, підкріплений рішучою підтримкою країн Заходу, врешті призвів до того, що вже найближчими днями Україна та Молдова вірогідно отримують статус країн кандидатів у члени Європейського Союзу, а для Грузії буде закріплено її європейську перспективу. Це, без сумніву, історичне рішення визначить нову віху євроінтеграційних процесів і нові більш амбітні цілі. На порядку денному постане не лише виконання Угод про асоціацію, але й всеохоплююче запровадження європейських підходів. Проект має врахувати нові реалії та амбіції країн регіону та зробити свій внесок у прогрес в таких важливих областях як водні ресурси та екологічна інформація. Така амбітна програма проекту буде корисною і для інших країн регіону в якості набуття досвіду. 

В своїй промові Руслан Гаврилюк також підкреслив, що посилення системи моніторингу повітря, води, ґрунтів допоможе Україні в оцінці збитків завданих військовим вторгненням російської федерації для притягнення її до відповідальності та компенсації збитків. Ця війна особливо підкреслила важливість достовірної інформацію про стан довкілля, яка не лише є інструментом протидії агресору та його притягнення до відповідальності, але і базисом для планування післявоєнного відновлення та подальшого ефективного управління довкіллям.

Інформація надана Русланом Гаврилюком, координатором РГ3 УНП

Промова Руслана Гаврилюка, координатора РГ3 ФНС СхП, 22 червня 2022:

Від імені Форуму громадянського суспільства Східного партнерства хочу подякувати організаторам за можливість вже вдруге взяти участь у заході проекту.

Від початку лютого, коли відбувся стартовий захід, в регіоні відбулися драматичні зміни – повномасштабна військова агресія путінської росії проти України стала у найбільшим військовим конфліктом в Європі з часів Другої світової війни. Але запеклий мужній супротив України, підкріплений рішучою підтримкою країн Заходу, врешті призвів до того, що вже завтра чи післязавтра Україна та Молдова вірогідно отримують статус країн кандидатів у члени Європейського Союзу, а для Грузії буде закріплено її європейську перспективу.

Це, без сумніву, історичне рішення визначає нову віху євроінтеграційних процесів і нові більш амбітні цілі. Для України на порядку денному тепер постане не лише виконання Угод про асоціацію, але й всеохоплююче запровадження європейських підходів. І проект, який ми сьогодні обговорюємо, має врахувати нові реалії та амбіції країн регіону та зробити свій внесок у прогрес в таких важливих областях як Water Resources and Environmental Data. Також вважаємо, що більш амбітна програма проекту буде корисною і для інших країн регіону в якості набуття досвіду.

На жаль, огляд робочої програми проекту ми отримали лише напередодні засідання, тому зібрати відгуки щодо неї від громадянського суспільства усіх країн не було можливості. Але ми маємо взяти і цей урок до уваги. Наголошую, що Форум громадянського суспільства Східного партнерства має Національну платформу в кожній країні регіону. Ці платформи об’єднують кращі проєвропейські організації громадянського суспільства своїх країн, і відкриті до співпраці із цим та іншими проектами, що впроваджуються під егідою Європейського Союзу.

Окрім наших попередніх пропозицій до плану заходів проекту, хочемо наголосити на важливості посилення спроможності країн у підготовці environmental indicators from the OECD core set, including several indicators of socio-economic context.

Від себе особисто, як українця, зазначу, що посилення системи моніторингу повітря, води, ґрунтів допоможе в оцінці збитків завданих військовим втрогненням російської федерації для притягнення її до відповідальності та компенсації збитків.

Ця війна нам особливо підкреслила важливість достовірної інформації про стан довкілля, яка може бути не лише інструментом протидії агресору та його притягнення до відповідальності, але і базисом для планування післявоєнного відновлення та подальшого ефективного управління довкіллям.

Draft Agenda: перша регіональна зустріч проекту EU4Environment – Water Resources and Environmental Data, 22.06.2022

Презенація робочої програми проекту, 22.06.2022


Speech by EaP CSF WG3 Coordination Ruslan Havryliuk. EU4Environment – Water Resources and Environmental Data, 9.02.2022