27 травня Українська платформа Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства провела круглий стіл «Євроінтеграція та війна: економічний вимір» під час якого українські експерти обговорили, якою має бути повоєнна відбудова України, як діяти в умовах економічного спаду та що потрібно робити для збереження свого потенціалу.

За словами народної депутатки Галини Васильченко, наразі перед Україною стоїть багато викликів, серед яких зальне падіння ВВП, міграція та заблокований експорт. Тому політика держави першочергово має бути спрямована на створення робочих місць і сприятливих умов для бізнесу.

«Нам потрібно брати досвід іноземних країн, особливо звернути увагу на «план Маршала». До прикладу, Японія, Ізраїль та Південна Корея робили акцент на людському капіталі, інноваціях, зниженні податків і дерегуляції та дебюрократизації. Тобто, ключовим був розвиток бізнесу. Це саме те, що може допомогти України вийти на якісно новий рівень економічного розвитку», – зазначила Галина Васильченко. 

Цю тезу підтримав експерт Агенції місцевого економічного розвитку Віктор Борщевський. Водночас експерт зазначив, що для повернення українців з-за кордону потрібно робити акцент не на державних механізмах, а на створенні робочих умов для бізнесу. 

«Люди повинні отримати не стільки робочі місця, скільки можливості реалізуватися. Це має бути така «золота територія», де буде можна бути реалізовувати будь-які бізнес-проєкти. Тоді й будуть створені робочі місця», – зазначив Віктор Борщевський.  

На думку голови правління ІЕД Ігоря Бураковського, важливим елементом повоєнної відбудови України мають стати економічні реформи, які дозволять посилити нашу державу та пришвидшити вступ до ЄС. Водночас центром нашої всієї роботи повинні бути не гроші, а люди, «тому що відновлення робиться руками людей, для людей і майбутніх поколінь» 

«Ми повинні говорити про реформи й розуміти пріоритетність реформ. Тобто, що ми відновлюємо з того, що відсунули у зв’язку з війною і можливо з’являться нові пріоритети. Також ми повинні чітко сказати, що буде робити у відновленні держава, бізнес і куди ми не будемо втручатись», – пояснив Ігор Бураковський. 

Координаторка комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко підкреслила, що ми також маємо зосередитись на збереженні довкілля, аби уникнути можливої екологічної кризи, пов’язаної зі швидким економічним зростанням.

«…необхідно вже зараз встановити такі правила регулювання, які будуть враховувати інтереси усіх стейкхолдерів – держави, бізнесу та громадськості. Державному апарату необхідно зрозуміти, що диктувати умови бізнесу більше не вдасться – з ним потрібно буде домовлятись, шукати шляхи для консенсусу та продовжувати лібералізацію і дерегуляцію, як це роблять у всіх успішних країнах» – наголосила Ольга Бойко. 

Координаторка РГ З УС ПГС Наталія Гаращенко, підкреслила, що після війни Україна має формувати іншу економіку – не олігархічну або сировинну.

«Ця економіка має бути відкритою, експортноорієнтованою, сталою (збалансованою, націленою на досягнення 17 цілей сталого розвитку), зеленою та цифровою, будуватися на засадах смартспеціалізації та кластерному підході», – пояснила Наталія Гаращенко.

Інформація надана Олександрою Карапуз, комунікативний менеджер ІЕД

Євроінтеграція та війна: економічний вимір (27.05.2022)

Захід був організований УНП ФГС СхП та проводився в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.