Представляємо дослідження Молодіжної організації «СТАН» «Ухоробрене юнацтво. Підприємницькі навички та соціальне шкільне підприємництво” (РГ4 УНП) в рамках одноіменної ініціативи.

Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2021 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) в 2021-2023», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Мета ініціативи. Сприяти розвитку навичок молоді для позитивного впливу на формування економічної та фінансової стабільності й розвитку молодих людей

Ініціатива реалізовувалася у співпраці з департаментом освіти та науки, департаментом молоді та спорту, а також відділом промисловості та розвитку підприємництва Івано-Франківської міської ради.

Проведено Desk Research задля аналізу діючих Програм з розвитку соціального підприємництва. Також було проведено поверхневий аналіз підходів Міських центрів зайнятості щодо формування економічної та фінансової стабільності й розвитку для молодих людей. Створено базу даних з 30 найбільш відомих соціальних підприємств Івано-Франківська та проведено 16 інтерв’ю з їх засновниками та ключовим персоналом.

На основі отриманої інформації було створено аналітичний звіт українською та англійською мовами та розроблена “Карта соціальних підприємств Івано-Франківська”. Ця карта написана командою молодих дослідників з України та Киргизстану для молоді, яка хоче розвивати власні підприємницькі навички та створювати власні шкільні та молодіжні фірми. Карта є легкою для використання як окремими активістами, так й організованими групами. Вона ідеально підходить для організації навчальних візитів для молоді з інших громад, вивчення кращого досвіду на локальному рівні, розвитку співпраці.

Результати ініціативи.

Аналітичний звіт ліг в основу освітніх проєктів для молоді. Зокрема у співпраці з UNICEF матеріали дослідження будуть використанні для підвищення фінансової грамотності 3000 підлітків з 10 громад, дружніх для дітей та молоді. 

Протягом 2021 року 11 ініціативних груп з України, Молдови, Бєларусі та Киргизстану взяли участь в екскурсіях соціальними підприємствами Івано-Франківська на основі карти.

Органи місцевого самоврядування Івано-Франківської територіальної громади отримали змістовні рекомендації щодо реалізації Стратегій з розвитку соціального підприємництва та розвитку підприємницьких навичок серед молоді під час консультацій.

Понад 50 підприємців, представників ОГС та ОМС взяли участь у дискусіях та презентації результатів.

Карта та інформація про проєкт опубліковані в 3 всеукраїнських та 5 регіональних ЗМІ. Близько 50 000 мешканців регіону та країни в цілому отримали інформацію з прикладами ключових соціальних підприємств.

Інформаційна кампанія

Проведено онлайн презентацію “Карти соціальних підприємств”, 31.01.2022 (ВІДЕО). Під час презентації були оголошені результати ініціативи, як вона допомагатиме розвивати соціальне шкільне підприємництво в Івано-Франківській громаді та детальніше розповідалося про Карту соціальних підприємств, яку спеціально створили для молоді. Також йшлося про соціальні підприємства, які діють в місті, про їхній соціальний вплив. 

Адвокаційна кампанія

За час реалізації ініціативи були проведені зустрічі з керівництвом Департаменту освіти та науки і Департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради щодо просування соціального шкільного підприємництва у Івано-Франківській громаді.

Молодіжною організацією «СТАН» був ініційований лист про співпрацю у напрямку просування СШП.

Керівництво обох департаментів підтримало ініціативу Молодіжної організації «Стан» у необхідності розвивати Соціальне шкільне підприємництво на території Івано-Франківської громади.

Після робочих зустрічей було домовлено, що Молодіжна організація “СТАН” бере на себе відповідальність за: 

 • проведення вступних інтерактивних тренінгів (тривалість 2,5 години) для груп школярів 8-11 класів в 10 навчальних закладах протягом 2022 року; 
 • комплексне навчання 10 команд СШП з відібраних закладів середньої освіти та професійно-технічної освіти протягом 2022 року; 
 • надання приміщення правозахисного молодіжного ресурсного центру Молодіжної організації “СТАН” для роботи з молоддю в рамках реалізації Програми розвитку соціального підприємництва в Івано-Франківській міській територіальній громаді на 2021-2023 рр. 

В свою чергу Департамент освіти і науки: 

 • сприятиме підвищенню кваліфікації вчителів в темі СШП через безкоштовний онлайн-курс «Соціальне шкільне підприємництво»; 
 • рекомендуватиме курс за вибором по темі СШП в закладах середньої освіти та професійно-технічної освіти; 
 • рекомендуватиме керівникам закладів освіти інформувати школярів 8-11 класів з 10-15 навчальних закладів про участь у вступних інтерактивних тренінгах з СШП протягом 2021-2022 року; 
 • рекомендуватиме  залучати молодь з особливими освітніми потребами, молодь у СЖО, представників вразливих груп до СШП. 

Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради 

 • проведе відкритий конкурс на участь у поглибленому курсі з СШП серед шкільних команд; 
 • сприятиме залученню експертів/ок з боку бізнесу для менторського супроводу молоді протягом запуску СШП; 
 • надасть заохочувальні призи учасникам та учасницям навчальних заходів з СШП; 
 • в разі необхідності надасть приміщення для проведення освітніх подій для молоді; 
 • сприятиме отриманню мікрогрантового фінансування командам, які успішно завершать комплексне навчання з СШП в 2022 році. 

До реалізації проєкту долучалися: ГО “Нові Візії” (Львів), відокремлені підрозділи НМРУ (Житомир, Івано-Франківськ), фундація з розвитку соціального шкільного підприємництва “School of Me” (Київ), КП “Центр освітніх інновацій” (Івано-Франківськ), Простір домашньої освіти “Невгамовні” (Івано-Франківськ) та Шкільна фірма “МонстроНямки” (Івано-Франківськ).

ЗАВАНТАЖИТИ Аналітичний звіт “Ухоробрене юнацтво: підходи у формуванні підприємницьких навичок серед молоді” створено експертами з соціального підприємництва та залучення молоді до прийняття рішень Ярославом Мінкіним, Марією Процак, Андрієм Воликом та Світланою Зеленською.

Карта соціальних підприємств Івано-Франківська

Презентація ініціативи

Відео запис презентацій ініціатив на Щорічній конференції УНП ФГР СхП, 9-10 листопада 2021

Фото stan.org.ua

Ініціатива реалізована в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.