Представляємо аналітичний звіт «Вирівнювання політики інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП”, який підготовлений Громадською спілкою «Центр розвитку інновацій» (РГ2 УНП) в рамках ініціативи.

Продовжуємо знайомити з результатами ініціатив, які були підтримані УНП в 2021 році в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП ФГС СхП) в 2021-2023», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.

Метою ініціативи є оцінка прогресу інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП, активізація політичного діалогу за участі громадськості для актуалізації першочергових завдань цифрового розвитку.

Проведено оцінку стану інтеграції до ЄЦР ЄС та гармонізації цифрових ринків країн СхП на основі огляду актуальної аналітики, матеріалів міжнародних проектів, нормативних актів та консультацій з органами влади.

Підготовлено аналітичний звіт «Вирівнювання політики інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП».

На даному етапі «цифровізації» України основною перешкодою є відсутність цілісного підходу до формування політик в напрямі гармонізації цифрових ринків з ЄС і регіоном Східного партнерства, та стратегічних документів/дорожніх карт/планів дій для різних сфер гармонізації цифрових ринків.  Для переходу до практичних результативних дій цифрової гармонізації з ЄС Україні слід напрацювати пул стратегічних документів, синхронізованих між собою і підкріплених чіткими планами реалізації у сферах: цифрових навичок, електронної комерції, довірчих послуг та електронної ідентифікації, е-здоров’я, цифрових інновацій, розвитку інформаційного суспільства знань та економіки даних. Україні необхідно віднайти власний шлях цифрового розвитку, орієнтуючись при цьому на стандарти й цілі ЄС. Вже досягнуто значний прогрес євроінтеграції, наприклад, у сфері електронних комунікацій чи розгортання національного плану розвитку широкосмугового зв’язку в Україні, проте є необхідність вирівнювання цифрової політики щодо компоненти зростання цифрової економіки, зокрема – необхідності розвитку економіки даних у повному обсязі.

Інформаційно-аналітичний звіт ініціативи “Вирівнювання політики інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП” підготовлено авторським колективом як ретроспективний аналіз змін впродовж трьох років, що минули після проєкту «Посилення участі громадськості у створенні та імплементації цифрового порядку денного України та гармонізації цифрових ринків з ЄС та країнами СхП», який виконував ГС «Центр розвитку інновацій» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту «Громадська синергія».

Автори:
Володимир Ночвай, експерт, ГС «Центр розвитку інновацій» (РГ2 УНП), старший науковий співробітник Інституту проблем математичних машин та систем НАН України, завідувач лабораторії відкритих інновацій Київського академічного університету
Іван Кульчицький, президент ГО «Агенція європейських інновацій» (РГ4 УНП), керівник Національного контактного пункту програми Горизонт 2020 за напрямком ІКТ
Кирило Гороховський, старший викладач факультету інформатики Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Інформаційна кампанія

1 грудня 2021 року на щорічній Асамблеї ФГС СхП, за участі виконавців ініціативи було проведено Parallel country stakeholder sessions «Ukraine’s Integration into the EU’s Digital Single Market: Challenges and Opportunities», де також представлялися окремі висновки та рекомендації ініціативи.

Яким має бути український цифровий компас 2030 у контексті інтеграції до єдиного цифрового ринку ЄС та цифрової трансформації України, які перші кроки потрібно зробити уряду та стейкхолдерам обговорювались 15 грудня 2021 року під час онлайн дискусії “Цифровий розвиток України та інтеграція до Єдиного цифрового ринку ЄС”, яку було організовано  Центром розвитку інновацій та Agency of European innovations / Агенція європейських інновацій в рамках даної ініціативи

Метою заходу було обговорення рекомендацій ініціативи, а також активізація політичного діалогу за участі громадськості для актуалізації першочергових завдань цифрового розвитку.  Започаткований діалог слід продовжити в форматі публічних обговорень рекомендацій EU4Digital щодо розвитку інновацій ІКТ, що особливо актуально для формування узгодженої позиції України на форумі “ICT Innovation and Governance forum”, який був запланований на 27 січня 2022 року.

Під час своїх виступів експерти ініціативи надали своє бачення оцінки прогресу інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП та рекомендації щодо вирівнювання політики цифрового розвитку України та інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС:

  • Місце України в формуванні європейського цифрового майбутнього, екосистема цифрових інновацій в Україні.  (Ночвай В., експерт ЦРІ) Презентація доступна за посиланням.
  • Гармонізація в сфері е-здоров’я (Гороховський К., експерт, НаУКМА)
  • Цифрові навички – гармонізація з ЄС  (Кульчицький І., Президент ГО АЄІ) Презентація доступна за посиланням
  • Рекомендації ініціативи (Кульчицький І., Президент ГО АЄІ) Презентація доступна за посиланням

Адвокаційна кампанія

В результаті реалізації ініціативи підготовлено Рекомендації

Проведено консультації з органами влади:

  • 14.07.2021 Розмова з ДП Е-Здоров’я Юлією Задерякою. Тема: Дорожня карта на 2021
  • 20.09.2021 Розмова з Юлією Гарячою, керівником експертної групи з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Директорату європейської інтеграції Мінцифри. Тема Стратегія інтеграції України до Єдиного цифрового ринку Європейського Союзу («Дорожня карта»)

Проведено обговорення результатів ініціативи під час міжнародної дискусії за участі:

Tanel Tang, Policy Officer – disinformation, media, stratcomm, conflicts, digital, SGUA. DG NEAR; Yuliya Garyacha, European integration of the Ministry of Digital Transformation of Ukraine, Head of the Expert Group; Andrii Dresviannikov, Expert on Trust Services and e-commerce, UCEP. Дійшли згоди під час дискусії щодо необхідності продовження консультацій Уряду та ЄС щодо участі в програм Цифрова Європа, та використання можливостей для участі в заходах виконання «Стратегії формування цифрового майбутнього Європи».

Результати ініціативи використані при підготовці виступу на публічній дискусії УНП 17 грудня 2021 року «Результати саміту Східного партнерства: яка «додана вартість» для України?» – бачення влади, громадськості та експертів щодо результатів 6-го саміту Східного партнерства (15 грудня 2021 р.), а також амбіцій й політичних цілей, які викладені в нових політичних документах.

Досягнуто порозуміння з Мінцифри та Мінекономіки щодо необхідності обговорення та впровадження практичних інструментів та пропозицій щодо розвитку сфери ІКТ інновацій в країнах СхП. Зокрема планується продовжити комунікації під час о фіційного запуску платформи екосистеми стартапів Східного партнерства з питань ІКТ-інновацій 27 січня 2022 року.

ЗАВАНТАЖИТИ Аналітичний документ «Вирівнювання політики інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП”, 2021

ЗАВАНТАЖИТИ Рекомендації ініціативи «Вирівнювання політики інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС та гармонізації цифрових ринків СхП”, 2021

Презентація ініціативи

Відео запис презентацій ініціатив на Щорічній конференції УНП ФГР СхП, 9-10 листопада 2021

Ініціатива реалізована в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП в 2021-2023 роках», що фінансується Європейським Союзом, Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та виконується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.